Mrówki Honeypot – jedyne na świecie mrówki produkujące miód

0
880

Mrówki Honeypot lub mrówki miodowe to wyspecjalizowane robotnice kilku gatunków mrówek, których jedynym zadaniem jest objadanie się nektarem, aż staną się żywym magazynem miodu.

Czy wiesz, że pszczoły miodowe nie są jedynymi owadami zdolnymi do wytwarzania słodkiego, lepkiego i brązowego do złotego naturalnego produktu, który znamy jako miód? Kilka innych gatunków pszczół, a także trzmiele, a nawet osy są znane z produkcji słodkiego przysmaku, ale być może najbardziej niezwykłym owadem zdolnym do przekształcania nektaru w miód jest mrówka miodowa. Należące do wielu gatunków mrówek, z których najpowszechniejszym jest Camponotus inflatus, mrówki miododajne są wyspecjalizowanymi robotnikami, które pełnią funkcję żywego magazynu dla swoich kolonii, gdy brakuje pożywienia.

Mrówki robotnice jedzą nektar zebrany z różnych roślin, aż ich odwłoki rozszerzą się do punktu, w którym wyglądają na gotowe do pęknięcia i wylania bursztynowego płynu do środka. Znany jako „mrówczy miód”, słodki płyn jest zwracany przez mrówki miododajne, ilekroć członkowie ich kolonii potrzebują pożywienia.

Zdjęcie: Facebook

Gatunki, takie jak Camponotus inflatus stale są karmione spadzią i nektarem kwiatowym. W pewnym momencie odwłoki mrówek stają się tak duże, że nie są w stanie się poruszać, więc po prostu zwisają z dachu swojej komory lęgowej, dopóki inne mrówki nie będą potrzebować cennego ładunku.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Zdjęcie: Facebook

Większość gatunków mrówek miododajnych występuje w suchych, pustynnych lub półpustynnych regionach Australii, USA, Meksyku i na kontynencie afrykańskim, gdzie znalezienie źródeł pożywienia może być trudne, dlatego uważa się, że produkcja i przechowywanie miodu jest przystosowaniem do przetrwania w tych trudnych warunkach.

Czytaj: Sztuka mikrobiologii – studentka z Poznania maluje bakteriami

Zdjęcie: Facebook

Mrówki Honeypot są tak cennym zasobem, że inne kolonie mrówek czasami je atakują i kradną. W Australii aborygeni również cenią owady wypełnione miodem i je szukają. W filmie dokumentalnym The Trials of Life z 1990 roku sam David Attenborough został sfilmowany, jak wkładał sobie do ust mrówkę z miodem.

Czytaj: Filmowiec i przyrodnik Sir David Attenborough mówi: ludzie są „plagą na Ziemi”

Zdjęcie: Facebook

Jak miód mrówkowy wypada w porównaniu z miodem pszczelim? Cóż, według jednego z badań, które udało mi się znaleźć, chociaż na pierwszy rzut oka te dwie odmiany wyglądają bardzo podobnie, miód mrówczy ma mniej lepką konsystencję niż miód pszczeli. Jest słodki, ale nie tak słodki jak smakołyk, do którego my, ludzie, jesteśmy przyzwyczajeni, i ma kwaśny smak, którego nie wykryto w miodzie pszczelim.

Inną istotną różnicą między tymi dwoma rodzajami miodu jest to, że glukoza jest obecna w większych ilościach niż fruktoza w miodzie mrówczym, podczas gdy w miodzie pszczelim jest odwrotnie. Obie odmiany są bogate w przeciwutleniacze.