Mrówki w domu i ogrodzie – poznaj niezastąpione sposoby, aby się ich pozbyć!

0
1371

Mrówki pojawiają się od czasu do czasu w domu bądź ogrodzie. O ile jest to zjawisko powszechne i niegroźne (dopóki nie powodują szkód w jedzeniu i ogrodzie), to jednak niełatwo się je wyprasza z naszych progów. Poznaj 10 skutecznych sposobów, aby pozbyć się nieproszonych gości. 

Mrówki nie są groźne, ale są bardzo uciążliwe, zwłaszcza gdy buszują po kuchni lub spiżarni. Słoneczka pogoda zachęca je do poszukiwania jedzenia. Mrówki mogą stać się problem wewnątrz i na zewnątrz naszego domu. Sprawdź, jakie są skuteczne metody pozbycia się mrówek.

1. SOK Z CYTRYNY

Intensywny zapach cytrusów sprawi, że nieproszone mrówki szybko opuszczą Twój teren. Zapach tych owoców zabija własny zapach mrówek i utrudnia im komunikację. Wyciśnij sok z jednej cytryny, rozcieńcz go w szklance i przelej do butelki ze spryskiwaczem. Następnie ścieżki mrówek spryskaj powstałą miksturą lub natrzyj je ściereczką nasączoną kwaśnym sokiem. Mieszanka ma krótki czas działania i należy spryskiwać codziennie, aby skutecznie pozbyć się mrówek.

2. OBIERKI Z OGÓRKA

Skórka tego warzywa zawiera substancję trującą dla mrówek. Obierki z ogórka należy pozostawić w miejscach wędrówek mrówek, dzięki czemu będą one omijać je szerokim łukiem.

3. CYNAMON

Przyprawa ta fenomenalnie odstrasza mrówki. Nie przekroczą one granicy, gdzie jest rozsypany cynamon. Może nie nastąpi to natychmiastowo, ale na pewno zadziała. Możesz wykonać mieszankę cynamonu i wody. Wymieszaj pół litra wody i dwie łyżki cynamonu, a następnie spryskaj miejsca mrówczych wędrówek.

4. PROSZEK DO PIECZENIA + CUKIER PUDER

Cukier puder w połączeniu z proszkiem do pieczenia to świetny duet, aby pozbyć się mrówek. Na dodatek mieszanka zadziała nie tylko na mrówki, ale też na inne owady. Należy wymieszać dwa składniki w stosunku 1:1 i rozsypać w różnych miejscach – tam gdzie najczęściej pojawiają się mrówki.

5. SODA OCZYSZCZONA

Ten biały proszek sprawi, że mrówki szybciutko uciekną w domu lub ogrodu. Należy rozsypać sodę oczyszczoną we wszystkich miejscach, gdzie pojawiają się mrówki.

PRZECZYTAJ TAKŻE: POPULARNE WSKAZÓWKI Z SODĄ OCZYSZCZONĄ. OTO 18 NAJLEPSZYCH PRZYKŁADÓW!

6. OCET WINNY

Ocet winny można rozcieńczyć z wodą i spryskać wędrownicze ścieżki mrówek. Ocet można także zmieszać z płynem do mycia podłóg i umyć podłogi w domu.

7. ŚWIEŻE ROŚLINY

Mrówki nie pojawią w domu, w których obecny jest zapach świeżych ziół, takich jak bazylia, mięta, eukaliptus czy tymianek. Posadź zioło w doniczce, a mrówki szybciutko się wyprowadzą z pomieszczenia, w których się pojawiały.

8. KREDA

Mrówki nie przekroczą linii, która została namalowana kredą.

 

9. PIEPRZ CZARNY

Pieprz to naturalny domowy środek, który skutecznie odstraszy mrówki. Należy wymieszać równe części zmielonego czarnego pieprz i wody w butelce ze spryskiwaczem. Powstałą mieszaniną spryskaj rośliny ogrodowe lub części domu zajęte przez mrówki.

10. DROŻDŻE

Ten składnik jest jednocześnie bardzo drażniący i lubiany przez mrówki. Gdy umieścisz drożdże niedaleko mrowiska, ich zapach zwabi mrówki. A gdy mrówki zjedzą drożdże, to je zabije. Należy zmieszać 100 g suchych drożdży i 100 g cukru w 1 litrze wody. Następnie rozlej wodę do mniejszych pojemniczków i rozmieść po ogrodzie lub w miejscach, w których pojawiają się mrówki.

Mrówki to nie tylko zło… 

Należy pamiętać, że mrówki w ogrodzie potrafią być pożyteczne, bowiem zabijają i zjadają liczne szkodliwe owady. Jeśli mrówki nie są za bardzo uciążliwe, toleruj je w ogrodzie i w niektórych pomieszczeniach.

Zdjęcia: pixabay.com