Multiwitaminy pomagają seniorom zachować sprawność psychiczną i chronić przed demencją

0
167
Czy warto brać multiwitaminę? Bez wątpienia tak! Zdjęcie: pl.freepik.com

Codzienne multiwitaminy mogą pomóc seniorom zachować sprawność psychiczną — i mogą chronić przed demencją.

Codzienne spożywanie multiwitaminy pomaga zachować sprawność umysłową osób w wieku powyżej 65 lat, a także może chronić przed demencją.

Naukowcy oszacowali, że suplementacja przez trzy lata z grubsza przełożyła się na 60% spowolnienie spadku zdolności poznawczych, co odpowiada prawie dwóm latom normalnej sprawności umysłowej.

Obecnie w Stanach Zjednoczonych jest około 5,6 miliona osób z chorobą Alzheimera i pokrewną demencją. W Wielkiej Brytanii liczba ta wynosi 900 000, ale przewiduje się, że do 2040 roku wzrośnie do 1,6 miliona osób. W Polsce aktualnie mamy ponad pół miliona osób cierpiących na Alzheimera i inne choroby otępienne. W ciągu 30 lat liczba ta może się podwoić.

Czytaj: Demencja potroi się na całym świecie do 2050 roku

Badanie zostało zorganizowane wokół dużej liczby osób, dokładnie 21 000 mężczyzn i kobiet w Stanach Zjednoczonych w celu zbadania, czy codzienne przyjmowanie suplementu z ekstraktu kakaowego lub codzienny suplement multiwitaminowo-mineralny zmniejsza ryzyko rozwoju chorób serca, udaru mózgu, raka i innych skutków zdrowotnych.

Mniejsze badanie przeprowadzone na tej samej liczbie osób opierało się na założeniu, że ekstrakt kakaowy jest bogaty w związki zwane flawanolami, a wcześniejsze badania sugerują, że związki te mogą pozytywnie wpływać na funkcje poznawcze.

„Istnieje pilna potrzeba bezpiecznych i przystępnych cenowo interwencji, aby chronić funkcje poznawcze przed upadkiem u osób starszych” – powiedziała współkierowniczka badania, profesorka Laura Baker.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Wyjaśniła również, że kilka mikroelementów i minerałów jest potrzebnych do wspierania prawidłowego funkcjonowania ciała i mózgu, a niedobory u osób starszych mogą zwiększać ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych i demencji.

W badaniu naukowcy sprawdzili, czy codzienne podawanie ekstraktu kakaowego w porównaniu z placebo i codzienne podawanie suplementu multiwitaminowo-mineralnego w porównaniu z placebo poprawiło funkcje poznawcze u osób starszych.

Czytaj: Kraków ma najmłodszego profesora w historii Polski!

Zdjęcie: pl.freepik.com

2200 uczestników w wieku 65 lat lub starszych wypełniło testy telefoniczne na początku i co roku w celu oceny pamięci i innych umiejętności poznawczych.

„Nasze badanie wykazało, że chociaż ekstrakt z kakao nie wpływał na funkcje poznawcze, codzienna suplementacja multiwitaminowo-mineralna spowodowała statystycznie istotną poprawę funkcji poznawczych” – dodała dr Baker z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Wake Forest.

„To pierwszy dowód korzyści poznawczych w dużym, długoterminowym badaniu suplementacji multiwitaminowej u osób starszych”.

Zespół badawczy oszacował, że trzy lata suplementacji multiwitaminami z grubsza przełożyły się na 60% spowolnienie spadku funkcji poznawczych, co odpowiada około 1,8 roku normalnej zdolności umysłowej.

Czytaj: Niezbędne witaminy i minerały dla osób starszych

Powiedzieli, że korzyści były stosunkowo wyraźniejsze u uczestników z „istotną” chorobą sercowo-naczyniową, co jest ważne, ponieważ ci ludzie są już narażeni na zwiększone ryzyko upośledzenia funkcji poznawczych i spadku.

„Jest za wcześnie, aby zalecać codzienną suplementację multiwitaminą, aby zapobiec spadkowi funkcji poznawczych” – powiedziała dr Baker.

„Chociaż te wstępne odkrycia są obiecujące, potrzebne są dodatkowe badania na większej i bardziej zróżnicowanej grupie osób”.

„Ponadto wciąż mamy pracę do wykonania, aby lepiej zrozumieć, dlaczego multiwitamina może korzystnie wpływać na funkcje poznawcze u osób starszych”.