Mumia znaleziona w Peru może mieć ponad 1200 lat

0
383
Mumia była związana i miała zakrytą twarz. Zdjęcie: Universidad de San Marcos

1200-letnia mumia znaleziona w Cajamarquilla wywołała zdziwienie wśród peruwiańskich archeologów.

Zespół 40 osób, kierowany przez archeologa Pietera Van Dalena, odkrył mumię podczas wykopalisk w tysiącletnim miejskim kompleksie błotnym położonym w dzielnicy Lurigancho-Chosica, na obrzeżach Limy.

Peruwiańscy archeolodzy znaleźli zaskakująco związaną sznurem przedinkaską mumię w wieku od 1200 do 800 lat podczas wykopalisk w tysiącletnim miejskim kompleksie błotnym położonym w dzielnicy Lurigancho-Chosica, na obrzeżach Limy.

Szczątki najprawdopodobniej należą do mężczyzny, który w chwili śmierci miałby od 18 do 22 lat i którego twarz zakrywają dłonie.

Odkrycia dokonano w komorze grobowej o długości około trzech metrów i głębokości 1,40 metra na stanowisku archeologicznym Cajamarquilla, na wschód od Limy.

„Dokonaliśmy odkrycia mumii, która znajdowała się wewnątrz podziemnej stożkowej konstrukcji grobowej, a widząc jej cechy, była to mumia związana linami” – powiedział AFP archeolog Pieter Van Dalen, odpowiedzialny za projekt Cajamarquilla.

„To osobliwa i niepowtarzalna cecha tego pogrzebowego kontekstu. Mumia została pochowana między 800 a 1200 rokiem po Chrystusie” – dodał o znalezisku w tym wykopalisku.

Czytaj: Makabryczna historia jedzenia zwłok jako leku

Według naukowców z Uniwersytetu San Marcos po jednej stronie mumii znajdował się szkielet andyjskiej świnki morskiej i coś, co wydaje się być psem. W komorze grobowej odkryto również resztki kukurydzy i innych warzyw.

Cajamarquilla „było ośrodkiem miejskim, w którym rozwinęło się wiele funkcji, ma wiele różnych sektorów, w których były sektory administracyjne, domowe i mieszkaniowe” – powiedział Van Dalen.

Według badacza Cajamarquilla „to bardzo duże miasto, które mogło pomieścić od 10 000 do 20 000 osób na łącznej powierzchni 167 hektarów”. Ośrodek został zbudowany około 200 roku p.n.e. i był zamieszkiwany do 1500 roku.

Cajamarquilla znajduje się 24 kilometry na wschód od Limy i jest jednym z największych kompleksów archeologicznych w mieście.

40-osobowy zespół odkrył mumię

Mumia była związana i miała zakrytą twarz. Zdjęcie: Universidad de San Marcos

Van Dalen powiedział CNN, że prace wykopaliskowe rozpoczęły się w połowie października z zespołem 40 osób pod przewodnictwem niego, a także archeolożką Yomira Huamán Santillán. Poza tym nie szukali mumii, więc to była niespodzianka.

„Cały zespół był bardzo szczęśliwy, ponieważ nie sądziliśmy, że to się stanie. Nie spodziewaliśmy się, że dokonamy tak ważnego odkrycia – powiedziała Huamán amerykańskim mediom.

Czytaj: W Poznaniu dokonano niesamowitego odkrycia! Znaleziono kobietę w perłowym czepcu.

Mięczaki morskie na zewnątrz grobu

Innym odkryciem, które zaskoczyło archeologów, było znalezienie morskich mięczaków poza grobowcem mumii, co jest niezwykłe, ponieważ Cajamarquilla znajduje się około 25 kilometrów od wybrzeża Peru.

„Po złożeniu ciała do grobu następują ciągłe wydarzenia i działania. Mam na myśli to, że ich potomkowie przyjeżdżają przez wiele lat i umieszczają tam jedzenie i ofiary, w tym mięczaki, „Van Dalen powiedział CNN.

Znaleźli również kości lamy na zewnątrz grobowca, ale zostały one skonsumowane przez ówczesnych ludzi, a kawałki mięsa zwierzęcia ofiarowano zmarłemu, powiedział archeolog.

Konkluzja odkrycia wskazuje, że nie była to zwykła osoba, ale ktoś bardzo ważny, np. kupiec lub osoba o wysokim statusie.

Archeolodzy zamierzają przeprowadzić specjalistyczne analizy, aby określić datowanie węglem i znaleźć w ten sposób okres, w którym mumia żyła, oraz znacznie więcej szczegółów na temat tożsamości mumii.

Jak ogłosił Universidad Nacional Mayor de San Marcos, który miał kilku przedstawicieli w tym odkryciu, mumia została znaleziona w pozycji płodowej, wewnątrz owalnej podziemnej konstrukcji grobowej, która miała platformę po północnej stronie, wyjaśniła Yomira, po określeniu tego, że do tego miejsca prowadzą schody z siedmioma stopniami.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

W odkryciu uczestniczyli naukowcy z San Marcos. Zdjęcie: Universidad de San Marcos

Znaczenie tego kompleksu archeologicznego polega na jego strategicznym położeniu, jako kontroli i środka interakcji relacji międzyregionalnych. Znajduje się w dzielnicy Lurigancho – Chosica, na prawym brzegu środkowej doliny rzeki Rímac; o powierzchni 1’401.172,93 m² i graniczy z dużą liczbą osiedli ludzkich.

W okresie późnego okresu przejściowego Cajamarquilla stał się wieloetnicznym ośrodkiem handlowym, w którym mieszkali ludzie różnych narodowości, choć głównie miejscowa ludność (ichma) i chacllas, o czym donosi archeolog z San Marcos w swoim artykule naukowym „El Periodo Intermedio Tardío en Cajamarquilla a partir de las evidencias del sector Tello”, opublikowany w 34. wydaniu magazynu Revista Arqueología y Sociedad.

Odkrycie dowodów archeologicznych odbywa się w ramach prac badawczych prowadzonych w strefie archeologicznej Yomiry Silvia Huamán Santillán, absolwentki archeologii na Universidad Nacional Mayor de San Marcos (UNMSM); oraz nauczyciela San Marcos Pieter Van Dalen Luna, z udziałem studentów UNMSM oraz uniwersytetów San Cristóbal de Huamanga i San Antonio de Abad del Cusco.