Muzyka może być niezwykle skuteczna w poprawie zdrowia psychicznego

0
214
Słuchanie muzyki ma moc! Zdjęcie: pl.freepik.com

Muzyka to potężna rzecz. Poza wartością rozrywkową, słuchanie muzyki ma niezwykle pozytywny wpływ na nasz mózg. Mówiąc dokładniej, muzyka może zmienić sposób, w jaki działamy, czujemy i myślimy. Jak więc ten czynnik wpływa na zarządzanie naszym zdrowiem psychicznym?

Muzyka może być źródłem przyjemności i zadowolenia, ale jest też wiele innych korzyści psychologicznych; muzyka może rozluźnić umysł, energetyzować ciało i pomóc ludziom lepiej radzić sobie z bólem.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Myśl, że muzyka może wpływać na Twoje myśli, uczucia i zachowania, prawdopodobnie nie jest tak wielką niespodzianką. Jeśli kiedykolwiek czułeś się nakręcony podczas słuchania ulubionej piosenki rockowej w szybkim tempie lub wzruszył Cię do łez uduchowiony występ na żywo, prawdopodobnie zrozumiesz, jak muzyka wpływa na nastrój, a nawet inspiruje do działania.

Czytaj: Słuchając muzyki masz gęsią skórkę? To może oznaczać, że Twój mózg jest wyjątkowy

Badania pokazują korzyści z muzykoterapii w przypadku różnych schorzeń psychicznych, w tym depresji, traumy i schizofrenii (by wymienić tylko kilka). Muzyka działa jako medium do przetwarzania emocji, traumy i żalu, ale muzyka może być również wykorzystywana jako środek regulujący lub uspokajający lęk lub rozregulowanie.

Muzyka poprawia koncentrację

Jedną z wielu wielkich zalet muzyki jest to, że można się nią cieszyć nawet podczas wykonywania codziennych czynności. Próba skupienia się i skoncentrowania na zajęciach, czy to nauce, pracy czy sprzątaniu, może być dla niektórych trudna. Wiadomo, że niektóre rodzaje muzyki zwiększają koncentrację, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, która muzyka jest odpowiednia dla poprawy koncentracji. Zalecamy słuchanie muzyki instrumentalnej, klasycznej lub ambient.

Czytaj: Legalny narkotyk, czyli: jak muzyka wpływa na nasz mózg?

Naturalny zastrzyk szczęścia

Muzyka może prowadzić do odczuwania przyjemności lub niezadowolenia, może zmieniać procesy myślowe i powodować zmiany w zachowaniu. Ten efekt psychologiczny można zaobserwować w fizycznych zmianach poziomu hormonów. Na przykład badanie wykazało, że uczestnicy, którzy słuchali muzyki, którą uznali za „przyjemną”, mieli wyższy poziom serotoniny, znanej jako hormon „dobrego samopoczucia”. Chociaż trudno jest udowodnić efekty, badanie to sugeruje, że przyjemne doświadczenie słuchania piosenki może spowodować wzrost poziomu serotoniny, co może wprawić Cię w lepszy nastrój do wykonywanych czynności.

Czytaj: Muzyka jest dobra dla zdrowia serca

Muzyka poprawia pamięć

Badania sugerują, że słuchanie muzyki poprawia pamięć; jednak ten wniosek zależy od wielu czynników, w tym rodzaju muzyki, przyjemności słuchacza, a nawet tego, jak dobrze wyszkolony muzycznie może być słuchacz. W jednym badaniu uczniowie uczyli się lepiej, słuchając pozytywnej muzyki, prawdopodobnie dlatego, że te piosenki wywoływały więcej pozytywnych emocji bez zakłócania tworzenia pamięci.

Synchronizacja z rytmem

Twoje ciało w naturalny sposób synchronizuje się z rytmem piosenki. Im bardziej szybka i energetyczna jest piosenka, tym bardziej prawdopodobne będzie Twoje tempo. Muzyka stymuluje część mózgu, która kontroluje ruch, dzięki czemu pomaga organizmowi skuteczniej wykonywać powtarzalne ruchy. Ta synchronizacja zwiększa tętno, metabolizm i wydajność energetyczną, jednocześnie zmniejszając ciśnienie krwi oraz stres fizyczny i psychiczny. Ponadto mniej prawdopodobne jest, że poczujesz się zmęczony.