Na Lubelszczyźnie pojawiły się nietypowe znaki drogowe

0
206
Pojawiły się nowe znaki drogowe na Lubelszczyźnie. (zdjęcie: Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych, facebook)

W wiejskiej części wschodniej Polski zainstalowano znaki ostrzegające kierowców przed chomikami na drodze po niedawnych zgonach zwierząt, które są rodzime dla tego obszaru, ale sklasyfikowane jako gatunki krytycznie zagrożone.

„Zwolnij chomiki!” głoszą znaki, których obraz udostępnił w mediach społecznościowych zarząd parków publicznych w województwie lubelskim.

Zamieszczono również zdjęcia chomików europejskich – gatunku odrębnego od chomików trzymanych jako zwierzęta domowe – które zostały zabite na lokalnych drogach.

Chomiki europejskie, które zamieszkują obszary od Europy Środkowej po Azję Środkową, są klasyfikowane jako gatunek krytycznie zagrożony. Są one prawnie chronione w Polsce – gdzie ich zasięg zmniejszył się o 75% od 1980 roku – i w innych częściach UE, informuje Polskie Radio.

CZYTAJ: Dziewczyna zamienia zwykłe kamienie w zwierzęta

Niedawna inwentaryzacja „pokazała, że ​​te kolorowe gryzonie osiedliły się na tym terenie w dość dużej liczbie”, napisał zarząd parków wojewódzkich w Lublinie. „Nie zmienia to jednak faktu, że ich populacja jest nadal zagrożona wyginięciem. Niestety, chomiki bardzo często giną na drogach”.

Zauważyli, że znaki zostały zainstalowane w mieście Zamość we współpracy z lokalną agencją drogową i fundacją ochrony przyrody. „Mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie przykładem podejmowania działań na rzecz ochrony tego zagrożonego gatunku” – dodali.

W rozmowie z Polskim Radiem, Paweł Łapiński, dyrektor wojewódzkiego zarządu parków, zauważył, że jednym z największych zagrożeń dla chomika europejskiego są drogi przecinające pola, na których żyją.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Rozpacz w Warszawie: Szkocja pokonała Polskę w ostatnich minutach

Jego koleżanka, Małgorzata Bielecka, powiedziała, że ​​„natrafiają na całkiem sporą liczbę martwych chomików” na głównej drodze między Zamościem a pobliską wsią Wielącza. Jeśli postawione znaki będą miały pozytywny wpływ, może uda się zainstalować ich więcej, dodała.

Bielecka zauważyła, że ​​ich inwentaryzacja przeprowadzona w maju i lipcu tego roku ujawniła łącznie 58 nor chomików europejskich w tym rejonie. Wyjaśniła, że ​​„chomiki są samotnikami, a jedną norę zamieszkuje jedno zwierzę”.

Jak podaje nadawca Polsat, oprócz zagrożeń spowodowanych przez działalność człowieka – zwłaszcza rolnictwo i urbanizację – chomiki europejskie odczuwają również skutki zmian klimatycznych, a cieplejsze i bardziej niestabilne zimy zakłócają ich cykl hibernacji.

CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Borussia Dortmund zwiększa zainteresowanie Bellinghamem