Na tej wyspie pingwiny mają osobistych strażników

0
704
Maremma została przedstawiona pingwinowi

Kiedy populacja pingwinów na tej wyspie spadła z 2000 do 4, wysłali psy, aby je chroniły.

Na Middle Island w pobliżu wiktoriańskiego nadmorskiego miasta Warrnambool psy stróżujące zwierzęta hodowlane ciężko pracują nad ochroną małych pingwinów, najmniejszego z gatunków pingwinów.

Middle Island to niebezpieczne miejsce dla małych pingwinów. 30 lat temu wyspa była domem dla tysięcy pingwinów, ale pod koniec lat 90. liczba ta zmniejszyła się o połowę, a do 2005 roku pozostały tylko cztery ptaki.

Podczas odpływu Middle Island staje się dostępna dla wprowadzonego gatunku, europejskiego lisa rudego, co ma katastrofalne konsekwencje. Lisy siały spustoszenie na wyspie.

Tak więc Allan Marsh, miejscowy hodowca kurczaków, zasugerował, że do ochrony pingwinów można wykorzystać psy rasy Maremma.

„Cały pomysł polegał na usunięciu zwyczajnej praktyki rolniczej polegającej na tym, że psy Maremmas chroniłyby żywy inwentarz i przeniesienie ich tutaj, na wyspę, na której znajdowała się kolonia pingwinów, na którą nieustannie grasowały lisy” – powiedział Marsh.

Czytaj: Mały pingwin w amerykańskim zoo nazwany na cześć polskiej potrawy!

Owczarki maremma od wieków chroniły zwierzęta stadne. W przeciwieństwie do większości ras pasterskich, Maremmas nie konfrontują się ze zwierzętami, ale integrują się z nimi, tworząc więzi społeczne.

Rada Miejska Warrnambool zatwierdziła ten pomysł i Marsh obozował na wyspie ze swoim owczarkiem maremma, Oddballem, przez pierwszy tydzień podczas miesięcznego okresu próbnego.

Proces zakończył się wielkim sukcesem.

„Zrobił dokładnie to, na co liczyłem” – powiedział Marsh. „Obecność psa powstrzymywała lisy przed wejściem na wyspę”.

Projekt jest realizowany od tamtej pory, a populacja pingwinów na wyspie nadal rośnie.

Obecnie szacuje się, że w każdym sezonie lęgowym na Middle Island powróci 180 małych pingwinów.

„Kiedy psy były na wyspie, nie było żadnych lisów. Więc wiemy, że psy pracują. To fantastyczne” – mówi Trish Corbett z Middle Island Penguin Project.

Czytaj: Pingwin wskoczył do łodzi wycieczkowej, aby uniknąć pożarcia przez orki (WIDEO)

johannesfloe.com – Art to remember