Na terenie dawnej kopalni węgla otwarto drugą co do wielkości elektrownię słoneczną w Polsce. Elektrownia, zlokalizowana w gminie Przykona, około 70 km na północny zachód od Łodzi, posiada szczytową moc zainstalowaną na poziomie 200 megawatów (MWp).
To plasuje ją tuż za największą w kraju farmą fotowoltaiczną w Zwartowie (gmina Choczewo) – również zbudowaną na terenie dawnej kopalni węgla – o mocy 204 MWp. Obiekt zajmuje teren o powierzchni 300 ha, na którego obszarze zamontowano łącznie ponad 378 tys. paneli fotowoltaicznych.
CZYTAJ NA SPORTEN.COM/PL – Polska gospodarzem Superpucharu UEFA 2024 na warszawskim PGE Narodowym
Nowy obiekt w miejscowości Przykona, zajmujący powierzchnię 375 boisk piłkarskich i zawierający 308 000 dwustronnych paneli fotowoltaicznych, będzie generował prawie 220 GWh rocznie, czyli energię wystarczającą do zasilenia ponad 100 000 gospodarstw domowych.
Stojąca za tym firma, EDP Renewables, twierdzi, że zapobiegnie to emisji ponad 208 000 ton CO2 rocznie. Obecnie około 70% energii elektrycznej w Polsce wytwarzane jest z węgla, co stanowi zdecydowanie najwyższy odsetek w Unii Europejskiej.
Elektrownia ma potencjał rozbudowy o kolejne 40 MW mocy zainstalowanej – podaje Business Insider Polska. Chociaż w obecnych danych oznaczałoby to największą elektrownię w Polsce, sama elektrownia w Zwartowie ma ambicje rozbudowy do 290 MWp.
W ostatnich latach w Polsce nastąpił szybki rozwój odnawialnych źródeł energii, gdyż kraj ten dąży do ograniczenia emisji, ale także zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego i niezależności w obliczu zakłóceń spowodowanych wojną Rosji na Ukrainie i rosnącymi kosztami emisji w ramach przepisów UE.
W ubiegłym roku Polska zainstalowała trzecią co do wielkości ilość nowych mocy fotowoltaicznych w Unii Europejskiej, prawie 5 GW, za Niemcami i Hiszpanią.
Na koniec czerwca 2023 roku moc zainstalowana OZE w Polsce wzrosła o 5,1 GW rok do roku, do 25,4 GW – zauważa serwis informacyjny branży energetycznej Rynek Elektryczny, powołując się na dane Agencji Rynku Energii (ARE).
Moc fotowoltaiczna wzrosła w tym okresie o ponad 3,9 GW, łącznie do 14,3 GW, co stanowi wzrost o 38%. Tymczasem moc energii wiatrowej na lądzie wzrosła o 1,3 GW, do łącznie 8,9 GW, co stanowi wzrost o 17,4%. Pierwsza w Polsce morska farma wiatrowa – o planowanej mocy do 1,2 GW – ma zostać ukończona w 2026 roku.
CZYTAJ: Orlen pozyskał 16,6 miliarda złotych pożyczki na budowę pierwszej w Polsce morskiej farmy wiatrowej
W tym roku polski rząd wyznaczył nowy cel, zgodnie z którym do 2040 roku 51% energii elektrycznej będzie produkowane ze źródeł odnawialnych, a dalsze 23% będzie pochodzić z energii jądrowej. Uruchomienie pierwszej elektrowni jądrowej w kraju planowane jest na 2030 rok.