Na to uważaj szukając rozrywki w sieci

0
234
Źródło: https://unsplash.com/photos/3iT3dnmblGE

W sieci na każdego użytkownika czyha wiele zagrożeń, niezależnie ile ma lat i z jakich witryn korzysta. Szczególnie nieuważne mogą być osoby, które w Internecie poszukują rozrywki pod różną postacią, czy to gier, filmów czy muzyki. Warto więc wiedzieć, na co zwracać uwagę, jakich platform unikać oraz jak się zabezpieczyć podczas surfowania w sieci.

Najczęstsze zagrożenia w Internecie

Jak już wspomnieliśmy, każdy w mniejszym lub większym stopniu jest narażony na ataki hakerów, kradzież informacji, wrażliwych danych czy pieniędzy oraz zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem lub wirusem. Niezależnie czy aktywność w sieci ogranicza się do sprawdzania skrzynki e-mail, czy też obejmuje wielogodzinne przeglądanie stron i korzystanie z oferowanej online rozrywki. W tym drugim przypadku jednak ryzyko znacznie wzrasta. Oszuści chętniej próbują okraść osoby, które mogą być zbyt mocno zaangażowane w ulubioną rozrywkę, aby pozostać czujnymi lub odwiedzają tak wiele różnych platform, że trudniej im kontrolować je wszystkie.

Jedną z najczęściej poszukiwanych w sieci rozrywek są platformy oferujące dostęp do filmów i seriali. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się oficjalne serwisy streamingowe, które wymagają od użytkowników zakładania konta i opłacania subskrypcji w zamian za nielimitowany dostęp do wszystkich treści. Osoby korzystające z takich rozwiązań muszą pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, przed zarejestrowaniem się na danej platformie, warto sprawdzić opinie o niej, czy ma ona odpowiednie zabezpieczenia oraz dokładnie przeczytać regulamin. Korzystając z dobrze znanych stron, warto podczas każdego logowania upewnić się, że jest to dokładnie ta witryna, którą chce się odwiedzić. Dlaczego? Jednym ze sposobów internetowych oszustów jest stworzenie strony łudząco podobnej do tej dobrze znanej, której adres różni się np. tylko jedną literą, bazując na najczęstszych błędach popełnianych przez użytkowników. W rezultacie internauta loguje się do fałszywej witryny, a hakerzy zyskują dostęp do jego danych. Taka i podobne praktyki nazywane są scam oraz phishing.

Oglądanie ulubionych filmów i seriali w Internecie niesie ze sobą więcej zagrożeń. Dotyczy to przede wszystkim osób, które poszukują rozrywki na nieoficjalnych stronach. Pomijając fakt legalności takich witryn, ich głównym zagrożeniem są różnego rodzaju wirusy i złośliwe oprogramowania. Choć oferują one darmowy dostęp do treści wideo, użytkownik musi w zamian oglądać reklamy, których kliknięcie może czasem grozić przykrymi konsekwencjami.

Różnorodność Internetu pozwala każdemu znaleźć odpowiednią rozrywkę dla siebie, co dotyczy również różnego rodzaju gier online, czy to wideo, karcianych, zespołowych i wielu innych. Podobnie jak w przypadku oglądania filmów w sieci, trzeba uważać na strony, które wymagają logowania czy zapełnione są dowolnego typu reklamami. Szczególną uwagę należy zachować gdy w grę wchodzą pieniądze, np. w kasynach online, które mogą zachęcić ciekawymi bonusami kasynowymi. Przede wszystkim należy korzystać z pewnych i sprawdzonych stron, na których znajduje się dostęp tylko do bezpiecznych kasyn, takich jak VegasSlotsOnline. Dzięki temu każdy gracz ma pewność, że jego pieniądze są bezpieczne, zarówno te, które zamierza postawić, jak i swoje wygrane. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest odwiedzanie tylko takich kasyn, których zasady i regulamin są jasno wyjaśnione niż innych platform o niepewnej reputacji.

Rozwój technologi zapewnił każdemu łatwy dostęp do muzyki i książek w wersji cyfrowej. Choć wiele oficjalnych sklepów i księgarni sprzedaje pliki mp3 czy e-booki, wciąż wiele osób poszukuje ich na darmowych stronach, przede wszystkim po to, aby je pobrać na swoje urządzenia. To z kolei niesie za sobą zagrożenie pobrania złośliwego oprogramowania czy wirusa, który zainfekuje cały komputer.

Jak się chronić w sieci?

Bycie uważnym na wszelkie zagrożenia w Internecie jest niezwykle ważną kwestią, która dotyczy każdego. W przypadku dzieci może być znacznie trudniej uchronić je przed wieloma niebezpieczeństwami, do których należą nie tylko złośliwe oprogramowania, ale także coraz częstszy hejt, również ze strony rówieśników, fake newsy, uzależnienia czy różne formy cyberprzemocy. W przypadku młodszych użytkowników konieczna jest edukacja, ale także odpowiednie zabezpieczenia, jak kontrola rodzicielska, czyli blokowanie szkodliwych stron, jak również oprogramowanie antywirusowe.

Dorośli też powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo. Oprócz wspomnianego już programu antywirusowego, który powinien być podstawą wszelkich zabezpieczeń, przydatna może być również usługa VPN. Nic nie zastąpi jednak świadomego korzystania z sieci, w końcu została ona stworzona dla użytkowników, ale należy umieć chronić własną prywatność. Nie trzeba więc unikać wszelkich rozrywek, jakie zapewnia, ale trzeba mieć świadomość, że za przyjemnością może kryć się również zagrożenie. Umiejętne korzystanie z sieci jest kluczowe. Warto dowiedzieć się więcej w tym temacie, zainwestować w programy zapewniające bezpieczeństwo oraz unikać niepewnych stron, linków i wiadomości.