Nad tą wyspą często unosi się charakterystyczna chmura

0
344
Ta mała wyspa często ma swoją unikalną chmurę. Źródło: Twitter

Ta odosobniona, malutka wyspa jest często przykryta własną puszystą chmurą.

Lítla Dímun jest najmniejszą z 18 głównych wysp i jedyną bezludną wyspą archipelagu Wysp Owczych. I chociaż jest niewielka, bo jej powierzchnia wynosi mniej niż kilometr kwadratowy, wysepka nadal ma moc wpływania na atmosferę.

Lítla Dímun to mała, niezamieszkana wyspa na Wyspach Owczych, którą często okrywa sama chmura… Niektórzy twierdzą, że pod jej chmurą kryje się utopijne i szczęśliwe miasto.

Chmurka soczewkowata często okrywa tę wyspę niczym mokry, parujący koc. Te stacjonarne chmury zwykle formują się nad szczytami gór lub innymi wystającymi masywami lądowymi. Chmura unosi się nad szczytem Lítla Dímun, od czasu do czasu rozlewając się po zielonej krainie, gdy dociera do zimnego morza.

Czytaj: 13 pięknych wysp, które warto odwiedzić

Twitter

Spośród głównych wysp Wysp Owczych tylko ten mały ląd jest niezamieszkany przez ludzi. Ale ludzie chętnie odwiedzają tę wyspę. Przez wieki farmerzy z Wysp Owczych odbywali niepewną podróż do Lítla Dímun, aby zająć się stworzeniami, które rządzą wysepką: jej owcami.

Aż do połowy XIX wieku owce Lítla Dímun rządziły małą zieloną przystanią. Uważa się, że te czarne dzikie owce o krótkich ogonach były potomkami zwierząt sprowadzonych na te tereny w epoce neolitu. Ale po tym, jak w XIX wieku zastrzelono ostatnie z tych rzadkich stworzeń, co spowodowało wyginięcie linii krwi, wyspa stała się domem dla udomowionych owiec z Farer. Każdej jesieni rolnicy udają się do Lítla Dímun, wspinają się na jej śliskie klify i zaganiają owce, aby sprowadzić je z powrotem na główne wyspy.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Możesz podziwiać tę wyspę z wiosek Hvalba i Sandvík na wyspie Suðuroy. Można odwiedzić Lítla Dímun, choć rzadko zdarza się, aby pogoda była wystarczająco dobra, aby wizyta była możliwa, ponieważ aby wspiąć się na klify, trzeba użyć lin pozostawionych przez rolników.

Twitter

Czytaj: Piękno Wysp Kanaryjskich.