Najbardziej dochodowe zawody bez studiów. W nich zarobisz bez dyplomu!

0
1405

Czasy, w których wydawało się, że nie da się dobrze zarobić bez ukończenia studiów – już dawno za nami. Obecnie bardziej liczą się unikatowe umiejętności, niż dyplom. Brak wykształcenia to nie koniec świata. Istnieje wiele zawodów, w których można pracować i dobrze zarabiać, nie mając ukończonych studiów. 

„Ucz się ucz, nauka to potęgi klucz” – każdy z nas chociaż raz usłyszał te słowa wypowiadane przez rodziców lub dziadków. Żyjemy jednak w czasach, kiedy studia nie zawsze gwarantują dobrze płatnej pracy. Teraz lepiej mają osoby, które mają fach w ręku lub o określonych cechach charakteru, niekoniecznie muszą być oni absolwentami studiów wyższych.

Przedstawiamy najlepiej opłacane zawody, w których sukces mogą osiągnąć także osoby, które nie mają dyplomu. 

1. SPAWACZ PODWODNY 

16-19 tys. zł netto, czyli jakieś 5 średnich krajowych zarabia w Polsce spawacz podwodny. W Norwegii może to być nawet 30 tys. zł. Oczywiście praca nurka nie jest łatwa, trzeba mieć końskie zdrowie i do tego świetnie nurkować, jednak wysokie wymagania rekompensuje sowite wynagrodzenie, a na dodatek nie trzeba mieć dyplomu uczelni wyższej.

2. SPAWACZ

Nie tylko spawacze podwodni to obecnie bardzo poszukiwani pracownicy. Firmy w miastach poszukują spawaczy, do tego od razu podają wynagrodzenie. Średnio wynagrodzenie spawacza w Polsce wynosi 3-5 tys. zł netto, a doświadczony spawacz przy dużych projektach może zarobić nawet 8000 tys. zł netto.

3. KIEROWCY TIRÓW

Początkujący kierowcy tirów na trasach międzynarodowych mogą zarobić 4000 tys. zł netto. Po kilku latach ta kwota może wzrosnąć dwukrotnie. Ponad 10 tys. zł netto wraz z dietami i premiami miesięcznie mogą otrzymywać kierowcy tirów jeżdżący na trasach międzynarodowych oraz kierowcy przewożący materiały niebezpieczne. Za granicą zarobki tirów są dużo większe. W Niemczech zaczynają się od 7 tys. zł netto dla początkujących. Żeby zostać kierowcą tira trzeba zdać prawo jazdy w kategorii C lub C+E. Dodatkowo wymagane jest świadectwo kwalifikacji zawodowej do przewozu rzeczy oraz aktualne badania psychotechniczne. Dodatkowe uprawnienia muszą posiadać kierowcy, którzy przewożą materiały niebezpieczne, tak zwane ADR. Jeżeli sami płacimy za kursy i szkolenia to potrzebujemy jeszcze około 10 tys. zł, bo tyle kosztują kursy i szkolenia potrzebne do uzyskania kwalifikacji.

4. MASZYNISTA METRA W WARSZAWIE 

Miesięczne wynagrodzenie to około 4300 zł. netto. Wymagane jest wykształcenie średnie techniczne. Oprócz tego trzeba posiadać doskonały wzrok i słuch.

5. KONTROLER RUCHU LOTNICZEGO 

W tym zawodzie średnio miesięcznie można zarobić 13200 zł. netto. Pracownik nie musi mieć ukończonych studiów, ale wymaga się od niego ponad przeciętnej spostrzegawczości i dobrej orientacji w przestrzeni, refleksu, szybkości w podejmowaniu decyzji, umiejętności współpracy w zespole i dobrej znajomości angielskiego. Szkolenie trwa od 20 do 24 miesięcy, a predyspozycje do pracy kontrolera ruchu lotniczego ma zaledwie 5% ludzi, ale często o tym nie wiedzą.

6. STEWARDESSY 

Linie lotnicze oczekują znajomości przynajmniej 2 języków obcych. Jednym z nich musi być angielski. Na kurs stewardess zazwyczaj nie przyjmuje się osób, które ukończyły 30 lat. Dodatkowo kandydaci powinni mieć 160-170 cm wzrostu w przypadku kobiet, 170-180 cm wzrostu w przypadku mężczyzn, powinni dobrze się prezentować, wzbudzać zaufanie i umieć pływać.  Zarobki w Polsce wahają się od 4 do 6000 zł. netto, licząc wynagrodzenie zasadnicze wraz ze wszystkimi premiami. Z kolei w najlepszych zagranicznych liniach zarabiają od 8500 zł. netto.

7. PRZEDSTAWICIELE HANDLOWI 

Aby wykonywać ten zawód nie jest wymagane wyższe wykształcenie, a zarobki – szczególnie w branży medycznej i farmaceutycznej są naprawdę duże. Według raportów mediana zarobków przedstawicieli medycznych to 4600 zł. netto, ale ponad 10 tys. zł. netto nie robią także na nikim wrażenia. To częste wynagrodzenie przedstawicieli handlowych w branży farmaceutycznej i medycznej.

8. SZEF KUCHNI

Od szefa kuchni wymaga się smaku, kreatywności do przygotowywania dań, zdolności menadżerskich, aby umieć organizować pracę zespołu mu podlegającego. Zarobki na tym stanowisku są bardzo zróżnicowane i zależą głównie od klasy restauracji. W pięciogwiazdkowych hotelach szefowie kuchni zarabiają ponad 7000 zł. netto, a najlepsi spokojnie mogą negocjować miesięczną stawkę w wysokości od 12 do 15 tys. zł. netto.

9. PROFESJONALNI FOTOGRAFOWIE ORAZ OPERATORZY FILMOWI

Pracodawcy i zleceniobiorcy w tych przypadkach nie patrzą na dyplomy, tylko na portfolio. Dobry fotograf, szczególnie w okresie weselnym może zarobić nawet kilkanaście tysięcy zł. miesięcznie. Tak samo dobry operator filmowy.

Udostępnij ten artykuł komuś, komu nie chce się uczyć do nadchodzących testów, egzaminów albo po prostu zawalił cały rok. 

Zdjęcie główne: pixabay.com