Najbardziej ekologiczne miasta na świecie

0
419

Zanieczyszczenia i emisje CO2 nie są zabawne dla nikogo, więc oto mała lista miast, które ucieleśniają przyrodę i zielone życie.

Żadne miasto nie jest idealne, a wiele wciąż ma przed sobą długą drogę, zanim będą w pełni zrównoważone.

Ale niektóre miasta czerpią korzyści zarówno z jakości życia ich mieszkańców, jak i z zachowania i ochrony naszej ziemi i środowiska.

Jeśli kiedykolwiek odwiedzisz jedno z tych niesamowitych miast, zainspiruj się i zostać podróżnikiem przyjaznym środowisku.

Oto 8 najbardziej zielonych miast:

1.Kopenhaga, Dania

Kopenhaga została już kilkakrotnie wybrana najbardziej przyjaznym dla środowiska miastem na świecie za zaangażowanie w rozwój ekologicznego stylu życia i zrównoważonego rozwoju.

Jazda na rowerze jest w tym mieście niezwykle popularna, a celem jest, aby w tym roku połowa mieszkańców tego kraju jeździła na rowerze do pracy lub szkoły.

Czytaj: Kopenhaga pierwszą stolicą z zerową emisją C02?

Kopenhaga z góry. Zdjęcie: pl.freepik.com

2. Amsterdam, Holandia

Amsterdam pod wieloma względami jest bardzo postępowy. Słynące z tego, że jest miastem, które ma więcej rowerów niż ludzi (rowery dosłownie ułożone jeden na drugim na ulicach!), nosi tytuł najbardziej przyjaznej rowerzystom stolicy na świecie.

Rower nie tylko zapewnia zdrowszą populację, ale także znacznie zmniejsza emisje dwutlenku węgla i zanieczyszczenie.

Czytaj: Uitwaaien – holenderski sposób na poprawę nastroju i oczyszczenie umysłu

Amsterdam. Zdjęcie: pixabay.com

3. Sztokholm, Szwecja

Sztokholm jest czystszy niż jakiekolwiek miasto, które kiedykolwiek odwiedzisz. Odpadki rzadko lądują na chodniku; ulice są zawsze czyste, a powietrze rześkie, czyste i jasne.

Sztokholm słynie z czystości, braku przemysłu ciężkiego/zanieczyszczenia i niesamowitego systemu transportu publicznego. Nie wspominając o szwedzkim krajobrazie, który zapiera dech w piersiach.

Sztokholm. Zdjęcie: pixabay.com

4. Berlin, Niemcy

Berlin to szalone, dzikie miasto, ale znane jest również z alternatywnego spojrzenia na ochronę środowiska. Miasto pięknie integruje tereny zielone z miejskim krajobrazem i ma więcej parków niż jakiekolwiek inne miasto w Europie.

Społeczność Berlina pasjonuje się recyklingiem, pozyskiwaniem zasobów i tworzeniem zrównoważonego środowiska.

Czytaj: Tańsze bilety dla kobiet! Berlin przeciw dyskryminacji

Berlin. Zdjęcie: pl.freepik.com

5. Portland, Oregon

Portland to nie tylko piękne widoki i świetne kawiarnie; to także tętniące życiem miasto pełne ekologów, hippisów i ludzi, którzy kochają spędzanie czasu na świeżym powietrzu i lubią wszystko, co przyjazne dla środowiska.

W rezultacie miasto stało się jedną z najbardziej zielonych przestrzeni życiowych na świecie, szczycąc się 92 000 akrami terenów zielonych i 74 milami ścieżek spacerowych i biegowych.

Portland. Zdjęcie: pixabay.com

6. Kapsztad, Republika Południowej Afryki

Kapsztad przejmuje inicjatywę na całym kontynencie afrykańskim, dokonując wielkich postępów w obszarach ochrony środowiska, takich jak wykorzystanie energii z pierwszej komercyjnej farmy wiatrowej w RPA, przekształcanie miasta w trasę rowerową i wspieranie rynków rolnych.

Kapsztad. Zdjęcie: pixabay.com

7. Vancouver, Kanada

Ludzie kochają Vancouver za góry i przyrodę, nic więc dziwnego, że jest to jedno z najbardziej ekologicznych miejsc na świecie. Vancouver radzi sobie dobrze pod względem emisji CO2 i jakości powietrza i jest uważane za rodzinne miasto Greenpeace.

Czytaj: Życie na wyspie Vancouver.

Vancouver. Zdjęcie: pixabay.com

8. Helsinki, Finlandia

Skandynawia to jedno z najczystszych miejsc na świecie. Helsinki znajdują się również na tej liście, ponieważ, podobnie jak Kopenhaga i Amsterdam, miasto ułatwia ludziom dojazd do pracy rowerem i transportem publicznym, co zmniejsza zanieczyszczenie powietrza.

Helsinki. Zdjęcie: pixabay.com

johannesfloe.com – Art to remember