Najbardziej luksusowe więzienia na świecie

0
762
Zdjęcie: Pixabay

Kiedy myślisz o więzieniu, zwykle przychodzi ci na myśl ogromny obiekt pełen żelaznych krat, ciemnych korytarzy i więźniów, którzy nie mają prawie żadnej wolności.

To dlatego, że więzienie jest karą za popełnienie przestępstwa, prawda?

Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że na całym świecie faktycznie istnieją więzienia, które zapewniają swoim osadzonym komfortowe warunki życia oraz niesamowite traktowanie.

Te więzienia oferują wspaniałe udogodnienia. Czasami mówi się nawet, że są to obiekty „pięciogwiazdkowe”. Nie jesteś jeszcze do końca przekonany? Czytaj dalej, aby lepiej zrozumieć, o czym dokładnie mówimy.

1. Otago Corrections Facility – Nowa Zelandia

Otago Corrections Facility znajduje się w dolnej części Wyspy Południowej w Nowej Zelandii. To, że Otago jest jednym z najbardziej luksusowych więzień na świecie, nie oznacza, że środki bezpieczeństwa nie są podejmowane.

Więźniowie mają jednak zapewnione wygodne pokoje, a wiele uwagi poświęca się reformie poprzez umiejętności budowania. Zajęcia odbywają się z lekkiej inżynierii, gotowania, hodowli bydła mlecznego i wielu innych rzeczy. Otago stara się skutecznie rehabilitować każdego więźnia.

2. Centrum Sprawiedliwości Leoben – Austria

Zlokalizowany w Austrii obiekt jest zarówno sądem, jak i kompleksem więziennym. Centrum Sprawiedliwości w Leoben zapewnia każdemu ze swoich więźniów jedną celę, która obejmuje łazienkę, aneks kuchenny i telewizor. Dodatkowo więzienie wyposażone jest w siłownię, boisko do koszykówki oraz duży teren rekreacyjny. Wiele osób może argumentować, że przestępcom w tym więzieniu grozi bardzo wygodny wyrok.

3. Więzienie JVA Fuhlsbüttel – Niemcy

Więzienie JVA Fuhlsbüttel to więzienie zlokalizowane w Hamburgu w Niemczech. To więzienie jest domem dla wielu skazanych od dawna, którym zapewnia się przestronną celę.

Co taka cela zawiera? Na początek łóżko, kanapę, prywatną toaletę i prysznic oraz mnóstwo naturalnego światła. Oprócz tego więzienie zapewnia więźniom pralki, dzięki czemu mogą oni wyprać swoje ubrania. To brzmi bardziej jak relaksujące wakacje, a nie placówka dla przestępców, prawda?

Czytaj: Japońskie więzienie to nie wczasy. Dzieją się tam okrutne i straszne rzeczy!

4. Więzienie Aranjuez – Hiszpania

Więzienie Aranjuez w Hiszpanii jest również znane jako elitarne więzienie dla rodzin. Ponieważ wiele zakładów karnych oddziela rodziny, innowacyjne cele tej instytucji mają na celu rozwiązanie tego wielkiego globalnego problemu.

Małe niemowlęta i dzieci mogą mieszkać ze swoim osadzonym rodzicem lub spędzać z nimi dzień. Więzienie jest wyposażone w kołyski, plac zabaw dla dzieci, a także urocze postacie Disneya namalowane na ścianach. Celem więzienia Aranjuez jest umożliwienie rodzicom wykonywania obowiązków rodzicielskich niezależnie od okoliczności.

5. Więzienie Bastøy – Norwegia

Więzienie Bastøy, które znajduje się w Norwegii, zostało uznane za najbardziej komfortowe i luksusowe więzienie na świecie. W więzieniu znajduje się około 100 osadzonych, którzy podczas odbywania kary cieszą się różnorodnymi luksusami.

Czytaj: Norwegia pierwszym krajem, który zakazuje stosowania biopaliw z oleju palmowego, które są związane z wylesianiem

W rzeczywistości osadzeni pochodzą z wielu miejsc na całym świecie, a ich głównym celem jest rehabilitacja. Skazani są umieszczani w uroczych drewnianych domkach, ale oczekuje się, że będą pracować na pobliskich bujnych farmach.

To więzienie o minimalnym strzeżeniu oferuje więźniom zajęcia, którymi mogą cieszyć się w czasie wolnym, w tym jazdę konną, opalanie się, wędkowanie i tenis. Przez większość czasu więźniowie faktycznie zapominają, że są przestępcami, ale raczej urlopowiczami.

johannesfloe.com – Art to remember