Najbardziej spektakularne budynki znanego architekta Franka Gehry’ego

0
1517

Frank Gehry urodził się 28 lutego 1929 w Toronto, w Kanadzie, jako Ephraim Owen Goldberg. Mało kto pamięta, że ten niezwykle znany architekt pochodzi z Kanady. W USA przyszły architekt zamieszkał w 1947 roku, kiedy do Stanów Zjednoczonych wyemigrowali jego rodzice.

Frank Gehry w latach 50. studiował architekturę na Uniwersytet Południowej Kalifornii, w 1957 roku skończył także kurs urbanistyki na Harvardzie. Po kilku stażach i praktykach w różnych biurach projektowych w 1962 roku założył własną pracownię Frank O. Gehry & Associates, która w 2002 roku zmieniła nazwę na Gehry Partners.

Początkowo było to projektowanie mebli, a po zgromadzeniu odpowiedniej ilości pieniędzy, Frank zaczął przekształcać swój dom, wyrabiając sobie nazwisko w świecie architektury. Po latach stał się żywą ikoną tej dziedziny, przebudowując wiele miejskich krajobrazów.

Poniżej przedstawimy jego 21 najbardziej znanych budynków, które wyznaczyły erę projektowania budynków. Przewiń w dół, aby zobaczyć je wszystkie.

1. Tańczący dom, Praga, Czechy

Tańczący dom to awangardowy budynek projektu pary architektów: Vlado Milunića i Franka Gehry’ego w stylu dekonstruktywistycznym. Swą nazwę zawdzięcza kształtowi, w którym można dopatrzeć się sylwetki tańczącej pary. Często nazywany też Ginger i Fred na cześć słynnej pary tancerzy – Freda Astaira i Ginger Rogers. Został zbudowany w 1996 roku, na prawym brzegu Wełtawy w Pradze, w dzielnicy Nové Mĕsto. Jest to biurowiec, na dachu którego znajduje się restauracja z widokiem na miasto. Niezwykłe kształty wzbogaciły stare miasto w Pradze, budynek wydaje się kultowy.

2. Vitra Design Museum, Weil am Rhein, Niemcy

Pomimo ukończenia wielu nowatorskich projektów na całym świecie, był to pierwszy taki w Europie. To muzeum, które eksponuje meble i elementy wyposażenia wnętrz, ale sam budynek przyciąga najwięcej uwagi. Jest wyjątkowy na wiele sposobów – po raz pierwszy Gehry powiedział „tak” zakrzywionym formom w swoim projekcie. Wynik mówi sam za siebie.

3. Muzeum Guggenheima, Bilbao, Hiszpania

Muzeum Guggenheima to muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej, które samo w sobie jest dziełem sztuki. Nazwany przez wielu ekspertów jednym z najważniejszych dzieł architektury ostatnich dziesięcioleci, ten budynek ma wiele powodów, dla których jest wyjątkowy.

Budowa ta była tak udana i cieszyła się uznaniem, że zaczęła przyciągać turystów do Bilbao. Dużo turystów. W ciągu pierwszych 12 miesięcy od otwarcia muzeum turyści wygenerowali 160 milionów dolarów na lokalną gospodarkę. Ten budynek w zasadzie ożywił całe miasto. To zjawisko ekonomiczne zyskało nawet nazwę – Efekt Bilbao.

Czytaj: W tym ogromnym starożytnym podziemnym mieście mieszkało kiedyś 20 000 osób

4. Biomuseo, Panama

Biomuseo było kolejnym krokiem dla Gehry’ego, ponieważ był to jego pierwszy projekt w Ameryce Łacińskiej. Panamscy politycy rozpoczęli rozmowy z Gehry’m na temat realizacji swoich prac w tym miejscu w nadziei, że ostatecznie stworzy to „efekt Bilbao” i przyciągnie więcej turystów i inwestycji. Jasne kolory, które nie są typową cechą pracy Gehry’ego, zostały wybrane, aby reprezentować bogatą naturę Panamy.

5. Museum Of Pop Culture, Seattle, Waszyngton

Museum of Pop Culture to muzeum popkultury w Seattle, w Stanach Zjednoczonych, poświęcone historii muzyki popularnej, gatunkowi science fiction i ogólnie – popkulturze.

Ta masywna konstrukcja wygląda jakby topiła się pod łagodnym słońcem Seattle, a jednak jest daleka od tego. Ta pokryta blachą konstrukcja została zainspirowana muzyką rockową i energią, którą ona ucieleśnia.

6. Stata Center, Cambridge, Massachusetts

Pełna nazwa tego budynku to „The Ray and Maria Stata Center for Computer, Information and Intelligence Sciences”. Został on zaprojektowany wyłącznie dla Massachusetts Institute of Technology. Został zbudowany w miejscu budynku 20, w otoczeniu legend i miejscowego M.I.T. folklor. Od 2004 roku Centrum Stata przyciągnęło tak wiele uwagi, że stało się własną legendą.

7. Hotel Marqués De Riscal, Elciego, Hiszpania

Małe hiszpańskie miasteczko, który słynie dziś z wina, jest prawdopodobnie jeszcze bardziej znane z czegoś bardziej ekstrawaganckiego. To kolejne przełomowe dzieło Gehry’ego i luksusowy hotel, który wygląda jak coś, co sprawiłoby, że Don Kichot zapomniałby o wiatrakach i zaczął się przygotowywać do znacznie większej bitwy.

8. Fundacja Louis Vuitton, Paryż, Francja

Fundacja Louis Vuitton to muzeum i centrum kultury, które spoczywa w Paryżu, w otoczeniu parku Bois de Boulogne. Utworzenie tej struktury przypominającej armadę wymagało 3600 paneli szklanych i 19 000 paneli betonowych. Budynek został otwarty w 2014 roku i jest najbardziej znanym dodatkiem do paryskiego świata sztuki w XXI wieku, na którym eksponowane są dzieła takich artystów, jak Andy Warhol czy Roy Lichtenstein.

9. Lou Ruvo Center, Las Vegas, Nevada

To dzieło nie jest ani muzeum ani salą koncertową, wręcz przeciwnie. Jest to centrum zdrowia mózgu lub, jak sama pełna nazwa mówi, Centrum Zdrowia Mózgu Lou Ruvo (Lou Ruvo Center for Brain Health). Lou Ruvo jest biznesmenem z Las Vegas, który stracił ojca z powodu powikłań choroby Alzheimera. Dlatego zainicjował projekt i w 2010 roku stał się rzeczywistością.

10. Dr. Chau Chak Wing Building, Sydney, Australia

W 2015 roku Gehry zakończył swój pierwszy projekt w Australii. Jest to budynek szkoły biznesu z University of Technology Sydney i szacuje się, że aby stworzyć niezwykły budynek z cegły taki jak ten, musieli użyć około 320 000 cegieł wykonanych na zamówienie.

11. Walt Disney Concert Hall w Los Angeles, Kalifornia

Od rozpoczęcia projektu Walt Disney Concert Hall minęło ponad 15 lat. Kiedy został ukończony w 2003 roku, ostateczny koszt projektu oszacowano na 274 miliony USD. Jednak krytycy i miejscowi zgadzają się – warto było czekać i wydać tyle pieniędzy. Pomnik nowoczesnej architektury stworzył to, co stało się istotną częścią miasta. A jeśli zastanawiasz się, jaka jest inspiracja czegoś takiego, jak ten, to wiatr. Gehry jest zapalonym żeglarzem, dlatego budynek wygląda, jakby był w ruchu.

12. Weisman Art Museum, Minneapolis, Minnesota

Abstrakcyjne dzieło sztuki. Mówimy o całym budynku. Ta przyciągająca wzrok konstrukcja jest częścią kampusu University of Minnesota, a jej znaczenie mierzy się nie tylko jej wyglądem, ale także faktem, że została zbudowana przed użyciem komputerów i stała się niekwestionowanym narzędziem w dziedzinie architektury.

13. The Iac Building, Nowy Jork

Ten budynek jest inny. Nie widać błyszczących blach, które automatycznie wyróżniły budynek Iac na tle innych dzieł Franka Gehry’ego. Mówi się, że ponad podobieństwem do żagli statku, najbliżej przypomina górę lodową. I rzeczywiście, budynek wygląda jak góra lodowa w oceanie, jakim jest Nowy Jork.

14. Peter B. Lewis Building, Cleveland, Ohio

Nazwany na cześć słynnego filantropa i dyrektora generalnego firmy ubezpieczeniowej, ten budynek służy jako sale lekcyjne dla studentów Weatherhead School of Management. Wyobraź sobie, że masz zajęcia w budynku, który wygląda jakby był prosto z obrazu Picassa.

15. Frank Gehry’s Residence w Santa Monica, Kalifornia

Postmodernistyczne, awangardowe, niekonwencjonalne, chaotyczne. Te i wiele innych przymiotników poszło w stronę Gehry’ego po tym, jak ustanowił się architektem. Na początku był to jego własny dom, który zmienił, aby zwrócić uwagę nie tylko przechodniów, ale także przyszłych klientów i krytyków.

16. Richard B. Fisher Center, Annandale-On-Hudson, Nowy Jork

Od momentu otwarcia w 2003 r. budynek spotkał się z dużym zainteresowaniem. „Najlepsza mała sala koncertowa w Stanach Zjednoczonych” tak to kiedyś opisywano. Chociaż oglądanie go na zdjęciu może być mylące i może wydawać się stosunkowo małe, w rzeczywistości budynek składa się z dwóch teatrów i kilku studiów dla prób. Ponadto budynek jest w harmonii z naturą, ponieważ Gehry przy projektowaniu tego elementu wybrał zielone podejście, mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania na paliwa kopalne.

17. The Cinémathèque Française, Paryż, Francja

Gdyby filmy, jako forma sztuki, miały adres, byłaby to 21 Rue de Bercy, Paryż. To tutaj znajduje się jedna z największych na świecie kolekcji obiektów związanych z filmem. I oczywiście budynek został zaprojektowany przez Franka Gehry’ego.

18. Galeria Sztuki Of Ontario, Toronto, Kanada

Rok 2008 był szczególny dla Franka Gehry’ego, ponieważ w wieku 79 lat zakończył swoją pierwszą pracę w Kanadzie, w Toronto, w mieście, w którym się urodził. Zanim Gehry otrzymał zlecenie rozbudowy poprzedniego budynku Galerii Sztuki w Ontario, budynek przeszedł już sześć rozbudowań, które zostały wdrażane od 1920 roku.

19. Marta Herford, Herford, Niemcy

Budynek Martha Herford był fabryką tekstylną, ale pod wpływem Franka Gehry’ego został przekształcony w muzeum sztuki współczesnej. Muzeum sztuki, które wygląda na zbudowane z gliny. Na Marsie. Przez kosmitów.

20. Binoculars Building, Venice, Los Angeles, Kalifornia

Pierwotnie znany jako budynek Chiat/Day, jednak nie trwało długo, zanim ludzie zaczęli nazywać go budynkiem Lornetka. I nietrudno zrozumieć, dlaczego. Cały budynek to coś więcej niż gigantyczna lornetka, która w rzeczywistości jest oryginalną grafiką Claesa Oldenburga i służy jako dodatek do samego budynku.

21. The Fish, Barcelona, Hiszpania

Kolosalna, abstrakcyjna ryba. Ta przyciągająca wzrok rzeźba została zaprezentowana światu w 1992 roku, podczas przygotowań do igrzysk olimpijskich, które odbyły się w Barcelonie jeszcze w tym samym roku. Wykonana jest z metalowych płyt, dzięki czemu olbrzymia ryba odbija światło słoneczne, dlatego zmienia kolory i wygląda jak żywa.

Źródło

Czytaj: NAJPIĘKNIEJSZE BUDYNKI W STYLU ART DECO NA ŚWIECIE.