Najbardziej wyjątkowe budynki na świecie

0
803

Mieszkamy w ciasnych mieszkaniach, zwykłych betonowych blokach, ale niektórzy zapragnęli zamieszkać w czymś wyjątkowym. Oto najbardziej wyjątkowe budynki na świecie.

1. HELIODOME, FRANCJA

Heliodome znajduje się w miejscowości Cosswiller w Alzacji (Francja). Projekt tego pasywnego budynku przypomina gigantyczny, trójwymiarowy zegar słoneczny.

Budynek jest ustawiony pod stałym kątem. Dzięki takiemu ułożeniu w czasie letnich miesięcy wewnątrz panuje przyjemny chłód, a podczas jesieni, zimy i wiosny – promienie słońca wchodzą przez ogromne okna.

2. HABITAT 67, MONTREAL, KANADA

© By J-P Kärnä

Kompleks mieszkalny Moshe Safdiego z 1967 roku. Budynek składa się z 354 połączonych ze sobą na różne sposoby prefabrykowanych betonowych modułów, których łączna wysokość sięga 12 pięter. 

Czytaj: 10 fascynujących domów ukrytych przed światem. Zapewniają 100% prywatności

3. FUTURO HOUSE, SZWECJA

© By J-P Kärnä

Twórcą „kosmicznej” technologii domków letniskowych Futuro House był Fin, Matti Suuronen, fascynat podróży w kosmos.

4.  LUSTRZANY DOM, WŁOCHY

© The Mirror House
© The Mirror House

Autorami projektu są architekci z Peter Pichler Architecture. Dwa wakacyjne domy wyróżniają się obecnością szklanych ścian na ich zachodnich fasadach, w których odbijają się otaczające je Dolomity.

5. MECHANICZNY DOMEK HOBBITA, CZECHY

© Petr Josek Senior/Reuters
© Petr Josek Senior/Reuters

Mechaniczny dom w Czechach wygrał wiele nagród z dziedziny ekologii. Zbudowanie go zajęło aż 3 dekady, ale z pewnością konstrukcja przetrwa o wiele dłużej.

6. DOM NAUTILUS, MEKSYK

Pewna rodzina zamiast w zwykłych czterech kątach mieszka w budynku o kształcie ślimaczej muszli. Głównym celem tego projektu było, aby mieszkańcy poczuli się częścią tego miejsca, jak ślimak, który porusza się ze swoją skorupą.

7. KAMIENNY DOM, PORTUGALIA

© Feliciano Guimarães

Portugalski dom w kamieniu istnieje naprawdę i obecnie jest jedną z lokalnych atrakcji turystycznych niedaleko Celorico de Basto i Fafe.

8. SZEŚCIENNY DOM W ROTTERDAMIE, HOLANDIA

© Daniel Dionne
© Fred Romero

Sześcienne domy w Holandii to własność prywatna. Ich niezwykły wygląd przyciąga wiele zainteresowania, więc właściciele postanowili wynajmować pokoje w swojej posiadłości.

9. BUDYNEK-BUT, HOLANDIA

© Uberprutser

Ten dom-but w Holandii wygląda jak wyjęty z bajki. Jest to oczywiście prawda, pomysł pochodzi z holenderskiej kreskówki z 1990 roku o nazwie Alfred J. Kwak.

10. BUDYNEK-BUT, POŁUDNIOWA AFRYKA

Kolejny dom-but tym razem znajduje się w prowincji Mpumalanga w Afryce Południowej i został zbudowany w 1990 roku przez artystę i przedsiębiorcę Rona Van Zyla. Obecnie służy za muzeum dla twórczości właściciela.

11. DOM DO GORY NOGAMI, NIEMCY

© Axel Hindemith

W Bettingen w Niemczech powstał dom „do góry nogami”, gdzie wszystkie elementy odwrócone są o 180 stopni.

12. DOM W KSZTAŁCIE MUSZLI KLOZETOWEJ, KOREA

© Jo Yong Hak/Reuters

Budynek powstał w 2007 roku, z okazji pierwszego zjazdu Światowego Związku Toalet. Nosi nazwę Haewoojae, co po koreańsku oznacza „świątynia, w której możesz rozwiązać problemy”. Dziś jest tu Muzeum Toalet, założone przez Sim Jae-ducka, burmistrza Suwon i wielkiego promotora publicznych szaletów – higienicznych i powszechnie dostępnych.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

13. KRZYWY DOMEK, SOPOT, POLSKA

facebook.com

Jest i atrakcja z Polski. Budynek powstał w 2003 na sopockim „monciaku” czyli najpopularniejszym deptaku miasteczka. Inspirację do projektu stanowiły rysunki Jana Marcina Szancera i Pera Dahlberga.

14. DOM W KSZTAŁCIE BUTA, PENSYLWANIA

123RF/PICSEL

Dom zbudowano w 1948 roku na polecenie Mahlona Hainesa, sprzedawcy butów, który w ten pomysłowy sposób chciał zareklamować swój interes i poprawić sprzedaż obuwia. Pięciokondygnacyjny budynek przez wiele lat był domem mieszkalnym. Dziś znajduje się tu muzeum.

Czytaj: Niewidzialny dom pod Warszawą