Najbardziej znienawidzone imiona żeńskie i męskie w Polsce

0
1452
zdjęcie: pixabay.com

Są imiona, które od razu źle nam się kojarzą. Czy tego chcemy czy nie, imię decyduje o tym, jak jesteśmy odbierani przez innych. W Polsce większość imion jest nośnikiem określonych stereotypów. Psychologia imion jest coraz bardziej popularna Przyszli rodzice coraz częściej sprawdzają w internecie znaczenie imion, zanim wybiorą konkretne dla dziecka. 

Są pewne imiona, które od razu wywołują w nas negatywne emocje. Krystyna Doroszewicz i Ewa Stanisławiak, autorki publikacji Oblicza imion: wprowadzenie do psychologii imion ludzkich postanowiły zgłębić ten temat. Panie przeprowadziły badania i na ich podstawie stworzyły listę najbardziej znienawidzonych polskich imion.

Wiele osób wierzy, że wybór imienia ma duży wpływ na osobowość,a nawet na powodzenia w życiu prywatnym. Dlatego zanim nadasz imię swojemu dziecku, sprawdź co ono oznacza i jak kojarzy się innym. Postaraj się, aby Twoja propozycja nie znalazła się na poniższej liście.

Oto najbardziej znienawidzone imiona żeńskie:

1. Blanka
2. Iga
3. Liwia
4. Matylda
5. Ramona
6. Marika
7. Sabina
8. Teresa

Oto najbardziej znienawidzone imiona męskie:

1. Borys
2. Erwin
3. Eryk
4. Fryderyk
5. Józef
6. Marcel
7. Nikodem
8. Oktawian
9. Seweryn

Imię jest niezmienną cechą człowieka, ważnym elementem autoprezentacji i może wpływać na atrakcyjność społeczną danej osoby, lub wręcz odwrotnie – może być negatywnie odbierane w społeczeństwie. Fakt ten jest znany przez ludzi pragnących się wyróżnić, zrobić karierę w różnych dziedzinach życia społecznego. Dlatego, wielu ludzi świata sztuki, biznesu czy polityki zmienia imiona oraz nazwiska.

Niektórzy konkretne imię odbierają bardziej lub mniej atrakcyjnie. Nieświadomie każdy z nas dokonuje różnych skojarzeń, związanych z imionami. Niektóre imiona są postrzegane przez otoczenie pozytywnie, inne są wręcz znienawidzone.

Każdemu z nas jedne imiona kojarzą się dobrze, inne źle, a jeszcze inne są obojętne. Filip – nie, bo z konopi, Jasiek – fasola, Emmanuel – motyl, Małgośka – oj głupia ty, a Monika była OK…

To się nazywa konotacyjne znaczenie imion. W imionach zawarte są informacje, które każdy odbiera na swój sposób. Są nawet na ten temat badania.

Bardzo często jest tak, że Ci, którzy nadają dzieciom popularne imiona, twierdzą, że oryginalne imiona świadczą i kompleksach, niższej klasie społecznej, małomiasteczkowości. Z kolei rodzice nazywający dzieci oryginalnie, nietuzinkowo, uważają, że imię wyróżni pociechę z tłumu.

Wykonano wiele badań i faktycznie, imiona proste, tradycyjne, kiedyś popularne na wsi, teraz częściej nadają rodziny inteligenckie, związane ze światem artystycznym. Z kolei rodzice z niższym wykształceniem najczęściej sięgają po imiona pretensjonalne, wyszukane, wyróżniające. Chcą w ten sposób odmienić los swojemu dziecku, mając jednocześnie nadzieję, że dziecko z oryginalnym imieniem będzie się wyróżniać na tle innych i dzięki temu zyska więcej od losu. Ma to być rekompensata za własne niepowodzenia.

A Wy postawiliście na tradycję czy oryginalność? 

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj ? 

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie zaglądaj do f7city.pl