Najcieńsza wieża obserwacyjna na świecie

0
551

Najcieńsza wieża obserwacyjna na świecie ma średnicę poniżej 4 metrów.

W angielskim nadmorskim mieście Brighton znajduje się najcieńsza na świecie wieża widokowa o średnicy zaledwie 3,9 metra i stosunku wysokości do szerokości wynoszącym ponad 40:1.

Wymyślona i zaprojektowana przez Marks Barfield Architects, tę samą firmę stojącą za słynnym kołem London Eye, przybrzeżna wieża obserwacyjna i360 w Brighton, w Wielkiej Brytanii, wygląda jak gigantyczna igła skierowana w niebo.

Nie jest to jedyna wieża obserwacyjna na świecie, ale jest to najcieńsza wieża, jaką kiedykolwiek zbudowano.

W najszerszym miejscu ma średnicę zaledwie 3,9 metra i ma 162 metry wysokości.

Chociaż jest często opisywana po prostu jako pionowa kolejka linowa ze względu na technologię, której używa do jazdy w górę i w dół wypełnionej turystami kapsuły, i360 jest w rzeczywistości cudem inżynierii.

Czytaj: Pierwsza taka wieża widokowa w Polsce. Turyści zachwyceni. Pochwał nie ma końca!

Zdjęcie: Hassocks5489/Wikimedia Commons

Kiedy założyciele David Marks i Julia Barfield wpadli na pomysł wieży obserwacyjnej i360 w Brighton, mieli trudności z zapewnieniem niezbędnych funduszy. Projekt stanowił szereg wyzwań technicznych, z którymi większość banków i funduszy inwestycyjnych nie chciała sobie poradzić.

Na szczęście w 2013 roku udało im się uzyskać 36,2 miliona funtów (48,2 miliona dolarów) z 42,2 miliona funtów (56,2 miliona dolarów) kosztów budowy od rządowej rady ds. pożyczek na roboty publiczne, programu dostępnego tylko dla projektów.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Zdjęcie: Facebook

Skomplikowane zadanie wzniesienia fundamentów na kredowym podłożu skalnym dla niewiarygodnie cienkiej konstrukcji w nadmorskim mieście, w którym wiatry mogą osiągać prędkość 130 km/h, było trudne do pokonania, ale zespół Marks Barfield Architects jakoś to zrobił i wieża i360 jest teraz w stanie bezpiecznie wytrzymać wiatr wiejący z prędkością 161 km/h.

Zdjęcie: Facebook

Jak sama nazwa wskazuje, wieża obserwacyjna i360 oferuje 360-stopniowy widok na Brighton i wybrzeże, płynnie przesuwając się na szczyt w pierwszej pionowej kolejce linowej na świecie. Szklana kapsuła na szczycie ma średnicę 59 metrów i może pomieścić jednocześnie do 200 pasażerów.

Czytaj: Światowy koncern zainwestuje w fabrykę pod Wrocławiem. Szukają ludzi do pracy