Najcieńsza wieża obserwacyjna na świecie ma średnicę poniżej 4 metrów.
W angielskim nadmorskim mieście Brighton znajduje się najcieńsza na świecie wieża widokowa o średnicy zaledwie 3,9 metra i stosunku wysokości do szerokości wynoszącym ponad 40:1.
Wymyślona i zaprojektowana przez Marks Barfield Architects, tę samą firmę stojącą za słynnym kołem London Eye, przybrzeżna wieża obserwacyjna i360 w Brighton, w Wielkiej Brytanii, wygląda jak gigantyczna igła skierowana w niebo.
Nie jest to jedyna wieża obserwacyjna na świecie, ale jest to najcieńsza wieża, jaką kiedykolwiek zbudowano.
W najszerszym miejscu ma średnicę zaledwie 3,9 metra i ma 162 metry wysokości.
Chociaż jest często opisywana po prostu jako pionowa kolejka linowa ze względu na technologię, której używa do jazdy w górę i w dół wypełnionej turystami kapsuły, i360 jest w rzeczywistości cudem inżynierii.
Czytaj: Pierwsza taka wieża widokowa w Polsce. Turyści zachwyceni. Pochwał nie ma końca!
Kiedy założyciele David Marks i Julia Barfield wpadli na pomysł wieży obserwacyjnej i360 w Brighton, mieli trudności z zapewnieniem niezbędnych funduszy. Projekt stanowił szereg wyzwań technicznych, z którymi większość banków i funduszy inwestycyjnych nie chciała sobie poradzić.
Na szczęście w 2013 roku udało im się uzyskać 36,2 miliona funtów (48,2 miliona dolarów) z 42,2 miliona funtów (56,2 miliona dolarów) kosztów budowy od rządowej rady ds. pożyczek na roboty publiczne, programu dostępnego tylko dla projektów.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Skomplikowane zadanie wzniesienia fundamentów na kredowym podłożu skalnym dla niewiarygodnie cienkiej konstrukcji w nadmorskim mieście, w którym wiatry mogą osiągać prędkość 130 km/h, było trudne do pokonania, ale zespół Marks Barfield Architects jakoś to zrobił i wieża i360 jest teraz w stanie bezpiecznie wytrzymać wiatr wiejący z prędkością 161 km/h.
Jak sama nazwa wskazuje, wieża obserwacyjna i360 oferuje 360-stopniowy widok na Brighton i wybrzeże, płynnie przesuwając się na szczyt w pierwszej pionowej kolejce linowej na świecie. Szklana kapsuła na szczycie ma średnicę 59 metrów i może pomieścić jednocześnie do 200 pasażerów.
Czytaj: Światowy koncern zainwestuje w fabrykę pod Wrocławiem. Szukają ludzi do pracy