Najdłuższa droga lodowa w Europie ma dziwne ograniczenie prędkości, a zapinanie pasów bezpieczeństwa jest zabronione.
W Estonii znajduje się najdłuższa oficjalna droga lodowa w Europie, 25-kilometrowy odcinek zamarzniętego lodu wzdłuż wybrzeża kraju, gdzie zapinanie pasów bezpieczeństwa i jazda ze średnią prędkością jest nielegalne.
Dziś opowiemy o najdłuższej lodowej drodze w Europie, zamarzniętym odcinku Bałtyku łączącym estońskie wybrzeże z wyspą Hiiumaa. Mówi się, że jazda po tej konkretnej, lodowej drodze jest „niezapomnianym przeżyciem”, ale jeśli planujesz dodać ją do swojej listy marzeń, powinieneś wiedzieć, że ma ona dość niekonwencjonalne zasady jazdy. Nie można tu jeździć po zachodzie słońca, a zapinanie pasów bezpieczeństwa jest nielegalne, podobnie jak jazda z prędkością od 25 do 40 km/h.
Podróżowanie po lodzie jest częścią kultury estońskiej. Krzyżacy robili to konno w drodze na wyspy w XIII wieku, wieśniacy używali grubego lodu do sprowadzania zapasów z lądu, a nawet dzikie zwierzęta, takie jak niedźwiedzie, łosie i wilki, używały go do podróży na wyspy i z wysp w poszukiwaniu jedzenia. Do dziś pozostaje tańszym i wygodniejszym sposobem poruszania się, przynajmniej w porównaniu do płacenia za rejs promem.
Czytaj: Lodowce świata – wybraliśmy 10 najpiękniejszych zdjęć
Zimą, kiedy lód staje się wystarczająco gęsty i twardy, nierzadko codziennie można zobaczyć setki pojazdów poruszających się po najdłuższej lodowej drodze w Europie.
Wszyscy muszą jednak przestrzegać unikalnych zasad ruchu drogowego. Przede wszystkim musisz jechać z prędkością poniżej 25 km/h lub powyżej 40 km/h, ponieważ zbyt długa jazda z prędkością w tym zakresie może rzekomo łamać lód. Opony i ruch samochodu najwyraźniej wytwarzają wibracje podobne do fali dziobowej statku, a zbyt długie działanie powoduje, że fala jest wystarczająco silna, aby rozbić lód i posłać kierowców do wodnistego grobu.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Niektórzy twierdzą, że ostrzeżenie wibracyjne jest niczym innym jak mitem, ale nikt nie ma odwagi, by go zakwestionować. W końcu, jeśli okaże się, że jest realne, ryzyko utonięcia lub śmierci z hipotermii jest bardzo realne, więc po co?
Pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe na większości europejskiej sieci drogowej, ale nie na najdłuższej z sześciu oficjalnych dróg lodowych Estonii. W rzeczywistości zapinanie pasów bezpieczeństwa jest nielegalne, ponieważ w przypadku pękania lodu może być konieczne jak najszybsze opuszczenie samochodu.
Czytaj: Chińska firma pod ostrzałem, ponieważ jej lody się nie topią
Zabronione jest również zatrzymywanie pojazdu na lodowej drodze, podobnie jak jazda po zachodzie słońca. Samochody muszą zachować odległość co najmniej 250 metrów między sobą i wjeżdżać na lodową drogę w odstępach co najmniej trzech minut.