Najdłuższa droga na świecie, którą można przejść całkowicie pieszo

0
441
Najdłuższy spacer na świecie? 22387-kilometrowa podróż z Kapsztadu do Magadan. Źródło: Twitter

Najdłuższy spacer na świecie? 22387-kilometrowa podróż z Kapsztadu do Magadan.

Czujesz się trochę osaczony przez pandemię i szukasz zabawnych wakacji z pieszymi wędrówkami, aby wrócić do formy? Oto wyzwanie. Rozciągająca się na 22 387 km od Kapsztadu w RPA do Magadanu w Rosji, ta trasa może być najdłuższym na świecie spacerem i z pewnością brzmi wyczerpująco.

Aby pokonać tę trasę, nie potrzebujecie żadnych przepraw statkiem, łodzią, ani lotów samolotem. Cała trasa wiedzie jedynie przez mosty i drogi. Trasa wiedzie przez Afrykę, obok Kanału Sueskiego, przez Turcję, Azję Środkową i Syberię do Magadanu.

Ta mapa potencjalnie pokazuje jeden z najdłuższych na świecie nieprzerwanych spacerów z Kapsztadu w RPA do Magadanu w Rosji: odległość 22 387 km.

Twitter

Podróż zajęłaby 4492 godziny, czyli 187 dni. Jednak to przy założeniu, że chodziłbyś non stop, a jak wiemy, jest to niemożliwe. Zakładając, że codziennie chodzilibyśmy przez 8 godzin w tempie 5 kilometrów na godzinę (bez żadnego dnia odpoczynku!), to pokonanie całej trasy w rzeczywistości zajęłoby Wam 562 dni!

Jeśli nadal brzmi to jak coś, co możesz i chcesz zrobić, i masz dostępne 2 lata na podróż, przyjrzyjmy się bliżej niektórym z zabytków, które miałbyś przyjemność minąć podczas swojej 17-krajowej wycieczki:

Republika Południowej Afryki: Góra Stołowa

Twitter

Będziesz miał okazję zobaczyć słynną Górę Stołową w Kapsztadzie. Położona w Parku Narodowym góra jest natychmiast rozpoznawalna dzięki wyraźnemu kształtowi i formacji chmur „obrusowych”, które przytulają szczyt. Wejście na szczyt zajmuje około 2-3 godzin i gwarantuje spektakularne widokami na Kapsztad i południowe wybrzeże. Ze względu na płaski kształt można nawet podążać jedną z kilku tras turystycznych, które prowadzą spacerowiczów po samej górze, a niektóre z nich trwają kilka godzin.

Botswana – wycieczka safari

Twitter

Podczas pobytu w Botswanie, dlaczego nie wybrać się na safari, aby rzucić okiem na niesamowite dzikie zwierzęta Afryki? Park Narodowy Chobe i Delta Okavango to dwa najlepsze parki narodowe Botswany, pełne słoni, lwów, żyraf, bawołów i zebr. Od luksusowych drewnianych domków po kurorty spa — po pierwszych 6 tygodniach marszu jest mnóstwo okazji na relaks i odpoczynek!

Zambia – Wodospady Wiktorii

Twitter

Ten wodospad położony na rzece Zambezi na granicy Zambii i Zimbabwe jest największym wodospadem na świecie, o szerokości 1708 m. Odwiedzający mogą pływać w naturalnych basenach na górze, choć ze względu na bliskość krawędzi nie jest to miejsce dla osób o słabych nerwach! Od Gaborone w Botswanie do Wodospadów Wiktorii jest to przyjemny i łatwy odcinek trwający 22 dni.

Egipt – Wielka Piramida w Gizie

Twitter

Jak krępujące byłoby, gdybyś przeszedł 22000 km i zapomniał sprawdzić najwspanialszy cud świata? Jako ostatni pozostały klasyczny cud świata, piramidy są koniecznością dla każdego w pewnym momencie ich życia. Co można o nich powiedzieć? Niezależnie od tego, czy byli to kosmici, czy po prostu niewypowiedziana ilość niewolniczej pracy, czysty matematyczny geniusz piramid i wiele tajemnic otaczających ich wewnętrzne przejścia są legendą. Mam nadzieję, że zebrałeś wystarczająco dużo przekąsek na drogę, ponieważ ten odcinek zajmie Ci aż 181 dni (6 miesięcy).

Czytaj: Cono de Arita – tajemnicza naturalna piramida Argentyny

Jordania – Petra

Twitter

Od jednego cudu do drugiego, przejeżdżając przez Jordanię, musisz wybrać się na wycieczkę do Petry. Znajduje się na południu kraju, to stanowisko archeologiczne jest wyjątkowo dobrze zachowane i zawiera słynną na całym świecie świątynię Al-Khazneh (Skarbiec), ozdobny budynek wykuty bezpośrednio w piaskowcowej skale. Uważany za mauzoleum króla Nabatean Aretasa IV, jest najpopularniejszą atrakcją turystyczną Jordanii i rozpoznawalny z takich dzieł jak Indiana Jones i Ostatnia krucjata i Przygody Tintina. Od piramid po Petrę będziesz w drodze zaledwie 2 tygodnie.

Turcja – Jezioro Van

Twitter

Następny przystanek, dlaczego nie spojrzeć na naturalne piękno jeziora Van w Turcji? Dzięki malowniczym trasom spacerowym wokół jeziora i mnóstwu odległych hoteli, w których można się zatrzymać, jest to idealne miejsce na relaks i zanurzenie się w fascynującej historii. Od królestw ormiańskich po podbój Mongołów, jezioro jest sercem niektórych z największych imperiów na świecie. Ma nawet swój własny odpowiednik potwora z Loch Ness: potwora z jeziora Van, z doniesieniami o jego obserwacji sięgających XIX wieku, więc miej oczy szeroko otwarte. Ten odcinek zajmie Ci 5 tygodni.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Gruzja – Tbilisi

Twitter

Twoim ostatnim przystankiem przed Rosją jest Gruzja, więc ciesz się odrobiną miejskiego wytchnienia w pięknej stolicy Tbilisi. Z brukowanym starym miastem i domami z czerwonymi dachami, miasto jest cudownie malownicze i położone pod górującą nad nimi Narikala, fortecą z IV wieku. Wędruj po mieście, podziwiając zabytkowe kościoły, secesyjne budynki i brutalistyczne sowieckie bloki. Z takim miszmaszem stylów, złożona historia tego rzadko odwiedzanego kraju jest spleciona z architekturą miasta. Z Van podróż trwa 16 dni.

Rosja

Cóż, dotarłeś do Rosji, ale niestety podróż jeszcze się nie skończyła. W miarę przemieszczania się dalej na północny-wschód temperatura spada, krajobraz staje się coraz bardziej jałowy, a wioski zachęcające do zatrzymania się i odpoczynku stają się coraz bardziej odległe. Mając 253 dni swojej podróży (8 miesięcy) w Rosji, z pewnością poczujesz doskonały smak zwyczajów, dziwactw i różnorodności tego ogromnego narodu. Zaopatrz się w wódkę na drogę (może być ona potrzebna jako zapłata, gdy zgubisz się na syberyjskim stepie) i powodzenia.

Czytaj: Kraje Europy zilustrowane przez Zackabiera