Najdłuższa nazwa miejsca na świecie ma 85 liter

0
621
Tak, Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu to jedno słowo. Źródło: Twitter

Mieszkańcy wzgórza Mamungkukumpurangkuntjunya w Australii potrzebują odrobiny cierpliwości, jeśli chodzi o naukę pisowni nazwy ich rodzinnego miasta.

Każdy podróżnik po świecie zna zmagania związane z dopasowaniem się do kultury obcego kraju. Wymaga to zapamiętania lokalnych zwyczajów, praktykowania odpowiedniej etykiety i (być może najtrudniejsze) nauczenia się mówienia jak miejscowy.

Ale jeśli odwiedzasz Wyspę Północną Nowej Zelandii, jest jedno słowo, które sprawi ci wyjątkowo dużo problemu.

Nawet miejscowi wybaczą ci, jeśli błędnie wymówisz nazwę tego miejsca. W rzeczywistości często sami ją skracają ze względu na to, jak trudną ją wymówić.

Gotowi?

Chodzi o Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu.

Twitter

To 305 metrowe wzgórze w pobliżu miasteczka Porangahau posiada rekord świata Guinnessa dla najdłuższej nazwy miejscowości z 85 znakami. Miejscowi nazywają je Taumata lub Taumata Hill (Wzgórze Taumata).

Wzgórze otrzymało swoją długą nazwę od rodzimego wojownika o imieniu Tamatea. Legenda głosi, że po tym, jak jego brat zginął w walce z innym plemieniem, Tamatea spędził kolejne dni, opłakując swoją stratę, grając na flecie na wzgórzu. Nazwa tego wzgórza opowiada historię o miłości, ale bez happy endu.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Maorysi (rdzenni Polinezyjczycy z Nowej Zelandii) chcieli nazwać to miejsce na jego cześć i wybrali to, co jest obecnie oficjalną nazwą wzgórza. Z grubsza oznacza to „szczyt, na którym Tamatea, mężczyzna o wielkich kolanach, ślizgacz, zdobywca gór, pożeracz ziem i podróżnik, zagrał dla swojej ukochanej osoby na flecie nosowym.”

Czytaj: Portrety kobiet Maorysów z ich tradycjami tatuażami na brodzie z początku XX wieku

Chociaż 85-literowy toponim jest oficjalną nazwą, istnieje wiele innych wersji nazwy, które są rzadziej używane – na przykład „Taumata-whakatangihanga-koauau-o-Tamatea-haumai-tawhiti-ure-haea-turi-pukaka -piki-maunga-horo-nuku-pokai-whenua-ki-tana-tahu”, co ma 105 liter!

Bez względu na to, czy jest napisane 85 literami, czy 105, wzgórze to pozostaje liderem Księgi Rekordów Guinnessa pod względem najdłuższej nazwy miejsca i stało się atrakcją turystyczną dla geografii i turystów z całego świata.

Jak wymawiać tę nazwę posłuchacie poniżej:

Czytaj: Nowe święto państwowe będzie upamiętniać Powstanie Wielkopolskie