Najdłuższe zaćmienie Księżyca w tym stuleciu będzie 19 listopada

0
386
Najdłuższe zaćmienie Księżyca w tym stuleciu nastąpi w piątek rano. Zdjęcie: Pixabay

NASA przewiduje, że nadchodzące zaćmienie Księżyca 19 listopada będzie najdłuższym zaćmieniem od 100 lat. Może trwać do 3 godzin i 28 minut.

W tym tygodniu możesz zobaczyć najdłuższe częściowe zaćmienie Księżyca od setek lat.

„Prawie całkowite” zaćmienie Księżyca jest spodziewane w nocy z czwartku, 18 listopada, do piątku, 19 listopada, podała NASA.

We wczesnych godzinach piątkowego poranka Ziemia przejdzie między słońcem a księżycem, rzucając cień na księżyc. Zaćmienie osiągnie szczyt tuż po 4 rano czasu wschodniego, kiedy nasza planeta ukryje 97% księżyca w pełni przed światłem słonecznym, nadając księżycowi czerwonawy odcień.

„Księżyc będzie tak blisko przeciwległy do ​​Słońca 19 listopada, że ​​przejdzie przez południową część cienia Ziemi, powodując prawie całkowite zaćmienie Księżyca” – podała NASA na swojej stronie internetowej.

Czytaj: Astronauta NASA udostępnił widok z okna statku kosmicznego

Zaćmienie będzie trwało 3 godziny, 28 minut i 23 sekundy – dłużej niż jakiekolwiek inne zaćmienie między 2001 a 2100 rokiem.

Podczas zaćmienia widoczny będzie tylko mały skrawek księżyca. Około 97% księżyca zniknie w cieniu Ziemi, gdy słońce i księżyc przejdą po przeciwnych stronach planety.

Księżyc powinien wydawać się czerwonawo-brązowy, gdy schowa się w cieniu, podała NASA.

Zaćmienie będzie widoczne w wielu częściach świata, w tym w Ameryce Północnej, wschodniej Australii, Nowej Zelandii, Japonii i Europie Północnej.

Jest to ostatnie zaćmienie Księżyca w 2021 roku i najdłuższe częściowe zaćmienie Księżyca od setek lat.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Jak działa zaćmienie Księżyca — i dlaczego zmienia kolor księżyca na czerwony?

Zazwyczaj biało-szary odcień księżyca jest oświetlany przez światło słoneczne odbijające się od jego powierzchni. Ale podczas zaćmienia Księżyca, Księżyc, Słońce i Ziemia na chwilę dopasowują się, aby nasza planeta blokuje światło słoneczne przed dotarciem do Księżyca.

Całkowite zaćmienie Księżyca występuje, gdy 100% księżyca jest przesłonięte stożkowatym cieniem Ziemi, znanym jako umbra. Podczas całkowitego zaćmienia lub prawie całkowitego zaćmienia, jak w przypadku tego, co będzie za 2 dni, powierzchnia Księżyca przybiera krwawe, czerwone oblicze.

Za ten pokaz świetlny odpowiedzialne są cząsteczki tlenu i azotu w ziemskiej atmosferze. Lepiej rozpraszają pewne krótsze fale światła, takie jak niebieski lub fioletowy, więc kolory o dłuższych długościach fal — takie jak czerwony, pomarańczowy lub żółty — wciąż się utrzymują. Kiedy księżyc znajduje się w cieniu Ziemi, te czerwonawe kolory dominują i to właśnie widzisz.

Czytaj: Rusza XII edycja konkursu Poznański Wolontariusz Roku