Najdłuższy na świecie kabel podmorski zasili 7 milionów domów

0
327
Projekt zasilania Maroko-Wielka Brytania

Najdłuższy na świecie kabel podmorski wysyłający czystą energię z Maroka do Wielkiej Brytanii — zasili 7 milionów domów.

Maleńka angielska wioska ma stać się centrum „rewolucji” w światowym przemyśle energetycznym i połączyć się z Marokiem – najdłuższym na świecie kablem podmorskim.

Firma Xlinks planuje budowę podmorskiego kabla o długości 3800 km, którym sprowadzałaby energię elektryczną z wiatru i słońca z Maroka do Wielkiej Brytanii.

Firma twierdzi, że Xlinks Morocco-UK Power Project do 2030 roku będzie importować do Wielkiej Brytanii wystarczającą ilość energii słonecznej i wiatrowej, aby zasilić siedem milionów domów.

„Xlinks Morocco-UK Power Project będzie nowym obiektem wytwarzania energii elektrycznej w całości zasilanym energią słoneczną i wiatrową w połączeniu z magazynem baterii. Położony w bogatym w energię odnawialną w Maroku regionie Guelmim Oued Noun, będzie obejmować obszar około 1500 km2 i będzie połączony wyłącznie z Wielką Brytanią za pomocą podmorskich kabli HVDC o długości 3800 km” – czytamy na stronie.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Prąd z Maroka trafi do Wielkiej Brytanii podmorskim kablem

Plan zakładał, że 3800 km podmorskiego okablowania połączy bogaty w energię odnawialną region Guelmim Oued Noun w Maroku z małą wsią Alverdiscott, niedaleko Barnstaple.

Osiągnięto już porozumienie z National Grid w sprawie budowy stacji przekształtników napięcia w angielskiej wiosce Alverdiscott, która liczy 286 mieszkańców.

Człowiekiem stojącym za ogromnym projektem jest były szef sieci sklepów spożywczych Tesco, Sir David Lewis.

Nowy zakład wytwarzania energii elektrycznej, w całości zasilany energią słoneczną i wiatrową w połączeniu z magazynem baterii, obejmowałby około 1500 kilometrów kwadratowych w Maroku, a następnie byłby połączony z Wielką Brytanią za pośrednictwem czterech podrzędnych kabli HVDC (prąd stały wysokiego napięcia).

Kable podmorskie zostałyby podłączone do Alverdiscott, która obsługiwałaby dwa połączenia 1,8 GW.

Stacje konwertorowe w Maroku zmienią moc prądu przemiennego wysokiego napięcia (HVAC) w miejscu wytwarzania na HVDC (prąd stały wysokiego napięcia).

Zostanie on następnie przesyłany kablem podmorskim do stacji konwertorowej w North Devon, która zamieni go z powrotem na energię wysokiego napięcia, gotową do wprowadzenia do brytyjskiej sieci przesyłowej.

W sumie cztery kable utworzą podwójne podmorskie systemy kablowe HVDC o mocy 1,8 GW.

Podążą płytką drogą z Maroka do Alverdiscott, mijając Hiszpanię, Portugalię i Francję.

Czytaj: Większość energii w Europie pochodziła ze źródeł odnawialnych w 2020 roku

Xlinks zwraca uwagę, że Maroko w ostatnich dziesięciu latach stało się liczącym się graczem w dziedzinie energii odnawialnej. Kraj ten korzysta z dużych zasobów energii słonecznej i wiatrowej, które mogą zapewnić dostawy energii przez cały rok. Poziom globalnego horyzontalnego nasłonecznienia (GHI) w Maroku jest o 20% większy niż w Hiszpanii i ponad dwukrotnie wyższy niż w Wielkiej Brytanii. Nawet w najkrótszy zimowy dzień przez 10 godzin dociera tu światło słoneczne.

Panele słoneczne w Maroku będą generować w okresie między  styczniem a marcem nawet pięć razy więcej energii niż te same panele w Wielkiej Brytanii. Inwestycja ma pomóc utrzymać światło i ciepło w domach w Wielkiej Brytanii w najchłodniejsze zimowe dni.

Zakończono już techniczne studium wykonalności w celu sprawdzenia wiarygodności i kosztów projektu.

Były szef Tesco zbiera również 800 milionów funtów (1 080 milionów dolarów) na budowę trzech zakładów produkcyjnych w Wielkiej Brytanii, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na kable elektryczne wykorzystywane w morskich farmach wiatrowych i podmorskich połączeniach międzysystemowych.

Rzecznik Xlinks powiedział: „Ten „pierwszy w swoim rodzaju” projekt wygeneruje 10,5 GW energii elektrycznej o zerowej emisji dwutlenku węgla ze słońca i wiatru, aby dostarczyć 3,6 GW niezawodnej energii przez średnio 20+ godzin dziennie.

Po zakończeniu projekt będzie w stanie zaspokoić 8% zapotrzebowania Wielkiej Brytanii na energię elektryczną.

„Oprócz stałej wydajności z paneli słonecznych i turbin wiatrowych, zakład bateryjny o mocy 20 GWh/5 GW zapewni wystarczającą ilość magazynowania, aby niezawodnie dostarczać każdego dnia, dedykowane, niemal stałe źródło elastycznej i przewidywalnej czystej energii dla Wielkiej Brytanii, zaprojektowane jako uzupełnienie energii odnawialnej już generowanej w Wielkiej Brytanii”. To naprawdę ekscytująca wiadomość.

Czytaj: Światowy koncern zainwestuje w fabrykę pod Wrocławiem. Szukają ludzi do pracy