Najdroższy burger na świecie kosztuje aż 5000 euro

0
401

„Pobicie rekordu świata było moim marzeniem z dzieciństwa i jest to niesamowite uczucie” – powiedział Robbert Jan de Veen, twórca najdroższego burgera na świecie „Golden Boy”.

Golden Boy, dekadencki przysmak zrobiony ze 100-procentowej polędwicy Wagyu A5, kawioru Beluga, czerwonego kraba królewskiego, białej trufli i innych składników premium, właśnie pobił rekord najdroższego burgera na świecie, z ceną 5000 euro (ponad 22 tys. zł).

Burger Golden Boy został stworzony przez Robberta Jan de Veen, właściciela holenderskiej restauracji De Daltons, który wpadł na ten pomysł siedząc w swojej restauracji.

Przeglądając Internet, natknął się na poprzedni rekord najdroższego burgera na świecie, który w 2011 r. ustanowiła restauracja w Oregonie, która zrobiła burgera za 5000 dolarów i ważył on aż 352 kilogramy.

Mężczyzna zdecydował, że może zrobić jeszcze droższego burgera i takiego, który może być zrobiony przez jedną osobę.

„WOW! Bardzo fajny rekord, ale co za marnotrawstwo, że zrobili burgera ważącego 350 kg – powiedział do siebie w myślach de Veen.

„Jeśli masz taką możliwość, powinieneś zrobić burgera, którego może zjeść jedna osoba. Bo chodzi o najdroższego burgera na świecie”.

The Golden Boy – najdroższy burger na świecie. Zdjęcie: Instagram

„Restauracje były zamknięte przez Covid-19 i nie było konkursów kulinarnych z powodu pandemii. Chociaż mieliśmy jedzenie na wynos, byłem przygnębiony. Źle się czułem widząc cierpienia mas i ponurą sytuację branży restauracyjnej ”- powiedział właściciel restauracji.

„Dlatego postanowiłem stworzyć najdroższego burgera na świecie i przekazać cały dochód na cele charytatywne, aby dać trochę dobra społeczeństwu”.

Uzyskanie odpowiedniego przepisu na burgera Golden Boy zajęło trochę czasu oraz wiele prób i błędów, ale w końcu Robbert Jan de Veen wymyślił odpowiednią kombinację, która podniosła cenę najdroższego burgera na świecie do 5000 euro.

Cały proces tworzenia zajął de Veen ponad pięć miesięcy, z wieloma rundami eksperymentów z różnymi składnikami. A samo przygotowanie burgera zajęło mu prawie 9 godzin.

Ostateczny przepis zawiera: japońską wołowinę Wagyu, kawior Beluga, krab królewski z Alaski, białą truflę i bułkę zawiniętą w złote liście, a wszystko to polane sosem barbecue oraz z dodatkiem kawy Kopi Luwak i rzadkiej whisky z beczki Macallan Single Malt Whisky oraz majonezem z wędzonym szczypiorkiem z kaczych jaj.

Na koniec burger jest skąpany w dymie impregnowanym whisky, aby dodać smaku.

Czytaj: Koszary Kultury w Poznaniu – nowa przestrzeń kulturowa dla mieszkańców

„Składniki bardzo dobrze się uzupełniają, a smaki są intensywne” – powiedział twórca burgera Golden Boy. „Chociaż ten burger jest niezwykle kosztowny, nadal powinieneś używać rąk, ponieważ to jedyny sposób na zjedzenie burgera. Ponieważ bułka jest pokryta złotymi liśćmi, Twoje palce będą złote, zanim skończysz jeść.

Gdy Robbert Jan de Veen pracował nad przepisem, wieść o nowym najdroższym na świecie burgerze rozeszła się po całej Holandii, a gdy wiadomość dotarła do Geora Schuurmana, kierownika holenderskiej firmy Remia, produkującej margaryny, sosy, dressingi itp., zwrócił się on do de Veena, aby kupić pierwszego burgera. Oboje postanowili również, że zaszczyt zjedzenia pierwszego Złotego Burgera powinien należeć do kogoś, kto na to zasługuje.

Czytaj: 3 powody, dlaczego zmęczeni ludzie jedzą więcej

Zaszczyt skonsumowania tego niezwykle wykwintnego dania przypadł prezesowi Królewskiego Holenderskiego Stowarzyszenia Żywności i Napojów, Roberowi Willemse, ponieważ „zrobił wszystko, co w jego mocy, by bronić interesu wszystkich przedsiębiorców zajmujących się żywnością i napojami w Holandii” – mówi de Veen.

Pierwszy burger Golden Boy został sprzedany 28 czerwca, ale Robbert Jan de Veen ma zamiar sprzedawać więcej w swojej restauracji w holenderskim mieście Voorthuizen. Jeśli jednak planujesz wydać 5000 euro na jednego burgera, musisz zamówić go co najmniej 2 tygodnie wcześniej, a także dokonać wpłaty 750 USD.

johannesfloe.com – Art to remember