Najlepsi fotografowie 2020 roku Drogi Mlecznej pokazują piękno naszej galaktyki

0
715
„Deadvlei” autorstwa Stefana Liebermann. Park Narodowy Namib-Naukluft, Namibia.

Blog o podróżach i fotografii Capture the Atlas jest znany ze spektakularnych zdjęć, a szczególnie można tam znaleźć niesamowite zdjęcia kosmosu i zapierające dech w piersiach zdjęcia Drogi Mlecznej.

Na stronie został nawet opublikowany kalendarz przedstawiający najlepsze dni i godziny na sfotografowanie Drogi Mlecznej, aby ułatwić fotografom robienie bardziej oszałamiających zdjęć naszej galaktyki.

Redaktor Dan Zafra przejrzał niesamowitą liczbę zdjęć, aby wyłonić 25 najlepszych fotografów Drogi Mlecznej 2020 roku.

Wyłonienie najlepszych fotografów co roku jest tradycją na blogu Capture the Atlas, a Zafra na liście umieszcza nie tylko znanych astro-fotografów, ale także wyłania nowe, młode talenty.

Tegoroczna lista zawiera fotografów z 14 różnych krajów, a także zdjęcia Drogi Mlecznej w odległych lokalizacjach, takich jak Antarktyda.

Czytaj: Niesamowita Droga Mleczna odbijająca się w największym na świecie solnisku

Zdjęcia podkreślają także przygodę ducha tych podróżników i fotografów. Niezależnie od tego, czy jest to człowiek, który wspina się na lodowiec w Dolomitach w blasku Drogi Mlecznej, czy samotny podróżnik stojący samotnie na Saharze, każdy fotograf ma specjalną historię do opowiedzenia. W rzeczywistości te historie dowodzą, że to, na co patrzymy, to coś więcej niż zwykłe zdjęcie, to specjalna pamięć, której nie można odtworzyć.

Czerwiec to idealny czas, aby zobaczyć Drogę Mleczną, ponieważ jej rdzeń galaktyczny jest najbardziej widoczny przez najdłuższe godziny w tym miesiącu.

Sprawdź jedne z najlepszych zdjęć Drogi Mlecznej 2020 roku.

„Droga Mleczna nad Parque Nacional del Teide” autorstwa Mehmet Ergün. Teneryfa, Hiszpania.

„To zdjęcie zostało zrobione na jednej z moich ulubionych wysp: Teneryfie. Jest to wyspa o nieograniczonych możliwościach, w której możesz cieszyć się przyrodą w całej okazałości. W szczególności nocne niebo nad Teneryfą jest znane na całym świecie z doskonałych warunków do obserwacji gwiazd i astrofotografii” – powiedział Mehmet Ergün.

„Obce Jajka” autorstwa Debbie Heyer. Badlands w Nowym Meksyku, USA.

„Obszar Badlands w Nowym Meksyku jest nieziemski i tajemniczy. Przypomina obcą planetę. Jeśli nie wierzysz w kosmitów, a zobaczysz to miejsce, to zastanowisz się, czy oni rzeczywiście nie istnieją. Nie jest to łatwy teren do nawigacji i bardzo łatwo się zgubić. Na szczęście moi przyjaciele dobrze znali ten obszar i mogliśmy cieszyć się rajem tego miejsca. Zdjęcie zostało zrobione w październiku ubiegłego roku podczas dwutygodniowej podróży z przyjaciółmi przez południowy zachód. To był najlepszy sposób na zakończenie sezonu Drogi Mlecznej” – powiedział Debbie Heyer.

„Zimowa Droga Mleczna” autorstwa dr Nicholasa Roemmelt. Marmolada, Dolomity, Włochy.

„Chociaż Droga Mleczna zimą i wczesną wiosną jest często ignorowana w fotografii astro-krajobrazowej, naprawdę uwielbiam jasne gwiazdy (jedne z najjaśniejszych na nocnym niebie), kolorowe konstelacje i słabsze elementy tej części naszej galaktyki, gdy jądro galaktyczne znajduje się pod horyzontem” – powiedział dr Nicholas Roemmelt.

„Koszmar” autorstwa Michaela Goh. Jezioro Dumbleyung, Australia.

„Jezioro Dumbleyung to słone jezioro położone w zachodniej Australii. Jezioro otoczone jest setkami drzew, które padły z powodu poziomu soli, a podczas spokojnej nocy wszystkie gwiazdy odbijają się od wody. W przypadku tego zdjęcia martwe drzewa podsunęły mi pomysł uchwycenia drapania nieba – panorama z rybim okiem okazała się lepsza niż się spodziewano, ponieważ drzewa wyglądały prawie jak macki. Lokalizacja jest bardzo ciemna, więc nie mając światła księżyca, użyłem mojego stylu autoportretu z postacią trzymającą światło (teraz trochę banalne), aby uzyskać większą głębię obrazu jako samotna postać stojąca wśród martwych drzew” – powiedział Michael Goh.

„Gran Firmamento” autorstwa Jorgelina Alvarez. Baza Marambio, Antarktyda.

„To była wyjątkowa noc pełna emocji, które starałem się uchwycić na tym zdjęciu. Planety takie jak Wenus, Jowisz, Saturn i Mars zawsze przyciągają moją uwagę. Centrum galaktyczne miało się wkrótce schować, pośród tysięcy innych gwiazd w połączeniu ze śnieżnym krajobrazem Antarktydy” – powiedział Jorgelina Alvarez.

„Pustynne noce” autorstwa Peter Zelinka. Alabama Hills, Kalifornia, USA.

„Kiedy podróżuję przez Kalifornię, zawsze zatrzymuję się przy Alabama Hills. Jest to jedno z najbardziej znanych miejsc w zachodnich Stanach Zjednoczonych, z niesamowitymi ośnieżonymi górami Sierra, wyjątkowymi formacjami skalnymi i zakurzonymi drogami. W czerwcu spędziłem kilka nocy biwakując na pustyni pod gwiazdami. Kiedy Droga Mleczna świeciła jasno nad głową, wędrowałem przez zarośla i znalazłem ten wyjątkowy łuk” – powiedział Peter Zelinka.

„Samotnie & Razem w Gwiezdnym Pyle” autorstwa Marco Carotenuto. Pustynia Sahara.

„Opisanie tego miejsca słowami lub obrazkami nie jest łatwe, ponieważ istnieje wiele emocji, które można poczuć spędzając noc w sercu pustyni. Przebywanie w szczerym polu, setki mil od cywilizacji, bez prądu, sieci komórkowej i wody z pewnością wystawia Cię na próbę. Będąc z grupą ludzi, możesz poczuć emocje związane z dzieleniem się chwilami ludzkości, nawet z tymi, których nie znasz, zapominając o codziennej rutynie” – powiedział Marco Carotenuto.

„Niebiański tron” autorstwa Ryan Smith. Południowo-zachodnie USA.

„Zrobiłem to zdjęcie z aparatem Canon EOS Ra; bezlusterkowa kamera astro-fotograficzna z wbudowanym filtrem tnącym na podczerwień (umieszczonym bezpośrednio przed czujnikiem obrazowania CMOS), który pozwala na około 4x większą transmisję promieniowania wodorowo-alfa w porównaniu ze standardowymi aparatami cyfrowymi. Pozwala to uchwycić więcej szczegółów nocnego nieba i Drogi Mlecznej i naprawdę robi różnicę w astrofotografii” – powiedział Ryan Smith.

„Podwójny łuk” autorstwa Pablo Ruiz García. Picos de Europa, Hiszpania.

„Ta spektakularna formacja skalna w kształcie łuku znajduje się w wąwozie „La Hermida” w paśmie górskim Picos de Europa w Hiszpanii. Początkowo moim pierwotnym pomysłem było uchwycenie centrum galaktycznego wewnątrz łuku, ale ostatecznie zdecydowałem się zrobić zdjęcie dwóm łukom nakładającym się na siebie o tej porze roku (późną wiosną), kiedy Droga Mleczna wciąż nie jest zbyt wysoko na niebie” – powiedział Pablo Ruiz García.

„Żywiołowy” autorstwa Miles Morgan. Wulkan Kilauea, Hawaje, USA.

„Podczas mojej podróży na Hawaje, zwykle wstawaliśmy około 2:30 rano i bawiliśmy się cały dzień, a także długo po zachodzie słońca na lawie. Tego szczególnego wieczoru, po nakręceniu zachodu słońca, sprawdziliśmy Stargazera i zobaczyliśmy, że około 3-4 rano wiele elementów planetarnych ustawiałoby się wokół pióropuszu w kraterze Halema’uma’u. Mimo, że niebo było przykryte przez większą część nocy, akurat byliśmy w odpowiednim momencie, aby uchwycić lawę i Drogę Mleczną” – powiedział Miles Morgan.

„Noc w jaskiniach” autorstwa Sam Sciluna. Ta’ Marija Cave, Malta, Włochy.

„Przez lata chciałem uchwycić rdzeń Drogi Mlecznej nad wejściem do jaskini „Ta’ Marija”. Próbowałem kilka razy wcześniej, ale nie byłem w stanie uchwycić obrazu, z którego byłem zadowolony. W lipcu ubiegłego roku wróciłem z moim przyjacielem, aby spróbować uzyskać lepsze zdjęcie i wreszcie urzeczywistniłem to marzenie”.

„Dobranoc Utah” autorstwa Julio Castro. Kanab, Utah, USA.

„Po odwiedzeniu tego miejsca w 2017 r. moją obsesją stało się zrobienie tam zdjęcia, głównie dlatego, że nie mogłem robić żadnych nocnych zdjęć, ponieważ miejsce było bardzo odległe. W maju postanowiłem wrócić i spróbować zrobić zdjęcie, które miałem na myśli. Po bardzo pochmurnej nocy, tuż przed świtem, niebo się otworzyło, a spektakularne gwiaździste niebo dało mi możliwość zrobienia tego zdjęcia z łukiem Drogi Mlecznej nad „falą” skały, która wydaje się otaczać dwa wzgórza, tworząc prawie idealne koło i pozwalając mi uzyskać zdjęcie, o którym marzyłem” – powiedział Julio Castro.

„Baza” autorstwa Giulio Cobianchi. Dolomity, Włochy.

„Uwielbiam fotografować Drogę Mleczną przez wszystkie 12 miesięcy w roku. Muszę przyznać, że w sezonie zimowym fascynuje mnie jeszcze bardziej, prawdopodobnie dlatego, że Droga Mleczna ma chłodniejsze kolory, które idealnie łączą się ze śniegiem, a także dlatego, że robienie zdjęć w tych warunkach jest znacznie trudniejsze” – powiedział Giulio Cobianchi.

„Zaczarowany klasztor” autorstwa Ramón Morcillo. Ávila, Hiszpania.

Pomysł robienia zdjęcia staremu klasztorowi pod Drogą Mleczną w hiszpańskich górach po prostu wisiał mi na głowie od miesięcy. Byłem zafascynowany pomysłem planowania tego obrazu; mając łuk Drogi Mlecznej nad starożytną i samotną dzwonnicą. Klasztor był klasztorem augustianów założonym w 1504 roku i nazywał się „Klasztorem Matki Bożej z Crag”. Kilkaset mil jazdy, po której nastąpił długi spacer, trudna wspinaczka i padnięcie w krzaki zakończyły się w tym pięknym i magicznym miejscu, w którym mogłem uchwycić łuk galaktyki” – powiedział Ramón Morcillo.

Capture the Atlas: Strona internetowa | Facebook | Instagram

Czytaj: Polski fotograf zachwyca zdjęciami kosmosu!