Najlepsze cytaty Andrzeja Sapkowskiego. Warto je znać

0
644
Z książki "Krew elfów".

Andrzej Sapkowski jest ikoną polskiej fantastyki oaz jednym z najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy na świecie. 

Sapkowski jest twórcą Sagi o Wiedźminie, która przyniosła mu międzynarodową sławę, zarówno wśród miłośników literatury, filmu, jak i gier komputerowych.

Polski pisarz po premierze serialu Wiedźmin stworzonego przez Netfliksa jest wymieniany wśród samych najlepszych pisarzy na świecie.

Mimo że serial nie wszystkim przypadł do gustu, autor Sagi o wiedźminie odniósł gigantyczny sukces na skalę międzynarodową. W rankingu Amazona Sapkowski zajmuje pierwsze miejsce, a Ostatnie życzenie (wstęp do cyklu o wiedźminie Geralcie) znalazło się na liście bestsellerów „New York Timesa”.

Czytaj: Gromee i dający nadzieję utwór „Cracow In The Crown”

Sapkowski jest pięciokrotnym laureatem nagrody im. Janusza A. Zajdla, stanowiącej najważniejsze wyróżnienie dla autorów fantastyki. Jego książki rozchodzą się jak ciepłe bułeczki, a wszystko, co z Wiedźminem związane bije rekordy popularności.

Duża zasługa w tym serialu na Netfliksie oraz seria gier komputerowych o Wiedźminie. Dziś przypomnimy Wam najciekawsze i inspirujące cytaty Andrzeja Sapkowskiego.

1.

Możemy nosić chińskie ciuchy, jeździć czeskimi autami, patrzeć w japońskie telewizory, gotować w niemieckich garnkach hiszpańskie pomidory i norweskie łososie. Co do kultury, to jednak wypadałoby mieć własną.

2.

Nigdy nie ma się drugiej okazji, żeby zrobić pierwsze wrażenie.

3.

Ten, kto raz nie złamie w sobie tchórzostwa, będzie umierał ze strachu do końca swoich dni.

4.

Musimy żyć tak, by później nikogo nie musieć prosić o wybaczenie. 

5.

O miłości wiemy niewiele. Z miłością jest jak z gruszką. Gruszka jest słodka i ma kształt. Spróbuj zdefiniować kształt gruszki.

6.

Świat się zmienia, słońce zachodzi, a wódka się kończy.

7.

Lepiej bez celu iść naprzód niż bez celu stać w miejscu, a z pewnością o niebo lepiej, niż bez celu się cofać. 

8.

Miłość kpi sobie z rozsądku. I w tym jest jej urok i piękno.

9.

Mylisz niebo z gwiazdami odbitymi nocą na powierzchni stawu.

10.

W każdym momencie, w każdej chwili, w każdym zdarzeniu kryją się przeszłość, przyszłość i teraźniejszość. W każdej chwili kryje się wieczność. Każde odejście jest zarazem powrotem, każde pożegnanie powitaniem, każdy powrót rozstaniem. Wszystko jest jednocześnie początkiem i końcem.

11.

Gdy cię mają wieszać, poproś o szklankę wody. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy, zanim przyniosą.

12.

Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć przynoszą czasem smutek i żal, nie żałuje się.

13.

Poglądy są jak dupa, każdy jakieś ma, ale po co od razu pokazywać…

14.

Cicho, cicho dzieci. To nie demony, nie diabły… Gorzej. To ludzie.

15.

Bo w każdym z nas jest Chaos i Ład, Dobro i Zło. Ale nad tym można i trzeba zapanować. Trzeba się tego nauczyć.

16.

Tam gdzie dziś piętrzą się góry, będą kiedyś morza, tam gdzie dziś wełnią się morza, będą kiedyś pustynie. A głupota pozostanie głupotą.

17.

Błędy też się dla mnie liczą. Nie wykreślam ich ani z życia, ani z pamięci. I nigdy nie winię za nie innych.

18.

Nie można zapłacić za coś, co nie ma ceny. Niektórzy twierdzą, że każda, absolutnie każda rzecz na świecie ma swoją cenę. To nieprawda. Są rzeczy, które ce­ny nie mają, są bezcenne. Najłatwiej poznać takie rzeczy po tym, że raz utracone, są utracone na zawsze.

Czytaj: 10 surrealistycznych miejsc, które faktycznie istnieją

johannesfloe.com – Art to remember