Najlepsze kąpiele termalne w Budapeszcie, mieście uzdrowiskowym

0
875
Niewiele miast może konkurować z Budapesztem, jeśli chodzi o samą liczbę uzdrowisk.

Stolica Węgier jest powszechnie znana jako miasto uzdrowisk. Historyczne łaźnie termalne w Budapeszcie, zasilane naturalnymi gorącymi źródłami, stały się świetnym miejscem relaksu w mieście.

Niewiele miast może konkurować z Budapesztem, jeśli chodzi o samą liczbę uzdrowisk. „Branie wody” było rozrywką w mieście od wieków; głównym powodem, dla którego Rzymianie po raz pierwszy skolonizowali ten teren, były znalezione tutaj źródła termalne, podczas gdy Turcy zbudowali bogate łaźnie publiczne, które są używane po dziś dzień.

W swojej książce z 2016 r. „Wellness w starożytności” węgierska historyk Gabriella Fényes napisała, że „Łaźnie rzymskie były nie tylko miejscem codziennego mycia, ale także służyły jako miejsce „do dobrego samopoczucia”, były okazją do odświeżenia ciała i duszy”.

Naturalne gorące źródła w mieście zawierają bogatą mieszankę minerałów, które tradycyjnie były stosowane w leczeniu zapalenia stawów, chorób skóry, słabego krążenia i mnóstwa bólów.

Czytaj: Sucha sauna – ta forma relaksu ma wiele właściwości prozdrowotnych!

Wiele uzdrowisk nadal oferuje terapie lecznicze, ale odwiedzający często przyjeżdżają wyłącznie w celu relaksu i podziwiania majestatycznej architektury neorenesansowej lub epoki osmańskiej.

1. Łaźnie Gellért

Spa, Spa zdrowotne, kryty basen

theculturetrip

Pierwotnie nazwane Sárosfürdő (kąpiel błotna) ze względu na warstwę naturalnego mułu, który osiadał na dnie basenu (zanim miał system filtracji), kąpiel termalna Gellért jest obecnie uważana za jedno z najbogatszych uzdrowisk w mieście.

Istnieje kilka basenów i łaźni parowych, od 40°C (104 ° F) do 19°C (66 ° F), ale jednym z najpiękniejszym miejsc do kąpieli jest kryty basen. Mieszczący się w budynku w stylu secesyjnym basen otoczony jest ozdobnymi filarami i balkonami widokowymi, a rozległy dach ze szklanymi panelami nad głową zapewnia mnóstwo naturalnego światła.

2. Łaźnie termalne Széchenyi

Spa, Spa zdrowotne, basen

theculturetrip

Széchenyi to największe spa na Węgrzech i największa kąpiel lecznicza w Europie – rozległy kompleks z 21 basenami z wieloma korytarzami z hydromasażem, komorami parowymi, masażerami do hydroterapii i jacuzzi.

Oprócz majestatycznej neorenesansowej architektury, coś, co wyróżnia Széchenyi od innych łaźni, to cotygodniowa sobotnia noc „Sparty”. Tutaj Węgrzy spotykają się z wysokooktanowymi imprezami, wraz z elektroniczną muzyką taneczną, pokazami ognia i lampami laserowymi. Bilety zazwyczaj szybko się wyprzedają, więc należy kupić je z wyprzedzeniem i zapoznać się z zasadami wcześniej. Dobrym pomysłem jest zdobycie karty SmartPay na miejscu, którą można następnie załadować gotówką na napoje.

3. Łaźnia termalna Király

Spa zdrowotne

theculturetrip

Łaźnia termalna Király, obok łaźni Rudas, szczyci się tym, że jest najstarszą łaźnią w Budapeszcie. Pochodząca z 1565 r. za panowania osmańskiego króla Király była niegdyś tylko łaźnią dla mężczyzn, ale obecnie jest także dla kobiet.

Główną atrakcją jest charakterystyczna ośmioboczna wanna, która znajduje się pod kamienną kopułą, z małymi otworami, które pozwalają na przepływ światła i nadają wodzie eteryczne piękno. Oprócz tego basenu z epoki osmańskiej są jeszcze trzy mniejsze i nowoczesne jacuzzi.

4. Łaźnia termalna Lukács

Spa zdrowotne

theculturetrip

Łaźnia termalna Lukács, położona rzut kamieniem od Mostu Małgorzaty, wyróżnia się przede wszystkim łagodnym klimatem i przystępną ceną. Chociaż nie jest tak wystawna jak niektóre inne łaźnie w Budapeszcie, łaźnia termalna Lukács ma swój urok – na przykład dziedziniec jest wyłożony kamiennymi tabliczkami z wiadomości pełnymi wdzięczności od gości, którzy zostali uzdrowieni przez lecznicze wody Lukácsa.

Oprócz terapii ciepłym i zimnym basenem w spa znajduje się także himalajska sala solna – spokojna przestrzeń dla ludzi z problemami skórnymi i oddechowymi.

5. Łaźnie piwne

Spa zdrowotne

theculturetrip

W łaźni piwnej zanurzasz się w wannie ze słodową i chmielową wodą (idealną dla skóry i włosów), w połączeniu ze wszystkimi piwami, które można pić przez 45 minut. Może to być trochę chwytliwe, ale mówi się, że łaźnia piwna ma pewne uzasadnione korzyści zdrowotne: chmiel, drożdże i słód dodawane do wody są naturalnie bogate w witaminy i minerały, które mogą pomóc w kondycji skóry, zwiększyć krążenie krwi i uwolnić napięte mięśnie. Sesje trwają 45 minut, a bilet obejmuje całodniową wycieczkę do Széchenyi, gdzie znajduje się łaźnia piwna.

6. Spa termalne Rudas

Spa zdrowotne

Ten kompleks łaźni z czasów osmańskich zachował wiele kluczowych cech tradycyjnej łaźni tureckiej, w tym kwintesencję ośmiokątnego basenu ustawionego pod kopulastym dachem.

Spa termalne Rudas jest przede wszystkim mężczyzn, ale wtorki są zarezerwowane tylko dla kobiet, a kompleks jest otwarty zarówno dla mężczyzn jak i kobiet w weekendy.

Odwiedź basen na dachu Spa termalnego Rudas, aby podziwiać widoki miasta podczas pływania w wodzie, a następnie udaj się do hali do picia. Tam będzie można wypróbować „uzdrawiającą wodę” uzdrowiska – bogatą w minerały wodę z trzech naturalnych źródeł (Hungária, Attila i Juventus), o których mówi się, że mają właściwości lecznicze.

7. Łaźnia Palatinus

Spa zdrowotne

theculturetrip

Położona na Wyspie Małgorzaty (Margitsziget) nad Dunajem łaźnia Palatinus na świeżym powietrzu łączy w sobie udogodnienia łaźni budapeszteńskiej ze wszystkimi atrakcjami parku wodnego.

Rozległy kompleks termalny oferuje basen ze sztuczną falą, cztery kanały wodne, fontanny, korytarz z hydromasażem i jacuzzi. Jedno z bardziej rodzinnych uzdrowisk w Budapeszcie, centrum sportów wodnych Palatinus, posiada również plac zabaw i boisko sportowe, aby zapewnić rozrywkę dzieciom.

Czytaj: Pojedziemy z Wrocławia pociągiem do Wiednia i Budapesztu