Naukowcy zbadali hobby i wskaźniki demencji wśród 2,1 miliona osób.
W końcu zostało to dokładnie zbadane. Najlepszym sposobem ochrony przed demencją jest stymulowanie mózgu, sugeruje analiza wielu badań.
Osoby, które regularnie czytają książki, grają na instrumentach muzycznych lub prowadzą osobisty pamiętnik, mają o 23% mniejsze ryzyko zachorowania.
Czytaj: Dzieci z nadwagą mogą być bardziej podatne na demencję w starszym wieku
Analiza dziesiątek badań z udziałem ponad 2 milionów osób w średnim i starszym wieku wykazała również, że aktywność fizyczna była kolejnym najlepszym sposobem na utrzymanie sprawności mózgu.
Stwierdzono, że regularne uprawianie sportu, joga lub taniec mają 17% efekt ochronny.
Osoby prowadzące życie towarzyskie mają o 7% mniejsze ryzyko zachorowania na demencję niż samotnicy.
Naukowcy stwierdzili, że przystąpienie do klubu, wolontariat, spędzanie czasu z przyjaciółmi i rodziną lub chodzenie na wydarzenia religijne miały pozytywny wpływ.
Naczelny autor, profesor Lin Lu z Uniwersytetu Pekińskiego w Pekinie, powiedział: „Ta metaanaliza sugeruje, że bycie aktywnym przynosi korzyści, a istnieje wiele czynności, które można łatwo włączyć do codziennego życia i które mogą być korzystne dla mózgu”.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Najlepsze sposoby na zapobieganie demencji:
- Osoby, które czytają książki, grają na instrumencie, słuchają muzyki lub piszą coś dla przyjemności mają o 23% mniejsze ryzyko zachorowania na demencję.
- Osoby, które biegają, uprawiają jogę lub pływają mają o 17% mniejsze ryzyko zachorowania na demencję.
- Osoby, które angażują się w wolontariat, spędzają czas z przyjaciółmi i rodziną lub należą do jakiegoś klubu mają o 7% mniejsze ryzyko zachorowania na demencję.
Ich wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Neurology.
Uważa się, że w Polsce z demencją żyje około 400 000 osób, przy czym oczekuje się, że wskaźniki będą rosły wraz ze starzeniem się populacji.
W Wielkiej Brytanii z demencją żyje około 900 000 osób. Liczba ta jest prawie siedmiokrotnie wyższa w Stanach Zjednoczonych.
Czytaj: Demencja potroi się na całym świecie do 2050 roku
Nie ma lekarstwa na tę chorobę, co oznacza, że lekarze mogą przepisywać tylko leki, które łagodzą jej objawy.
Lekarze zalecają zbilansowaną dietę i regularne ćwiczenia, a dowody wskazują, że obie te metody mogą chronić przed demencją.
Czytaj: Aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko demencji
Metaanaliza obejmowała przegląd 38 badań z całego świata z udziałem 2,1 mln osób bez demencji.
Na początku badania mieli od 45 do 93 lat.
Uczestnicy byli następnie monitorowani przez okres od trzech do 44 lat. W okresie objętym badaniem demencja rozwinęła się u 74 700 osób.
Informacje o ich hobby zostały przekazane poprzez ankiety lub wywiady.
Zajęcia rekreacyjne zostały zdefiniowane jako te, w które ludzie angażują się dla przyjemności lub dobrego samopoczucia.
Podzielono je na czynności umysłowe, fizyczne i społeczne.
Czynności umysłowe obejmowały czytanie lub pisanie dla przyjemności, oglądanie telewizji, słuchanie radia, granie w gry lub instrumenty muzyczne czy korzystanie z komputera.
Naukowcy stwierdzili, że te hobby pomagają utrzymać i poprawić pamięć, szybkość przetwarzania, umiejętności myślenia i rozumowania, zapobiegając pogorszeniu stanu psychicznego.
Ale powiedzieli, że odkrycia dotyczące oglądania telewizji wciąż są niejednoznaczne. Wcześniejsze badania wykazały, że ludzie są bardziej narażeni na rozwój choroby, jeśli oglądają dużo telewizji, ponieważ ich umysł wyłącza się na dłuższy czas.
Aktywność fizyczna w badaniach obejmowała chodzenie, bieganie, pływanie, jazdę na rowerze, używanie maszyn do ćwiczeń, uprawianie sportu, jogę i taniec.
Czytaj: „Rzeka rowerów” przejedzie przez Poznań
Wykazano, że ćwiczenia fizyczne utrzymują serce w zdrowiu i prawidłowe krążenie krwi.
Problemy z sercem mogą zwiększać ryzyko demencji poprzez odcięcie dopływu krwi do mózgu, zagłodzenie neuronów tlenu i przyspieszenie śmierci komórek.
Uczestnictwo w zajęciach, dołączenie do klubu towarzyskiego, wolontariat, odwiedziny u krewnych lub przyjaciół lub uczestnictwo w zajęciach religijnych były jednymi z najpopularniejszych zajęć towarzyskich w analizie.
Czytaj: Seniorzy, którzy prawie codziennie spotykają przyjaciół, rzadziej chorują na demencję
Naukowcy uważają, że spędzanie czasu z innymi może chronić mózg poprzez zwiększenie kontaktów społecznych i stymulację emocjonalną, przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka depresji i stresu – dwóch czynników ryzyka demencji.
Czytaj: Słońce może odeprzeć demencję i udary: znaleziono związek z witaminą D