Najlepsze witaminy dla kobiet bez względu na wiek

0
415
Niektóre kobiety mogą potrzebować suplementów diety, zwłaszcza jeśli są w ciąży lub karmią piersią. Zdjęcie: Vertigo3d/Getty

Witaminy i minerały to mikroelementy niezbędne do przetrwania; pomagają organizmowi wykonywać setki zadań każdego dnia. Każdy z nich ma określoną rolę do odegrania w Twoim ciele i pomaga utrzymać Twoje ciało przy życiu i funkcjonowaniu.

Chociaż preferowanym źródłem tych składników odżywczych jest zbilansowana dieta, w niektórych przypadkach może być konieczne przyjmowanie suplementów, aby upewnić się, że Twoje potrzeby są zaspokojone.

Kobiety są bowiem bardziej podatne na niedobory żywieniowe niż mężczyźni, zwłaszcza w okresie ciąży lub karmienia piersią, dlatego mogą mieć zwiększoną potrzebę suplementacji.

W zależności od wieku, nawyków żywieniowych i niektórych innych czynników może być konieczne uzupełnienie diety w witaminy z grupy B, witaminę D, wapń i żelazo. Oto, co musisz wiedzieć o tych składnikach odżywczych i czy musisz je przyjmować.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Czy powinnaś przyjmować witaminy?

Według Harvard Medical School suplementy witaminowo-mineralne nie mają na celu zastąpienia zdrowej, zbilansowanej diety składającej się z produktów pełnoziarnistych, owoców i warzyw. Powinny być przyjmowane tylko w określonych okolicznościach, na przykład, jeśli nie jesteś w stanie zaspokoić swoich potrzeb poprzez jedzenie lub jeśli masz podwyższone wymagania.

„Istnieją dwa sposoby, aby dowiedzieć się, czy musisz przyjmować suplementy: Twój lekarz może zbadać poziom we krwi lub możesz ocenić swoją dietę i uzupełnić składniki odżywcze, których nie jesteś w stanie uzyskać z pożywienia. Na przykład, jeśli stosujesz specjalną dietę, taką jak dieta wegańska, możesz rozważyć rozmowę ze specjalistą na temat odpowiednich suplementów”, mówi Rebecca Tonnessen z Oddziału Żywności i Żywienia Szpitala Chirurgii Specjalnej.

Możesz również potrzebować suplementów, jeśli pijesz dużo lub zdiagnozowano u Ciebie chorobę Leśniowskiego-Crohna.

Niektóre objawy mogą również wskazywać na niedobory żywieniowe. „Oznaki, że Twoje odżywianie może być nieoptymalne, obejmują łamliwe paznokcie, suchą skórę i krwawiące dziąsła” – mówi Tonnessen.

Jakie są najlepsze witaminy dla kobiet?

Oto niektóre składniki odżywcze, których możesz potrzebować, w zależności od wieku, diety i innych czynników:

 • Witamina B6: Witamina B6 może pomóc zmniejszyć nudności podczas ciąży.
 • Witamina B9: znana również jako kwas foliowy, ten składnik odżywczy zapobiega wadom wrodzonym u niemowląt.
 • Witamina B12: Ta witamina jest niezbędna do funkcjonowania neuronów tworzących układ nerwowy. Twoje ciało potrzebuje jej również do wytwarzania czerwonych krwinek.
 • Witamina D: Witamina D jest ważna dla zdrowia kości, ponieważ pomaga organizmowi wchłaniać wapń. Ta witamina jest trudna, ponieważ Twoja skóra wytwarza ją, gdy jest wystawiona na działanie promieni słonecznych; jednak ekspozycja na słońce wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka skóry. Źródła witaminy D w diecie są nieliczne, co sprawia, że niedobory są powszechne.
  Czytaj: Niedobór witaminy D? Nauka pokazuje, co dzieje się z Twoim ciałem
 • Wapń: Oprócz mocnych kości i zębów, wapń jest również niezbędny do funkcjonowania mięśni, nerwów i serca.
 • Żelazo: Żelazo jest niezbędne do wytwarzania czerwonych krwinek, które pomagają organizmowi transportować tlen. Kobiety miesiączkujące są szczególnie podatne na niedobory żelaza z powodu nawracającej utraty krwi.

Próba ustalenia, które suplementy należy przyjmować, może być myląca, więc pomocne może być rozbicie ich na wiek. Oto suplementy, których możesz potrzebować:

 • W wieku 20 lat: „Wapń i witamina D są niezbędne w tym wieku, aby zapobiegać osteoporozie w przyszłości. Potrzebujesz 1000 miligramów wapnia i 400 do 800 jednostek międzynarodowych (IU) witaminy D dziennie”, mówi Tonnessen. Zaleca również rozważenie suplementacji kwasu foliowego i witaminy B12, jeśli planujesz ciążę.
 • Po trzydziestce i czterdziestce: „Jeśli nie możesz jeść pięciu lub sześciu porcji owoców i warzyw dziennie, rozważ multiwitaminę, aby zoptymalizować spożycie” – mówi Tonnessen.
 • W wieku 50 lat i powyżej: „Kobiety po menopauzie mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Twoje zapotrzebowanie na wapń wzrasta do 1200 miligramów dziennie, a zapotrzebowanie na witaminę D wzrasta do 800-1000 IU dziennie” – mówi Tonnessen. Możesz również potrzebować suplementów witaminy B12, ponieważ zdolność organizmu do wchłaniania tej witaminy z pożywienia zmniejsza się wraz z wiekiem.

Czytaj: 10 znaków ostrzegawczych, że masz niski poziom witamin

Kiedy należy przyjmować specjalne witaminy?

Niektóre inne czynniki mogą również uzasadniać suplementy diety:

 • Ciąża: Jeśli jesteś w ciąży, lekarz może zalecić prenatalny suplement zawierający składniki odżywcze, takie jak kwas foliowy, witamina B6, wapń, żelazo i DHA. DHA to wielonienasycony kwas tłuszczowy, który jest korzystny dla wzrostu płodu i rozwoju nerwowego.
 • Menopauza: Oprócz wyższej dawki wapnia i witaminy D, może być konieczne przyjmowanie witamin z grupy B, takich jak B2 (ryboflawina), B6, B9 (kwas foliowy) i B12.
 • Dieta wegetariańska lub wegańska: może być konieczne uzupełnienie wapnia, żelaza i witaminy B12, jeśli stosujesz dietę wegetariańską lub wegańską, ponieważ te składniki odżywcze zwykle znajdują się w produktach pochodzenia zwierzęcego.

„Zawsze staraj się zwiększyć spożycie witamin i minerałów w pożywieniu, zanim zaczniesz polegać na suplementacji. Przed rozpoczęciem suplementacji skonsultuj się z lekarzem, ponieważ niektóre składniki odżywcze, takie jak żelazo, mogą być niebezpieczne, jeśli są przyjmowane w nadmiernych ilościach. Więcej nie zawsze oznacza lepiej” mówi Tonnessen.

Czytaj: Kluby ze striptizem na Starym Mieście w Krakowie nielegalne