Najlepsze zdjęcia Wildlife Photographer of the Year 2019

0
740
Zdjęcie „Tapestry of life” Zoricy Kovacevic zwyciężyło w kategorii "Rośliny i Grzyby" w konkursie Fotografii Roku 2019 Dzikiej Przyrody. Zorica Kovacevic / Wildlife Photographer of the Year

Na tym zdjęciu na pierwszy rzut oka aksamitna szarość, która przycina sękate gałęzie tego cyprysowego drzewa Monterey, może dla wielu z Was wyglądać jak śnieg. Jednak nieziemska scena jest wynikiem glonów i porostów, stworzonych przez warunki naturalne występujące tylko w jednym miejscu na świecie: chronionej strefie przybrzeżnej w rezerwacie przyrody Point Lobos w Stanach Zjednoczonych.

Zdjęcie to zrobione przez Zoricę Kovacevic zwyciężyło w konkursie „Fotograf przyrody 2019 roku” w kategorii Rośliny i Grzyby. Wynik ogłoszono 15 października. Konkurs organizowany przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, corocznie prezentuje najlepszą fotografię przyrody na świecie.

Drzewo Monterey występuje w dwóch miejscach: stanowym rezerwacie przyrody Point Lobos i w Del Monte, dwa miejsca znajdują się na środkowym wybrzeżu Kalifornii. Lata tam są chłodne i wilgotne, z obfitą morską mgłą. Drzewo Monterey jest również powszechnie sadzone w Europie i Nowej Zelandii i jest cenione za swoją wytrzymałość. Drzewo Monterey może wytrzymać wiatr i suszę, a jego wysokość może wzrosnąć do 40 metrów.

Gąbczaste, pomarańczowe narośle na gałęziach tego drzewa to zielone algi zabarwione pigmentami karotenoidowymi. Są często spotykane w przyrodzie, ale występują na drzewach Monterey tylko w Point Lobos, gdzie czyste powietrze i wilgoć tworzą idealne warunki do ich wzrostu. Glony są zdolne do fotosyntezy i są nieszkodliwe dla drzew.

Szare, podobne do śniegu złoża są podobnie nieszkodliwym koronkowym porostem (Ramalina menziesii). Rośną z charakterystycznym wzorem przypominającym siatkę i najczęściej występują na wilgotnych, przybrzeżnych zboczach w Kalifornii.

Porosty, których znamy 20 000 gatunków, powstają, gdy glony lub sinice rosną w połączeniu z grzybami. Obydwie współistnieją symbiotycznie: glony lub cyjanobakterie wytwarzają węglowodany poprzez fotosyntezę, z której korzystają grzyby; z kolei filamenty grzybów zbierają wilgoć i składniki odżywcze ze środowiska i zapewniają kotwicę strukturalną.

Czytaj: Stworzono drzewo, na którym rośnie 40 różnych rodzajów owoców

„Idealny moment” – zwycięska fotografia konkursu ”Wildlife Photographer of the Year”
Yongqing Bao / Wildlife Photographer of the Year

Yongqing Bao uchwycił moment, w którym lis tybetański chce zaatakować przerażonego świstaka w chińskich górach Qilian. Świstak wyszedł z nory w poszukiwaniu pożywienia. Była wczesna wiosna i dopiero niedawno zakończyła się zimowa hibernacja, która trwa co najmniej sześć miesięcy.
Fotografię uznano za najlepszą spośród 48 tys. wysłanych. W konkursie wzięli udział zawodowcy i amatorzy z ponad 100 krajów świata.

Zdjęcie autorstwa Yongqing Bao ogłoszono 16 października najlepszą tegoroczną fotografią dzikiej przyrody, Wildlife Photography of the Year.

„Early riser”. Zwycięskie zdjęcie 2019 w kategorii wiekowej 15-17 lat.
Riccardo Marchgiani / Wildlife Photographer of the Year

To zdjęcie dżelady brunatnej i jej tygodniowego niemowlęcia, zrobione w etiopskim parku narodowym Simien Mountains. Zwyciężył Riccardo Marchegiani w kategorii dla fotografów w wieku od 15 do 17 lat.

„Pondworld” Manuela Plaicknera, Zwycięskie zdjęcie 2019 w kategorii „Płazy i Gady”.
Manuel Plaickner / Wildlife Photographer of the Year

Fotograf Manuel Plaickner zrobił zdjęcie europejskim żabom pospolitym przebywającym w dużym stawie w południowym Tyrolu we Włoszech, które wygrało w kategorii „Płazy i Gazy”. Każdej wiosny, poruszane rosnącymi temperaturami, żaby wyłaniają się ze schronisk zimowych, by się pomoczyć w wodzie. Samice składają do 2000 jaj w przezroczystej galaretce.

„Armia architektoniczna” Daniela Kronauera, USA. Zwycięzca 2019, kategoria „Bezkręgowce”.
Daniel Kronauer / Wildlife Photographer of the Year

Fotograf Daniel Kronauer śledził tę kolonię koczowniczych mrówek prawie pół kilometra przez las deszczowy w pobliżu stacji La Selva Biological w północno-wschodniej Kostaryce. Mrówki tworzyły pionowe łańcuchy oraz sieci komór i tuneli do transportu larw i ich królowej. To zdjęcie zwyciężyło w kategorii „Zachowania Bezkręgowców”.

„Creation” Luisa Vilariño Lopeza, Hiszpania. Zwycięzca 2019, kategoria „Środowisko Ziemi”
Luis Vilariño Lopez / Wildlife Photographer of the Year

To zdjęcie lotnicze jednego z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie, zwanego Kīlauea i położonego na Big Island na Hawajach, zwyciężyło w kategorii „Środowisk na Ziemi”. W maju 2018 roku, Kīlauea zaczął wylewać lawę przez szczeliny w dolnej szczelinie wschodniej. Fotograf Luis Vilariño Lopez uchwycił obraz z helikoptera, gdy szkodliwe chmury kwaśnych oparów wypełniły niebo.

„The rat pack” Charliego Hamiltona Jamesa z Wielkiej Brytanii. Zwycięzca 2019, w kategorii „Miejska Przyroda”.
Charlie Hamilton James / Wildlife Photographer of the Year

To zdjęcie brązowych szczurów zostało zrobione na dolnym Manhattanie w Nowym Jorku. Miejskie populacje szybko rosną – szczury są zwierzętami społecznymi, potężnymi pływakami i skoczkami, zdolnymi do poruszania się po skomplikowanych sieciach, takich jak kanały ściekowe. Zdjęcie wykonane przez Charliego Hamiltona Jamesa w kategorii „Miejska przyroda”.

„Zimowy moment” Jérémie Villet, Francja. Zwycięzca 2019, Rising Star Portfolio Award.
Jérémie Villet / Wildlife Photographer of the Year

Na pierwszy rzut oka wygląda to jak romantyczny uścisk, ale te dwa samce owiec Dall są sfotografowane pod koniec ostrego starcia w Jukonie w Kanadzie. Dwa barany próbowały się pojedynkować, ale zostały zmuszone do rozejmu przez silne wiatry, ciężką zamieć i brutalne zimno. Ten obraz jest jednym z kilku, które zdobyły nagrodę dla portfolio Jérémie Villet w kategorii „Wschodząca gwiazda”.

„Skupisko” Stefana Christmanna z Niemiec. Zwycięzca 2019, Wildlife Photographer of the Year Portfolio Award
Stefan Christmann / Wildlife Photographer of the Year

Ponad 5000 męskich pingwinów cesarskich styka się z wiatrem i zimnem na zdjęciu wykonanym przez Stefana Christmanna późną zimą na lodzie morskim Zatoki Atka na Antarktydzie.

Źródło: i zdjęcia: newscientist.com

Czytaj: Zdjęcia ukazujące nieziemskie piękno najstarszego i najgłębszego jeziora świata