Najlepsze zdjęcia unikalnej architektury z 2020 roku

0
694

Fotografowie z całego świata chcieli pochwalić architekturę stworzoną przez człowieka, przesyłając swoje prace do bezpłatnej aplikacji fotograficznej AGORA.

Ponad 10 000 zdjęć zostało zgłoszonych do najnowszego konkursu fotograficznego Agory, a fotografowie zostali poproszeni o podzielenie się najlepszymi zdjęciami unikalnej architektury. Zwyciężył Tran Tuan Viet, który odebrał główną nagrodę w wysokości 1000 USD za obraz Złotego Mostu w Wietnamie.

„Golden Bridge” autorstwa Tran Tuan Viet, Wietnam. Zwycięzca # Architecture2020
Lokalizacja: Danang, Wietnam

Złoty Most został zbudowany na wysokości około 1400 metrów nad poziomem morza. Jest podzielony na osiem przęseł (najdłuższy ma 20 m), o łącznej długości 148,6 metrów. To imponujące dzieło architektury ma tę właściwość, że jest trzymane przez dwie gigantyczne betonowe ręce.

Zdjęcie wietnamskiego fotografa oddaje majestatyczny duch architektury, który unosi się 1400 metrów nad poziomem morza, w tym widok z lotu ptaka na most. Zdjęcie pokazuje siłę, jaką ludzie mogą wywierać na krajobraz.

Czytaj: ZŁOTY MOST PODTRZYMYWANY PRZEZ GIGANTYCZNE, BETONOWE DŁONIE – NOWA ATRAKCJA WIETNAMU

„Konkurs Agory pokazuje kontrast między chaosem a porządkiem, naturą i sztucznością, materią i pustką”, powiedział Octavi Royo, dyrektor generalny i współzałożyciel Agory.

Od Wielkiej Brytanii i Niemiec po Pakistan i Indonezję, te międzynarodowe poglądy na architekturę pokazują kreatywność ludzkiego ducha. 50 najlepszych finalistów uchwyciło własną wizję architektury, fotografując zarówno ukochane budynki, jak i anonimowe budowle kształtujące nasz świat.

Każdy cotygodniowy konkurs fotograficzny AGORA to prawdziwie demokratyczna sprawa, w której amatorzy i profesjonaliści mogą zarówno zgłaszać swoją pracę, jak i głosować na finalistów. Jeśli chcesz wziąć udział, wystarczy pobrać bezpłatną aplikację i przesłać swoje zdjęcia.

#Architecture2020 zbiera w jednym miejscu najlepsze fotografie architektoniczne na świecie.

“Castlemania!” by @moodfella, Niemcy.
Lokalizacja: Zamek Eltz, Mayen-Koblenz, Niemcy
„Otoczony 72 posągami Buddy – Wielki Candi Borobudur” autorstwa chaksproject, Indonezja.
Lokalizacja: Borobudur, Magelang, Indonezja
‘Pahtotharmyar’ autorstwa Aye Chan Tun, Myanmar.
Lokalizacja: Świątynia Pahtotharmyar, Bagan, Myanmar

Każdego dnia ludzie mieszkający w pobliżu świątyni składają hołd posągowi Buddy. Zdjęcie wymagało drobiazgowej organizacji, ponieważ słońce świeci przez bardzo krótki moment.

“The Vessel” autorstwa Katharina Imhof, Niemcy
Lokalizacja: Nowy Jork, USA
“Light Through the Dragon’s Gate” autorstwa Blair Sugarman, Wielka Brytania
Lokalizacja: Hong Kong

„O tych dziwacznych wycięciach od dawna mówi się, że istnieją dla celów Feng Shui, starożytnej chińskiej praktyki planowania przestrzeni w celu osiągnięcia zgodności ze środowiskiem naturalnym. Mówi się, że takie dziury stanowią bramę dla „duchowych smoków”, które znajdują się na wzgórzach za wieżami – blokowanie drogi smoków do wody może przynieść nieszczęście lokalnym mieszkańcom. O tej porze dnia światło było idealne, gdy zachodzi słońce – kluczową emocją, którą chciałem przywołać, jest ciekawość i zachwyt nad wyjątkowością konstrukcji budowlanych w Hongkongu” – napisał Blair Sugarman.

“Urban Grid | Barcelona” autorstwa Lee Mumford, UK.
Lokalizacja: Barcelona, Hiszpania

„Chciałem pokazać wyjątkowy wzór z innej perspektywy. To piękno, które trudno sobie wyobrazić z poziomu ulicy. To był wczesny poranek, uchwyciłem magiczne miasto w miłym porannym świetle. Poprzednie dni przed tą sesją były pochmurne, więc czekałem na pogodny dzień, aby uchwycić światło, które całuje budynki”.

“Cairo” autorstwa Banu Diker, Turcja.
Lokalizacja: Kair, Egipt

„Była piękna pogoda, a niebo było czyste i błękitne. Zardzewiał-ość budynku była innym kolorem na zdjęciu, ponieważ odbicie w oknach odbijało ten sam niebieski kolor co niebo. Kiedy zdałem sobie z tego sprawę, pomyślałem, że kontrast jest piękny i zrobiłem zdjęcie”.

“Aerial View” autorstwa Phạm Huy Trung, Wietnam.
Lokalizacja: Hue, Wietnam

„Tę pływającą restaurację nad rzeką Huong można podziwiać z góry.”

“Incepcja” autorstwa Yura Borschev, Rosja.
Lokalizacja: Petrovskiy Track Palace, Moskwa, Rosja

„Pałac Piotra znajduje się u bram Moskwy i został wzniesiony w latach 1776-1780, służąc jako rezydencja dla szlachty po długiej podróży z Petersburga do Moskwy. Chciałem uchwycić jego niesamowitą architekturę za pomocą techniki o nazwie „Incepcja”. Jest to 9 zdjęć ręcznie połączonych w jedno zdjęcie”.

“Infinity and Beyond” autorstwa Abdullah Sarwar, Pakistan.
Lokalizacja: Lahore, Pakistan
“Most Sathorn” autorstwa Genny Sian, Włochy
Lokalizacja: Sathorn footbridge, Bangkok, Tajlandia

„Uwielbiam architekturę, dlatego podczas podróży chciałem sfotografować niektóre nowoczesne budynki w Bangkoku. Most Sathorn przykuł moją uwagę. Uwielbiam jego linie, chciałem tylko jak najlepiej wykorzystać kształty z pewnym zniekształceniem, robiąc zdjęcie od dołu. Tego dnia spędziłem tam kilka godzin, robiłem zdjęcia w świetle dziennym i wieczorowym. Przekonałem się, że to miejsce jest bardzo inspirujące i mam nadzieję, że oddałem mu sprawiedliwość”.

“Sharjah” autorstwa João Galamba, Portugalia.
Lokalizacja: Szardża, Zjednoczone Emiraty Arabskie
“Schody do nieba” autorstwa Perry Wunderlich, Niemcy.
Lokalizacja: Hamburg, Niemcy.

„Byłem w Hamburgu przez 2 dni i spędziłem czas fotografując piękne schody po drugiej stronie miasta. Lubię takie abstrakcyjne zdjęcia, w których nie od razu rozumiesz, co to jest”.

“Woda” autorstwa Andy Huan, Malezja.
Lokalizacja: Malezja.
“Okna” autorstwa Jay Wu, Singapur.
Lokalizacja: Singapur.
“Chłodny zimowy dzień” autorstwa Luca Cornago, Włochy.
Lokalizacja: zamek Neuschwanstein, Schwangau, Niemcy

„Moje ręce były lodowate z powodu mroźnego wiatru, ale wszystko było warte zobaczenia tak epickiego zachodu słońca. Architektura tego zamku jest oszałamiająca, przypominała mi moje dzieciństwo i Walta Disneya. Kiedy odwiedziłem to miejsce, było tam dużo dzieci, wciąż pamiętam wyraz zaskoczenia na ich twarzach, kiedy obserwowali ten piękny zamek”.

“Chiński Nowy Rok w Singapurze” autorstwa Ghislain Fave, Francja.
Lokalizacja: Świątynia Buddy Tooth Relic, Chinatown, Singapur

„Zdjęcie zostało zrobione z budynku mieszkalnego tuż za świątynią. W tle chciałem pokazać kontrast między tym miejscem kultu a nowoczesną dzielnicą Singapuru”.

“Modern Lookups” autorstwa Sebastian Burziwal, Austria.
Lokalizacja: Wiedeń, Austria

„Podczas robienia zdjęć czasami lubię zmieniać perspektywę. Wyszukiwanie jest więc idealne! Widziałem już kilka zdjęć z tego miejsca, ale nigdy nie wiedziałem dokładnie, gdzie to jest, więc musiałem poprosić wiele osób, aby mi powiedzieli. Jest to jeden z najbardziej klasycznych miejsc w Wiedniu w centrum miasta”.

“Samotny dom” autorstwa Artem Pikalov, Rosja.
Lokalizacja: Krym, Rosja

„Chciałem przekazać spokój podczas przebywania w tak odosobnionym miejscu w samotności. W obecnym tętniącym życiem rytmie życia czasem ważne jest spędzanie czasu w ciszy, odłączanie się od gadżetów i sieci społecznościowych. W dniu, w którym zrobiłem to zdjęcie, dowiedziałem się, że w końcu zostanę tatą!”.

“Flat iron building” autorstwa Øystein Karlsen, Norwegia
Lokalizacja: Nowy Jork, USA

„Chciałem ulepszyć architekturę budynku Flatiron, używając obiektywu szerokokątnego i bardzo niskiej perspektywy, wykorzystując wbudowane zniekształcenie podczas pochylania aparatu. Leżenie płasko na chodniku na ruchliwych ulicach Nowego Jorku było bardzo stresujące, więc kiedy zacząłem stamtąd wychodzić, zapomniałem zamknąć torbę z aparatem i moje 70-200 mm upadło na ziemię. To zdjęcie kosztowało mnie około 1200 $ za naprawę obiektywu, którego nawet nie użyłem!”.

AGORA Images: Strona internetowaFacebook | Instagram

Czytaj: Seria zdjęć pokazuje słynne miasta kiedyś i teraz. Zobaczcie, jak bardzo się zmieniły