Najmniejsze miasto na świecie ma tylko dwie ulice

0
187
Hum, Chorwacja, najmniejsze miasto na świecie, z zaledwie 20 mieszkańcami! Zdjęcie: Twitter

Hum to malownicza osada na wzgórzu w chorwackim regionie Istria, której głównym powodem do sławy jest to, że jest najmniejszym miastem na świecie.

Średniowieczne miasto Hum, położone na środkowej Istrii, około 2,5 godziny jazdy od stolicy Chorwacji, Zagrzebia, jest domem dla 20 osób. Jego pochodzenie owiane jest tajemnicą, ale pierwsza wzmianka w dokumentach historycznych pochodzi z 1102 roku, kiedy nazywano je Cholm. Dzwonnica i wieża strażnicza zostały zbudowane w 1552 roku jako część obrony miasta, a strażnicy i ich rodziny zaczęli się wprowadzać, ale miasto nigdy tak naprawdę nie rozwinęło się na przestrzeni wieków i nawet dzisiaj składa się z zaledwie trzech schludnych rzędów średniowiecznych domów i dwóch ulic.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Mając zaledwie 100 metrów długości i 30 metrów szerokości, łatwo zrozumieć, dlaczego Hum jest uważane za najmniejsze miasto na świecie.

Hum. Zdjęcie: Twitter

Reputacja „najmniejszego miasta świata” sprawiła Humowi cuda, a dziś turystyka, obok rolnictwa, stanowi jedno z dwóch głównych źródeł dochodów mieszkańców. Ze względu na rozmiary tego miejsca nie ma zbyt wiele do zobaczenia, ale miejscowi robią wszystko, aby goście byli mile widziani, a spacer jedną z dwóch brukowanych uliczek i podziwianie średniowiecznej architektury ma swój urok.

Czytaj: Ile wysp ma Chorwacja?

Hum. Zdjęcie: Twitter

Otoczony małym kamiennym płotem wzniesionym w średniowieczu w celu ochrony miasta przed atakami bandytów, Hum jakoś nigdy nie przerósł tej bariery w sposób, w jaki zrobiła to większość innych miast. A teraz, gdy ma tytuł do ochrony, podejrzewam, że w najbliższym czasie nie zobaczymy tam żadnych nowych domów.

Czytaj: Nietypowe cytaty na chodnikach Wrocławia. O co chodzi?