Najmniejszego na świecie węża można łatwo pomylić z dżdżownicą

0
194
Zdjęcie: Nicolas Perrault III/Wikimedia Commons

Mierzący około 10 cm, o średnicy porównywalnej do ugotowanego spaghetti, Tetracheilostoma carlae jest zdecydowanie najmniejszym wężem na świecie.

Widząc po raz pierwszy wężyka z Barbadosu, można przysiąc, że to dżdżownica. W rzeczywistości, węże te są porównywalne pod względem wielkości i średnicy do dżdżownic, przy czym największy znaleziony okaz mierzy tylko 10,4 centymetra. Dodatkowo, te węże są ślepe.

Zazwyczaj ważą poniżej jednego grama i są na tyle małe, że można je zwinąć na ćwiartce amerykańskiej. Gatunek został oficjalnie odkryty przez biologa ewolucyjnego S. Blaira Hedgesa w 2008 roku, ale od tego czasu niewiele odkryto na temat ekologii i zachowania tego węża.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Zdjęcie: Twitter

Wąż z Barbadosu jest jednym z wielu gatunków zwierząt endemicznych dla wyspy karaibskiej i potwierdza obserwację, jaką naukowcy przeprowadzili od czasów Karola Darwina – wyspy są często domem dla przerośniętych i miniaturowych stworzeń.

Czytaj: Coraz więcej zwierząt w krakowskim schronisku

Zdjęcie: Facebook

Ten maleńki wąż jest trudny do zbadania, ponieważ podobnie jak dżdżownica, zwykle żyje w glebie pod skałami i kłodami, dlatego tak niewiele o nim wiadomo. Uważa się, że żywi się głównie termitami i larwami mrówek, a przetrwanie zależy od siedlisk leśnych.

Czytaj: Ta dolina rzeki jest domem dla największych na świecie dżdżownic

Zdjęcie: Facebook

Niestety, zależność tego nitkowanego węża od lasów może spowodować jego wyginięcie w niedalekiej przyszłości. Ponieważ tylko około 10 procent lasów Barbadosu wciąż istnieje, przetrwanie tego tajemniczego gatunku jest niepewne.