Najmniejszy samochód na świecie wygląda jak zabawka

0
399

Najmniejszy samochód na świecie wygląda jak zabawka i jest teraz zestawem, który możesz sam zbudować.

Oto jeden z najrzadszych i najmniejszych samochodów na świecie.

Mikrosamochody P.50 i Trident powstały w 1962 roku w nadmorskim mieście Peel na wyspie Man. Inżynier Cyril Cannell, założyciel i właściciel firmy Peel Engineering, był zafascynowany nowym wówczas materiałem z włókna szklanego i rozpoczął produkcję łodzi ze wzmocnionego, lekkiego materiału.

Na początku 1960 roku zaczął eksperymentować z tworzeniem samochodów z włókna szklanego i postanowił spróbować wyprodukować ultralekki, ultrakompaktowy pojazd. „Pomysł polegał na zbudowaniu samochodu, który byłby w stanie zabrać inną osobę, o ile obie osoby nie były zbyt duże” – powiedział w krótkim filmie dokumentalnym.

Czytaj: Policja zamieniła skonfiskowane Ferrari w samochód patrolowy

Najpierw pojawił się P.50 i wszystko w nim było maleńkie. Ten trzykołowy, jednomiejscowy model ma nieco ponad 1,3 metra długości. Po P.50 był Trident, dwumiejscowy samochód z przezroczystym, kopulastym dachem.

P.50 był pierwszym samochodem wyprodukowanym na wyspie Man. Chociaż odniósł sukces na kontynencie, spotkał się z mieszanymi reakcjami na wyspie; pomimo tego, że mógł wcisnąć się na prawie każde miejsce parkingowe, ludzie po prostu nie byli pewni tych maleńkich samochodów, a popyt nie był wystarczająco wysoki, aby utrzymać Peel Engineering w biznesie.

Zbudowano tylko 50 oryginalnych P.50 i 80 Tridentów, zanim produkcja została wstrzymana cztery lata później, w 1966 roku. Sama firma Peel Engineering została zamknięta w 1974 roku. Obecnie istnieje mniej niż 30 oryginalnych P.50, a te nieliczne często sprzedają się za ponad 170 000 USD (787 556 zł).

Mimo to zawsze istniał niszowy popyt na najmniejszy samochód na świecie, a w 2010 roku firma P.50 Cars przywróciła oryginalne projekty, łącząc „styl lat 60. z nowoczesną niezawodnością”. Większość części w tej przeprojektowanej wersji to reprodukcje oryginałów i prawie nie do odróżnienia od nich – osiągnięcie, którego udało się osiągnąć zajęło ekspertowi rzemieślnikowi prawie dekadę.

Czytaj: Samochody na ulicach Nowego Jorku. 1970 ROK

Fani samochodów mogą kupić P.50 jako zestaw samochodowy, w którym każdy element i komponent, który zostanie wyprodukowany w fabryce, trafia bezpośrednio do konsumenta. Mogą nawet wybierać spośród 12 różnych kolorów — czterech pierwotnie oferowanych przez Peel Engineering lub sześciu innych dodatków, w tym „Capri Blue” i „British Racing Green”.

„Czy zmieszczę się?” To powszechne (i rozsądne) pytanie, tak bardzo, że odpowiedź na nie znajduje się na stronie FAQ witryny P.50 Cars. Odpowiedź? „Tak, prawdopodobnie się zmieścisz”. Najwyższa osoba siedząca w jednym z mikrosamochodów miała 205 cm wzrostu, a najcięższa osoba ważyła ponad 136 kg. Jednak firma wzięła pod uwagę fakt, że dzisiejszy przeciętny człowiek jest nieco wyższy niż w 1962 roku i zwiększyła przestrzeń na nogi samochodu o dodatkowe 5 cm.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Opracowany przez inżyniera Cyrila Cannella w 1962 roku P.50 jest najmniejszym samochodem na świecie.

Źródło: Instagram

Ten ultralekki samochód, pierwotnie wykonany z włókna szklanego, ma nieco ponad 1,3 metra długości i ma trzy koła.

Źródło: Instagram

Chociaż firma Cannella, Peel Engineering, przestała produkować samochody w 1966 roku, P.50 Cars przywróciło oryginalne projekty. Można je teraz kupić w wersji fabrycznej lub jako zestaw do samodzielnego złożenia.

Zobacz replikę P.5o w akcji: