Po trzech latach budowy i inwestycji wartej 340 milionów złotych, w Lublinie otwarto nowy Dworzec Metropolitalny, okrzyknięty przez media „najpiękniejszym w Polsce”.
„To nie tylko punkt przesiadkowy, to symbol postępu, nowoczesności i troski o środowisko” – powiedział marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski podczas otwarcia stacji na początku tego miesiąca.
lublin kiedy ma najpiękniejszy dworzec w polsce pic.twitter.com/ZzfcUB2Ii3
— 🌙🌿🐏 — pythia !! (@raskolya) December 5, 2023
Nowy obiekt zlokalizowany jest obok głównego dworca kolejowego miasta i będzie pełnił funkcję węzła komunikacyjnego transportu miejskiego, regionalnego i dalekobieżnego. Pierwszy autobus, który odjechał, jechał do Charkowa na Ukrainie.
Najbardziej charakterystyczną cechą budynku są filary przypominające kielichy, które niektórzy porównują do filarów słynnego singapurskiego parku przyrody Gardens by the Bay. Dworzec w Polsce posiada również żywą „zieloną ścianę” złożoną z prawie 27 000 roślin.
CZYTAJ: Co aloes robi dla ciała i dlaczego nazywany jest rośliną nieśmiertelności?
Aby zmniejszyć wpływ obiektu na środowisko, na jego dachu znajdują się panele słoneczne i system odzyskiwania wody deszczowej, a na ziemi ułożono „antysmogową” kostkę brukową, która może pochłaniać zanieczyszczenia z powietrza.
Ściany budynku wykonano ze szkła o niskim współczynniku przenikania ciepła, a do ogrzewania zastosowano gruntowe pompy ciepła – podaje portal informacyjny budowy Murator Plus.
Dworzec posiada również kasy biletowe z obniżonymi szybami, aby były dostępne dla osób na wózkach inwalidzkich oraz pętle indukcyjne dla osób z ubytkiem słuchu. Główny obiekt jest rozłożony na jednym poziomie, bez schodów i barier, co czyni go bardziej dostępnym dla osób niepełnosprawnych.
W zeszłym roku, przed otwarciem, budynek został uznany za najlepszy projekt ekologiczny w corocznym polskim konkursie Green Building Awards. W 2019 roku, będąc jeszcze na etapie koncepcji, znalazł się na krótkiej liście do nagrody World Building of the Year.
CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Historyczne zwycięstwo Hurkacza zapewnia mu awans do ćwierćfinału Australian Open
Z 340 mln zł kosztów budowy prawie dwie trzecie (194 mln) pochodziło z funduszy unijnych. Nowy obiekt ma zastąpić wybudowany w latach 70. dawny dworzec autobusowy, zlokalizowany w innej części miasta, przy Alei Tysiąclecia.
Budowa wystartowała w styczniu 2021 roku i po wielomiesięcznym opóźnieniu zakończyła się 20 października 2023 roku.
Gazeta Wyborcza zauważa jednak, że nie wszyscy przewoźnicy od razu przenoszą się do nowego obiektu. Niektórzy twierdzą, że dostali zbyt mało czasu na przygotowanie nowych rozkładów jazdy. Inni również krytykują nową lokalizację, twierdząc, że oznacza to, że autobusy muszą jeździć po zatłoczonych ulicach, co może wydłużyć czas podróży o 15–20 minut.
Na razie miasto uruchomiło specjalną linię autobusową łączącą stary i nowy dworzec. Oczekuje się, że wszyscy przewoźnicy przeniosą się do nowego obiektu do końca drugiego kwartału tego roku.
CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Piłkarz Bundesligi powrócił na boisko po walce z rakiem