Najrzadszy kwiat świata rośnie tylko w 2 miejscach

0
523

Najrzadszy kwiat świata rośnie tylko w dwóch miejscach na świecie.

„Middlemist’s Red”, znany również jako wiosenna róża, jest powszechnie uważany za najrzadszy i najbardziej kapryśny kwiat na świecie. Do tej pory na całym świecie przetrwały tylko dwa okazy tego pięknego kwiatu.

Jego bujne kwiaty można zobaczyć tylko w Królewskiej Szklarni Wielkiej Brytanii oraz w jednym z prywatnych ogrodów w Nowej Zelandii.

Jak wygląda Middlemist’s Red?

Bujne kwiaty tego krzewu mają jasnoróżowy kolor, a wyglądem są bardzo podobne do róż lub dzikiej róży.

Jest mało prawdopodobne, że ostatnie dwa egzemplarze Middlemist’s Red, które wciąż istnieją na świecie, zostaną kiedykolwiek sprzedane. Dlatego można tylko próbować wyobrazić sobie ich cenę.

Nazwany na cześć Johna Middlemista, który zebrał je w Chinach w 1804 roku, Middlemist’s Red był zawsze rzadkim kwiatem, który można było znaleźć tylko w dostojnych angielskich domach zamożnych rodzin, które mogły sobie na nie pozwolić.

Czytaj: Storczyk macodes petola – rzadki i kolekcjonerki kwiat!

Sam Middlemist przekazał swój okaz do Kew Gardens, ale jakoś zniknął, wraz z innymi w Londynie i całej Wielkiej Brytanii, z wyjątkiem jednego miejsca.

W 1823 roku Chiswick House & Gardens, okazały dom w Anglii, stał się jedynym miejscem w Wielkiej Brytanii, w którym można było podziwiać Middlemist’s Red.

W jaki sposób Middlemist’s Red został zabrany ze swojego rodzimego domu w Chinach lub jak jeden okaz trafił do Nowej Zelandii i przetrwał tam przez prawie dwa stulecia, to tajemnice, na które prawdopodobnie nigdy nie znajdziemy odpowiedzi. Wiemy jednak, że ten niezwykle rzadki kwiat jest bardzo cenny.

Chociaż słowo „czerwony” jest dosłownie w jego nazwie, Middlemist’s Red jest w rzeczywistości ma ciemnoróżowy kolor. Okaz z Nowej Zelandii można znaleźć w Treaty House w Waitangi, gdzie podobno został zasadzony w 1833 roku.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Facebook

Oficjalnie nowozelandzki Treaty House w Nowej Zelandii i Chiswick House & Gardens w Wielkiej Brytanii to jedyne dwa miejsca, w których można zobaczyć roślinę Middlemist’s Red, ale strona brytyjska rozdaje odczepki osobom bogatym, których stać na ich kupno.

Być może bardzo selektywnie podchodzili do tego, kto otrzyma kawałek tego żywego skarbu, ale ostatecznie sprowadza się to do ceny, więc nie jest aż tak zaskakujące, że ostatnim odbiorcą odczepki Middlemist’s Red był Sky Gardens by Rafal, wieżowiec w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej.

Facebook

Geraldine King, ogrodniczka z Chiswick House & Gardens, powiedziała, że nawet kilka wieków temu, kiedy książę Devonshire był właścicielem Chiswick House & Garden, sprzedał odczepki Middlemist’s Red za równowartość około 3200 funtów (ponad 17 000 zł).

„Jesteśmy dość wybredni, kto je dostanie” – powiedział King. „Roślina, którą dajemy Arabii Saudyjskiej, jest jedną z pierwszych sadzonek, które pobraliśmy od Middlemist’s Red”.

Facebook