Najsamotniejszy mnich w Tybecie żyje samotnie w tej świątyni

0
355

Na szczycie małego kopca, na skrawku ziemi rozciągającego się wokół spokojnego jeziora Yamdrok, znajduje się świątynia Rituo, dom tylko jednego samotnego mnicha, który spędza dni śpiewając sutry i medytując.

Rituo, co w języku tybetańskim oznacza „kamień na górze”, jest często nazywana najbardziej samotną świątynią w Tybecie.

Ma historię sięgającą ponad 700 lat wstecz, ale jest uważana za jeden z ukrytych skarbów kraju, ponieważ niewielu turystów zapuszcza się tam, aby ją odwiedzić.

To dlatego, że znajduje się pośrodku niczego, na cienkim skrawku lądu rozciągającym się do jeziora Yamdrok, jednego z trzech świętych jezior Tybetu.

Ale nieliczni, którzy odwiedzili to miejsce, opowiadają historie o ciszy i spokoju, o których większość z nas tylko marzy, oraz o surrealistycznym doświadczeniu podziwiania niesamowitej naturalnej scenerii ze szczytu samotnego kopca skalnego.

Nazwa świątyni, „kamień na górze”, została zainspirowana stuletnią skałą przechowywaną w tym miejscu, reliktem, o którym mówi się, że ma moc leczenia wszystkich chorób.

Zdjęcie: Facebook

Stojąc na szczycie świątyni Rituo, można podobno zobaczyć swobodnie biegające antylopy tybetańskie i pływające w wodzie gęsi tybetańskie, a gdy zapada noc, niebo pełne gwiazd odbija się na jeziorze niczym baśniowa kraina.

Czytaj: Tajwańskie świątynie w nocy.

Zdjęcie: Facebook

Ale chyba najbardziej niesamowitą rzeczą w świątyni Rituo jest fakt, że ma tylko jednego mieszkańca. Mnich nazywa się Ahwang Pincuo i większość dnia spędza przynosząc wodę z jeziora do świątyni, śpiewając sutry i medytując.

Czytaj: Medytacja przynosi korzyści Twojemu zdrowiu bardziej niż myślisz

Zdjęcie: Facebook

Ahwang jest ostatnim z długiej linii samotnych mnichów, którzy strzegli świątyni Rituo przez stulecia, a kiedy umrze, jego miejsce zajmie ktoś inny. Możesz się zastanawiać, co powstrzymuje mężczyznę od szaleństwa w tak odległym miejscu, jak to, ale w tym przypadku jest to siła jego wiary.

Zdjęcie: Facebook

Nie można zaprzeczyć naturalnemu pięknu tego tybetańskiego cudu, ale ze względu na jego oddalenie nie przyciąga on tylu odwiedzających, co inne, najbardziej dostępne atrakcje.

Zdjęcie: Facebook

Świątynia Rituo to jeden z wielu ukrytych klejnotów na tej ziemi.

johannesfloe.com – Art to remember