Najsłodsze leniwce na świecie

0
1383
Leniwce znane są z tego, że są najwolniejszymi zwierzakami świata.

Czy wiesz, że 20 października wypada Światowy Dzień Leniwca? Co prawda, mamy teraz styczeń, ale to nie przeszkadza, aby udostępnić serię zdjęć tych uroczych stworzeń.

Najpierw kilka ciekawostek o leniwcach:

Prawdą jest, że leniwce są bardzo powolne i to w każdej dziedzinie: wolno się rozmnażają (ponoć ich stosunek seksualny może trwać nawet 42 godziny), a ich wolne tempo ewolucyjne nie daje nadziei na to, że zdołają przystosować się do innych środowisk.

Leniwce, choć są uważane za zwierzęta miłujące życie na wysokościach, to równie dobrze czują się w środowisku wodnym. Na lądzie nie są bezpieczne – pod wodą mogą wytrzymać nawet 40 minut bez zaczerpnięcia kolejnego oddechu (zasługa powolnego metabolizmu). Leniwce schodzą z drzew w 2 celach: by się wypróżnić oraz właśnie by popływać.

Wszystkie najważniejsze momenty ich życia – znajdowanie swojej sympatii, łączenie w pary, kopulowanie i rodzenie potomstwa – dzieją się w koronach drzew, na wysokościach.

Leniwce mają dodatkowe kręgi szyjne (od 7 do 9,w zależności od odmiany), które sprawiają, że mogą obracać głową od 190 do 270 stopni!

Według danych, leniwce potrafią trawić jeden liść przez… 30 dni! Wszystko to z powodu bardzo wolnego metabolizmu.

Leniwce mają dobrze rozwinięty zmysł powonienia i smaku, natomiast obraz, który dostrzegają, jest niewyraźny i rozmazany. 

Leniwcom zagraża wyginięcie spowodowane wycinaniem brazylijskich lasów równikowych.

Czytaj: Ten ptak jest tak duży, że ludzie mylą go z człowiekiem w przebraniu

A teraz najlepsze zdjęcia tych sympatycznych zwierząt.

Źródło

Czytaj: W RIO DE JANEIRO URATOWANO LENIWCA, KTÓRY PRZECHODZIŁ RUCHLIWĄ DROGĄ.