Najstarsza winorośl na świecie istnieje od prawie 500 lat

0
409
Zdjęcie: Kay Adams/Wikimedia Commons

Słoweńskie miasto Maribor jest domem dla najstarszej na świecie winorośli wciąż produkującej owoce, odpornej rośliny, której początki sięgają 1570 roku, kiedy miasto stanęło w obliczu inwazji osmańskiej.

Old Vine to jedyna roślina na świecie z własnym muzeum, Old Vine House, niegdyś częścią murów miejskich. Rośnie z boku tego zabytkowego budynku i nadal produkuje rocznie około 35-55 kg winogron, co wystarcza na wyprodukowanie 15-35 litrów wina, które jest butelkowane w specjalnych butelkach o pojemności 2,5 dl zaprojektowanych przez słynnego artystę Oskara Kogoja.

Rocznie produkowanych jest tylko około 100 butelek, z których większość jest wykorzystywana jako specjalny prezent protokolarny.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Stara winorośl rodzi winogrona odmiany „Žametovka” lub „Modra kavčina”, jednej z najstarszych udomowionych szlachetnych winorośli w Słowenii.

Pod koniec średniowiecza w Mariborze zasadzono najstarszą na świecie owocującą winorośl, gdy Maribor stawał w obliczu inwazji osmańskiej. Mimo że w tym czasie winorośl rosła na murach miasta, jakoś udało jej się przetrwać ciężkie walki, które tam nastąpiły. Przetrwała również częste pożary, które miały miejsce w tamtych czasach, z powodu wrażliwych drewnianych konstrukcji pokrytych słomą, a także wszy, które zabiły tak wiele innych winorośli.

Czytaj: Rzadka odmiana winogron jest większa niż kurze jajko

Facebook

Podczas II wojny światowej alianci zbombardowali Maribor i zniszczyli część starego muru miejskiego, ale winorośl po raz kolejny cudem przeżyła. Dziś stara winorośl jest ważną częścią Mariboru, a właściwie całej historii i kultury Słowenii, dlatego szczepy najstarszej winorośli na świecie są prezentowane partnerskim miastom i instytucjom na całym świecie.

Czytaj: Krakowska restauracja z gwiazdką Michelin!

Facebook

Specjalne wino wytwarzane z winogron The Old Vine każdego roku było prezentowane wielu znanym osobistościom na przestrzeni lat, w tym tybetańskiemu przywódcy duchowemu Dalajlamie, byłemu prezydentowi USA Billowi Clintonowi, papieżowi Janowi Pawłowi II i aktorowi Bradowi Pitt, wśród wielu innych.

Old Vine House ma obrazy z XVII wieku, które pokazują, że Old Vine istniało w tamtych czasach, ale oficjalna analiza potwierdziła również, że najstarsza winorośl na świecie ma w rzeczywistości co najmniej 450 lat. To właśnie dzięki temu wyróżnieniu winorośl znalazła się w Księdze Rekordów Guinnessa.