Najstarszy dwugłowy żółw na świecie kończy 25 lat

0
220

Żółwie znane są z tego, że żyją bardzo długo. Tak więc życie zaledwie kilku dekad zwykle nie jest dla nich wielkim problemem, ale jest to powód do świętowania, gdy mówimy o dwugłowym żółwiu. Poznaj Janusa — dwugłowego żółwia, który właśnie skończył 25 lat, co czyni go najstarszym żyjącym dwugłowym żółwiem na świecie.

Janus, który nosi imię dwugłowego rzymskiego boga, zajmuje szczególne miejsce w sercu muzeum i wśród pracujących tam osób. Po raz pierwszy przybył do muzeum w 1997 roku jako niewyklute jajo. W tym czasie muzeum posiadało obiekt dla zwierząt, w którym mieścił się inkubator. Niespodzianką dla wszystkich było pojawienie się małego żółwia o dwóch głowach.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Zwykle długość życia żółwia może wynosić od 80 do imponujących 150 lat, ale Janus nie jest typowym żółwiem. Opiekunka żółwia, Angelica Bourgoin, wyjaśnia, że obie głowy Janusa są równie funkcjonalne i muszą współpracować, aby mógł iść naprzód, ponieważ każdy mózg kontroluje inną stronę jego ciała. Wyjaśnia też, że jedna osobowość jest silniejsza od drugiej i nie zawsze się zgadzają. Czasami nawet chcą chodzić na różne strony. Janus ma również dwa serca i dwie pary płuc.

Zwykle żółwie wycofują głowy i chowają stopy pod skorupami, aby chronić się w ich naturalnym środowisku; ale Janus ma dwie głowy i nie ma wystarczająco dużo miejsca w swojej skorupie, by się ukryć. Na wolności narażałoby go to na ataki drapieżników, a jego życie mogłoby zostać skrócone, gdyby pozostawiono go samemu sobie. Ponadto, gdyby przewrócił się na swoją skorupę, nie byłby w stanie odwrócić się do tyłu, co jeszcze bardziej zagroziłoby jego bezpieczeństwu.

Czytaj: Nowe centrum monitoringu w Poznaniu już rozpoczęło działalność

Pracownicy muzeum podjęli odpowiedzialną decyzję, aby zatrzymać go jako maskotkę. Janus nie tylko przetrwał ostatnie 25 lat, ale także rozkwitł pod wspaniałą opieką, jaką otrzymał.

Jeśli chodzi o jego długowieczność i kwitnące zdrowie, Bourgoin mówi: „Myślę, że to dzięki uwadze, jaką mu poświęcamy i naszemu oddaniu, wciąż tu jest”. Zdrowy żółw codziennie otrzymuje ekologiczną sałatkę i masaże, a także kąpiele w zielonej herbacie i rumianku. Budzi się przy muzyce, codziennie ćwiczy, a nawet ma własną deskorolkę na zamówienie.

Biorąc pod uwagę, jak bardzo wyjątkowy jest Janus, wydawało się naturalne, że żółw będzie wyjątkowo świętował swoje urodziny. Aby uczcić 25. urodziny, żółwiowi zorganizowano przyjęcie urodzinowe w Muzeum Historii Naturalnej w Genewie. Zachwycony gad zjadał smaczne smakołyki – w tym arbuz ozdobiony jasnymi kwiatami bratka – aby upamiętnić swój wyjątkowy dzień.

Z jego fantastycznym stylem życia i genetyką jego gatunku, mamy nadzieję na jeszcze większą uroczystość za kolejne 25 lat.

Czytaj: Urodził się pierwszy na świecie żółw olbrzymi albinos

Janus, najstarszy dwugłowy żółw na świecie, niedawno obchodził swoje 25. urodziny w Muzeum Historii Naturalnej w Genewie.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Muséum Genève (@museum.geneve)

 

Każda głowa żółwia ma swój własny rozum i często próbuje wyruszyć w przeciwnych kierunkach.

Zdjęcie: Instagram

Wiele czynników utrudniało jego przetrwanie, ale dzięki starannej obserwacji muzeum żółw kwitnie.

Zdjęcie: Instagram

Zobacz, jak dwugłowy żółw Janus otrzymuje dobry peeling przed swoimi urodzinami: