Najszersza autostrada na świecie obejmuje aż 26 pasów

0
1277

Najszersza autostrada czyli Katy Freeway w Houston, w Teksasie w najszerszym punkcie składa się z 26 pasów.

Katy Freeway, położona w Houston w Teksasie, w południowych Stanach Zjednoczonych, jest jedną z najszerszych autostrad na świecie. Droga została poszerzona w 2008 roku do łącznie 26 pasów.

Dziś burmistrz Houston przechwala się w przemówieniach, że jego miasto ma „najszerszą autostradę na świecie”.

Droga jest utwardzona. Jest to część I-10 na zachód od Houston, a jej roczny średni dzienny ruch wynosi ponad 219 000 pojazdów.

Ile pasów ma Katy Freeway?

Droga została wybudowana w 1960 roku i posiada 26 pasów ruchu (12 pasów głównych, 8 pasów dróg dojazdowych i 6 pasów zarządzanych).

Jeśli miałeś poważny wypadek samochodowy na Katy Freeway, musisz skontaktować się z prawnikiem zajmującym się wypadkami samochodowymi w Houston.

Katy Freeway nieustannie budzi strach w sercach mieszkańców Houston. Można by pomyśleć, że ponieważ jest tak szeroka, nie powinna być tak mocno zatłoczona, jak inne, mniejsze autostrady. Ale niestety tak nie jest. Mimo większej ilości pasów nadal są tam korki.

Czytaj: 21 dróg, którymi musisz się przejechać. Widoki są nieziemskie!

Inżynierowie budowlani od dziesięcioleci wiedzą, że podstawowa zasada zatłoczenia dróg brzmi: zwiększanie przepustowości nie zmniejsza ruchu na dłuższą metę. Jest to zjawisko ekonomiczne zwane „popytem indukowanym”: zapewnienie większej ilości wolnego zasobu (w tym przypadku pasów autostrad) zainspiruje większy popyt do jego wypełnienia.

Dodanie pasów do autostrady nie oznacza automatycznie mniejszego ruchu.

Tak więc po poszerzeniu autostrady Katy Freeway poranny i wieczorny czas przejazdu na trasie wydłużył się odpowiednio o 30 i 55 procent.

Dodanie większej liczby pasów po prostu przyciągnęło więcej kierowców, którzy mogli wcześniej nie korzystać z autostrady.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Autostrada Katy Freeway nie jest miejscem na relaks lub przyjemny poranny dojazd do pracy. Ale przynosi sławę ze względu na swój absurdalny rozmiar.

Betonowe monstrum to najszersza autostrada na świecie. Jest szersza niż kilka atrakcji Houston, w tym stadion NRG, Park Discovery Green i stadion baseballowy z zamykanym dachem Minute Maid Park.

Czytaj: Ta opuszczona autostrada w Pensylwanii jest cała w graffiti