Najszybszy traktor na świecie jest szybszy niż samochody sportowe

0
206
Zdjęcie: JCB Tractors

JCB Fastrac Two to uproszczony i ulepszony ciągnik JCB Fastrac, który może osiągnąć prędkość do 247 km na godzinę.

Jeśli kiedykolwiek jeździłeś za traktorem, prawdopodobnie już wiesz, że jest ich wiele, ale na pewno nie są szybkie. Traktory są zbudowane z myślą o mocy, a nie prędkości, ale co by było, gdyby ktoś chciał sprawić, by traktor jechał naprawdę szybko?

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Cóż, kilka lat temu zespół angielskiego producenta ciągników JCB postanowił właśnie to zrobić i udało mu się ustanowić nowy rekord Guinnessa dla najszybszego ciągnika na świecie dzięki zmodyfikowanej wersji firmowego ciągnika Fastrac.

W ciągu dwóch dwukilometrowych biegów osiągał średnią prędkość 217,6 km na godzinę i maksymalną prędkość 247 km na godzinę.

Napędzany 7,2-litrowym, 6-cylindrowym silnikiem JCB Dieselmax, bijący rekordy Fastrac Two miał moc szczytową 1016 KM wspieraną przez ponad 2500 Nm momentu obrotowego. To imponujące liczby, ale pamiętaj, że nawet w rozebranej formie to coś ważyło aż pięć ton, więc zespół musiał opracować innowacyjne rozwiązania poprawiające aerodynamikę, aby osiągnąć swoje cele.

„Sprawienie, aby pięciotonowy ciągnik bezpiecznie osiągnął prędkość 140 km na godzinę i ponownie się zatrzymał, nie jest łatwym zadaniem” — powiedział Tim Burnhope, dyrektor ds. innowacji i wzrostu w JCB. „Wszyscy jesteśmy dumni, że nie tylko osiągnęliśmy te cele, ale je przekroczyliśmy”.

Czytaj: W pełni zautomatyzowana farma zastąpi rolników robotami

Zdjęcie:  JCB Tractors

Co ciekawe, inny ciągnik JCB Fastrac zaledwie kilka miesięcy wcześniej ustanowił światowy rekord prędkości — średnia prędkość 166 km na godzinę — ale zespół inżynierów był przekonany, że mogą zrobić to lepiej, więc po dokonaniu pewnych poprawek spróbowali jeszcze raz, a w listopadzie 2019 roku na Elvington Airfield w Wielkiej Brytanii udało im się pobić własny rekord.

Czytaj: Wyjątkowy, ozdobiony tysiącami lampek tramwaj znów wyruszył na ulice Poznania

„Kiedy latem osiągnęliśmy 166 km na godzinę z Fastrac, byłem przekonany, że możemy jechać jeszcze szybciej, a zespół JCB stanął na wysokości zadania, ustanawiając nowy rekord” — powiedział prezes JCB Lord Bamford. „To niesamowite osiągnięcie dokonane przez młody i entuzjastyczny zespół inżynierów. Wszyscy zaangażowani powinni być bardzo dumni z roli, jaką odegrali w pokazaniu brytyjskiej inżynierii w najlepszym wydaniu”.