Najważniejsza część poprawy siebie – utrzymanie motywacji

0
547
Jeśli szukasz osoby, która może odmienić Twoje życie, spójrz w lustro. Zdjęcie: pixabay.com

Wszyscy możemy się zgodzić, że utrzymanie motywacji podczas wykonywania zadań jest kluczowe, ponieważ bez motywacji szansa na ukończenie zadania ogromnie maleje.

Wystarczy pomyśleć o wszystkich ludziach i ich noworocznych postanowieniach odnośnie chodzenia na siłownię. W pierwszych tygodniach stycznia wielu z nich uczestniczy w codziennych treningach, ale co z listopadem lub inną porą roku? Siłownie są o wiele mniej zatłoczone.

Dlaczego? Ponieważ ludzie postawili sobie wielki cel, ale na dłuższą metę nie utrzymali swojej motywacji. Dotyczy to każdego aspektu życia. Jeśli chcesz odnieść sukces i być szczęśliwym, musisz pozostać zmotywowany.

Motywacja to energia napędowa do działania. Potrzebujesz jej, aby rozpocząć i wytrwać w działaniu. Zdjęcie: pl.freepik.com

Czytaj: Zrób to teraz! Czyli dlaczego i jak nie odwlekać ważnych spraw.

Zaletą jest to, że nie rodzimy się, by motywować się czymkolwiek. Wybieramy motywację. Oto najważniejsze zasady, które naprawdę Ci pomogą.

1. Rozbij duży cel na kilka czynników

Może to zabrzmieć jak banał, słyszysz to u każdego. Ale tak, słyszysz to od wielu osób, ponieważ to prawda.

Jeśli wyznaczysz sobie główny, duży cel długoterminowy, przekonasz się, że pracujesz bez poczucia spełnienia. Ale jeśli podzielisz ten duży cel długoterminowy na mniejsze części do działania, będziesz mieć nie tylko lepszy przegląd całego projektu, ale poczujesz satysfakcję po osiągnięciu celu. Po rozbiciu jednego dużego celu na kilka mniejszych celi skutecznie osiągniesz wszystko, co zamierzyłeś.

2. Poznaj swoje powody

Zawsze będą zadania, których nienawidzisz. Utwórz listę powodów, które będą Cię motywować po drodze. Pomoże ci to poradzić sobie z tymi zadaniami, których nie lubisz, ponieważ skupienie się na powodach pomoże ci utrzymać motywację.

3. Baw się dobrze

Za każdym razem, gdy stajesz przed zadaniem, którego nie lubisz, zadaj sobie pytanie: „Jak mogę sprawić, by było to przyjemniejsze?”. Nawet jeśli oznacza to, że na dłuższą metę będzie to trochę bardziej czasochłonne, to się opłaci. Codziennie dodając trochę dobrej energii, samopoczucia, zabawy sprawi, że osiągniesz wspaniałe rzeczy. Nie bierz wszystkiego na poważnie, bo poddasz się już po kilku dniach. Warto się uśmiechać codziennie!

4. Nagradzaj siebie

Moim zdaniem może to być najtrudniejsza część. Ludzie są tak skupieni na wielkich celach, że uważają, że nie powinni być nagradzani za małe osiągnięcia, ponieważ są one naturalne. Celowe nagradzanie się po osiągnięciu każdego małego celu spowoduje, że Twój mózg będzie pragnął postępu. Upewnij się tylko, że nagrody i zadania są proporcjonalne.

5. Pozostań odpowiedzialny

Jeśli nikt Cię nie nadzoruje, upewnij się, że regularnie dzielisz się z kimś swoimi celami i postępami. Z jednej strony pomoże ci to zachować uczciwość wobec siebie, ponieważ będziesz musiał się z kimś tym podzielić. Z drugiej strony pomoże ci to pozostać zmotywowanym, ponieważ zawsze znajdzie się ktoś, z kim możesz podzielić się swoimi osiągnięciami.

6. Miej plan, kiedy Twoja motywacja spadnie

Nawet jeśli użyjesz wszystkich wyżej wymienionych metod, nadejdzie czas, kiedy będzie brakować ci motywacji. To część ludzkiej natury. Przygotuj się na ten okres dzięki działaniom, które Cię motywują. Może to być film o ludziach walczących z przeciwnościami losu i wygrywających. Osobiście bardzo polecam „Choć czas goni nas”, „Nietykalni”, „Stowarzyszenie umarłych poetów„.

WNIOSKI

Jak widać, motywacja jest Twoim wyborem. Polecam postrzeganie jej jako stylu życia i budowanie jej w codziennych nawykach. Osiągniesz więcej i poczujesz się lepiej. Ludzie wokół Ciebie zdadzą sobie z tego sprawę i będą chcieli spędzać z Tobą więcej czasu. Motywacja jest źródłem wszystkiego.

Czytaj: CHLEB DO DRZWI – ZAMÓW PIECZYWO I SŁODKOŚCI WE WROCŁAWIU Z DOWOZEM POD DRZWI