Najważniejsze źródło pożywienia dla mózgu

0
801

Niewiele osób wie, że przydatne substancje z pożywienia, które spożywają, są wykorzystywane nie tylko przez komórki mózgowe do wytwarzania energii, ale są również transportowane bezpośrednio do mózgu. Spośród nich mózg najbardziej potrzebuje tłuszczów, ponieważ składa się z dwóch trzecich z nich. Ale faktem jest, że komórki potrzebują zdrowych tłuszczów, a niezdrowe jedzenie zaburza pracę mózgu.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Tłuszcze to pokarm dla mózgu

Główne grupy tłuszczów:

  • Jednonienasycone (nienasycone kwasy tłuszczowe) – to zdrowe tłuszcze występujące w oliwie z oliwek (od 55 – 88%), oleju rzepakowym (do 60%), oleju słonecznikowym (od 40% do nawet 91%), orzechach i awokado. Ze względu na dużą ilość przeciwutleniaczy powodują mniejsze uszkodzenia oksydacyjne komórek niż inne rodzaje tłuszczów. Kwasy tłuszczowe dostające się do mózgu, chronią jego komórki przed wolnymi rodnikami i czynią je odpornymi na zniszczenie.
  • Tłuszcze nasycone (kwasy tłuszczowe) – mniej przydatne, występujące w produktach pochodzenia zwierzęcego (wieprzowina, wołowina, jaja, pełne mleko). Nadmiar tych tłuszczów powoduje utratę energii, hamuje aktywność mózgu i powoduje oksydacyjne niszczenie błon komórkowych. Nadmierne spożycie żywności zawierającej kwasy nasycone stwarza ryzyko wczesnego starzenia się i rozwoju choroby Alzheimera.
  • Tłuszcze wielonienasycone (lipidy) – najkorzystniejsze są kwasy tłuszczowe omega-3, występujące w tłustych rybach, ciemnozielonych warzywach, trawie ogórkowej, niektórych ziarnach i nasionach, a także płynnych olejach roślinnych np. w oleju rzepakowym i lnianym. Tłuszcze wielonienasycone wykazują działanie antydepresyjne, antyneurodegneracyjne i przeciwnowotworowe.
  • Tłuszcze trans to syntetyczne rodzaje tłuszczów, które występują w dużych ilościach w przetworzonej żywności, a także w potrawach smażonych. Z ich powodu komórki mózgowe zwalniają i stają się sztywne. 

Ze wszystkich tłuszczów, tłuszcze trans są najbardziej niebezpieczne dla mózgu.

Czytaj: Unikaj tych 6 rzeczy, jeśli chcesz stracić tłuszcz z brzucha

Niebezpieczeństwo kwasów tłuszczowych trans

Tłuszcze trans, czyli utwardzone oleje roślinne, są uznawane za najbardziej szkodliwy dla zdrowia typ kwasów tłuszczowych.

Kwasy tłuszczowe trans utrudniają zdolność do wytwarzania energii, otrzymywania składników odżywczych i wydajnej pracy. Nadmiar tłuszczów trans przyspiesza starzenie się organizmu, zwiększa ryzyko cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych, depresji i demencji starczej. Nawet jeśli zdrowe tłuszcze są spożywane razem z tłuszczami trans, tłuszcze trans jako pierwsze dostają się do mózgu.

Źródło: econet.ru

Czytaj: Najdłuższy most na świecie. Ma ponad 50 km długości!