Najwcześniejszy przypadek dżumy sięga aż 7000 lat temu

0
357
Iryna Petrenko/iStock

Oryginalna wersja plagi była prawdopodobnie łagodniejsza i mniej zaraźliwa niż ta odpowiedzialna za Czarną Śmierć.

Dżuma wywoływana przez bakterię pałeczka dżumy (Yersinia pestis) to przerażająca choroba, która dotyka ludzi i inne ssaki. U ludzi pojawia się zwykle po ugryzieniu przez zarażoną pchłę gryzonia lub po kontakcie ze zwierzęciem zarażonym chorobą.

Chociaż współczesne antybiotyki w dużej mierze powstrzymywały tę chorobę, zaraza jest znana z powodu zabijania milionów ludzi w Europie w średniowieczu. Jednak infekcje dżumy ludzkiej nadal występują w dzisiejszych czasach na obszarach wiejskich w zachodnich Stanach Zjednoczonych, Afryce i Azji.

Czytaj: Dwa dni grania na żywo na rzecz wrocławkich dzieci z onkologii

Jak dotąd sekwencjonowanie genów ujawniło, że zaraza (w szczególności ta odpowiedzialna za Czarną Śmierć, która spowodowała około 100 milionów zgonów na całym świecie, mniej więcej w latach 1348-1350), pochodzi z Chin sprzed 2000 lat. Jednak nowe odkrycie czaszki łowcy-zbieracza, który żył w Europie ponad 5000 lat temu, może zmienić nasze szacunki dotyczące pierwszego pojawienia się niszczycielskiej zarazy.

Czaszka zawiera najstarsze znane ślady bakterii odpowiedzialnych za wywołanie dżumy. Odkrycie było zaskoczeniem dla naukowców, którzy jedynie szukali jakichkolwiek pozostałości śladów DNA.

Ich analiza obejmowała badania przesiewowe pod kątem potencjalnych patogenów i wtedy wykryli białka bakterii, co pozwoliło im zrekonstruować ten stary genom szczepu pałeczka dżumy, który nazwali RV 2039.

Naukowcy od dawna sądzili, że pałeczka dżumy (Yersinia pestis) pochodzi z innego gatunku bakterii zwanej Yersinia pseudotuberculosis. Teraz autorzy nowego badania argumentują, że czaszka może wskazywać, że to rozszczepienie nastąpiło wcześniej (około 7000 lat temu) i że ta pierwotna wersja dżumy była łagodniejsza i mniej zaraźliwa niż ta odpowiedzialna za Czarną Śmierć.

Czytaj: Czarna śmierć, która zabiła ponad 1/3 Europejczyków pochodziła z Rosji

„Cechy genomowe i filogenetyczne RV 2039 są zgodne z hipotezą, że ta bardzo wczesna forma pałeczki dżumy była najprawdopodobniej mniej przenośna i być może nawet mniej zjadliwa niż późniejsze szczepy” – napisali autorzy badania. Odmiana z czasem przekształciła się w niszczycielską wersję, która stała się znana jako Czarna Śmierć.

Badanie zostało opublikowane w Cell Reports.

johannesfloe.com – Art to remember