Najwęższa rzeka świata ma kilka centymetrów szerokości

0
711

Rzeka Hualai w Chinach jest podobno najwęższą rzeką na świecie, mierząc w najszerszym miejscu zaledwie kilkadziesiąt centymetrów.

W najszerszym miejscu Amazonka ma ponad 9 km szerokości w porze suchej i aż ponad 38 km szerokości w porze deszczowej. Jest to zdecydowanie najszersza rzeka na świecie, ale chociaż istnieje wiele innych rzek o szerokości co najmniej 1,5 km w najszerszym miejscu, szerokość nie jest cechą charakterystyczną rzeki.

Czytaj: Wycięto tereny równe milionowi boisk piłkarskich – deforestacja Amazonii.

W rzeczywistości w Chinach jest rzeka tak wąska, że można przez nią z łatwością przejść. Rzeka Hualai na płaskowyżu Mongolii Wewnętrznej w północnych Chinach ma ponad 17 kilometrów długości, ale ma średnią szerokość zaledwie 15 centymetrów. W najwęższym miejscu ma tylko 4 cm szerokości.

Trudno uwierzyć, że rzeka taka jak Hualai rzeczywiście istnieje, ale według chińskich ekspertów płynie przez łąki Gongger od co najmniej 10 000 lat. Podobno pochodzi z podziemnego źródła i wpada do jeziora Dalai Nur w rezerwacie przyrody Hexigten Grasslands.

Chociaż niektórzy twierdzą, że Hualai jest zbyt wąska, aby można ją było uznać za rzekę, faktem jest, że rozmiar nie jest czynnikiem odróżniającym rzeki, strumienie i potoki.

Hualai jest stałym zbiornikiem wodnym, płynącym równomiernie przez cały rok i ma wszystkie elementy maskujące rzekę, takie jak wyraźnie zaznaczony basen, łąkę zalewową, itp.

Czytaj: Techa – radioaktywna rzeka Rosji

Hualai jest również znane jako „Rzeka Mostu Książki”, z powodu ludowej opowieści o chłopcu, który potknął się podczas próby przejścia przez rzekę, upuszczając swoją książkę nad jedną z najwęższych części Hualai. Książka stała się użytecznym mostem dla mrówek, które próbowały przedostać się na drugą stronę, i nazwa „Rzeka Mostu Książki” została do dziś.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Chociaż rzeka Hualai nie jest szczególnie szeroka, ma głębokość do 50 centymetrów.