Największa na świecie biblioteka klasztorna jest jedną z najpiękniejszych

0
230
Admont Abbey Library, Austria. Zdjęcie: Twitter/Alex&Books

Opactwo Admont, barokowy klasztor w Austrii, mieści największą na świecie bibliotekę klasztorną, która jest również wspaniałym dziełem sztuki.

Pochodzące z 1074 roku, kiedy benedyktyni z Salzburga postanowili założyć własne opactwo w mieście Admont, opactwo Admont jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w regionie Styrii. I choć cały kompleks klasztorny robi wrażenie, to 70-metrowa biblioteka jest niewątpliwie główną atrakcją opactwa.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Z ekstrawaganckimi freskami na suficie, drewnianymi rzeźbami, złotymi popiersiami, złoconymi półkami na książki i nie mniej niż siedmioma ozdobionymi freskami kopułami, jest to zdecydowanie jedna z najpiękniejszych bibliotek na świecie.

Admont Abbey Library, Austria. Zdjęcie: Jorge Royan/Wikimedia Commons

W dużej mierze uważana za jedno z największych dzieł sztuki z europejskiego okresu późnego baroku, ze względu na sposób, w jaki architektura, rzeźby i freski łączą się, tworząc wizualny spektakl, biblioteka opactwa Admont jest naprawdę warta zobaczenia.

Czytaj: Fotograf szukał najpiękniejszych bibliotek na świecie.

Admont Abbey Library, Austria. Zdjęcie: Facebook

Choć samo opactwo ma prawie tysiąc lat, biblioteka została zaprojektowana w 1764 roku i zbudowana w kolejnych latach przez austriackiego architekta barokowego Josefa Huebera, wyznawcę ruchu oświeceniowego, zwanego też iluminizmem.

Admont Abbey Library, Austria. Zdjęcie: Facebook

Siedem fresków sufitowych, które dominują w Bibliotece Opactwa Admont, zostało stworzonych przez Bartolomeo Altomonte, który miał ponad 80 lat, kiedy zaczął nad nimi pracować. Większość rzeźb, które można podziwiać w bibliotece, wykonał klasztorny rzeźbiarz Josef Stammel.

Czytaj: Zdjęcia kolosalnej biblioteki w Chinach z 1,2 milionami książek

Admont Abbey Library, Austria. Zdjęcie: Facebook

Biblioteka Admont Abbey istnieje od setek lat, ale dopiero w ciągu ostatnich trzech stała się naprawdę światową atrakcją dzięki mediom społecznościowym. W 2018 roku, podczas burzy mózgów, aby dotrzeć do szerszej publiczności, mnisi zrobili wszystko, co w ich mocy, aby w Internecie zrobiło się głośno o ich klasztorze.

Admont Abbey Library, Austria. Zdjęcie: Facebook

Strona internetowa klasztoru została zbudowana od podstaw, ale przede wszystkim media społecznościowe stały się głównym kanałem promocji. Mieli jedną z najbardziej instagramowych atrakcji turystycznych na świecie, wystarczyło tylko pokazać ją światu. I to właśnie zrobili mnisi.

W 2018 roku opactwo Admont miało 4500 obserwujących na Facebooku, ale mnichom udało się zwiększyć tę liczbę do ponad 160 000 w ciągu czterech lat. Opactwo ma również miliony obserwujących w różnych innych sieciach społecznościowych i dociera do 25 milionów ludzi każdego miesiąca, w porównaniu do około 10 000 osób, cztery lata temu.

Admont Abbey Library, Austria. Zdjęcie: Twitter

Dzięki wystrojowi nawiązującemu do animowanych filmów Disneya, takich jak Piękna i Bestia, oraz imponującemu marketingowi w mediach społecznościowych, biblioteka Admont Abbey jest obecnie jedną z najczęściej odwiedzanych bibliotek na świecie.