Największe serce świata waży 200 kg

0
999
Zdjęcie: Królewskie Muzeum Ontario

Prawdopodobnie słyszałeś twierdzenie, że największe serce świata waży 200 kg i należy do płetwala błękitnego. Jest wielkości samochodu i ludzie mogliby przepłynąć przez aorty.

Płetwal błękitny (Balaenoptera musculus) ma największe serce ze wszystkich żywych stworzeń. To największe zwierzę, jakie kiedykolwiek żyło.

Serce zostało wyjęte z 24-metrowej tuszy płetwala błękitnego, która została wyrzucona na brzeg plaży Nowej Fundlandii w 2014 roku.

Serce ważyło 199,5 kilograma, mierzyło około 1,5 metra od górnej części aorty do dna najniższej komory. Pierwsze serce płetwala błękitnego, które udało się zakonserwować, jest obecnie wystawiane w Królewskim Muzeum Ontario w Kanadzie do 4 września tego roku.

Zdecydowano się zakonserwować organ przy użyciu techniki zwanej plastynacją. W trakcie tego procesu naukowcy z Royal Ontario Museum w Toronto pompowali serce za pomocą fomaldehydu, usztywniając mięśnie i zatrzymując rozkład. Potem przemoczono organ w acetonie, aby usunąć całą wodę z tkanki. W efekcie uzyskano organ, który zachował większość swoich właściwości.

Zdjęcie: Twitter

W jaki sposób Królewskie Muzeum Ontario zdobyło serce płetwala błękitnego?

Dziewięć dużych płetwali błękitnych zostało wyrzuconych w zeszłym roku na idylliczne brzegi rzeki Trout w Nowej Fundlandii. Wszystkie ssaki zginęły w okolicy, po tym, jak zostały uwięzione w lodzie.

Szacuje się, że wielkie serce płetwala błękitnego może pompować około 220 litrów krwi w organizmie przy każdym uderzeniu serca.

Jest to znacznie mniej niż długo cytowane twierdzenia, że serce płetwala błękitnego jest tej samej wielkości co samochód VW Beetle, ale szacunki zostały obniżone w świetle badań omawianego okazu.

Volkswagen Beetle ma około 4,2 metra długości, 1,8 metra szerokości i 1,5 metra wysokości. Waży około 136 kg. Serce płetwala błękitnego ma około 1,5 metra długości, 1,2 metra szerokości i 1,5 metra wysokości. Waży około 190 kg.

Czytaj: Multimedialna wystawa na Stadionie Wrocław

Zdjęcie: Twitter

Z kolei największym sercem zwierzęcia lądowego jest serce słonia afrykańskiego o wadze 12–21 kilogramów. Serce płetwala błękitnego waży około 14 razy więcej niż serce słonia. Serce stanowi około 5% wagi słonia, a w przypadku płetwala błękitnego stanowi 1% masy ciała wieloryba.

Ludzkie serce waży około 310 gramów. Serce płetwala błękitnego waży około 640 razy więcej niż serce człowieka.

Biolożka z materiału filmowego powiedziała, że potrzeba było 4 osób, aby usunąć serce z klatki piersiowej wieloryba.

Czytaj: Znaleziono aż 40 kg plastiku w żołądku wieloryba!

Zdjęcie: Twitter

Twoje własne serce jest znacznie delikatniejsze: stanowi mniej niż pół procent masy ciała. Jeśli jesteś dzieckiem, Twoje serce jest wielkości pięści. Jeśli jesteś dorosły, Twoje serce jest wielkości dwóch pięści. Na szczęście mamy mocną klatkę piersiową chroniącą ten ważny narząd.

Więc serce wieloryba nie jest wielkości samochodu. Serce płetwala błękitnego potrzebuje lepszego porównania! Co jeszcze waży około 190 kg?

Serce płetwala błękitnego jest prawie tak duże jak małe pianino. Albo jest prawie tak duże jak Harley-Davidson, albo serce płetwala błękitnego waży mniej więcej tyle samo, co wypełniona beczka po oleju.

Zdjęcie: Twitter

johannesfloe.com – Art to remember