Największy rekin świata nie jest mięsożercą! Badania pokazują, że rekiny wielorybie wydobywają składniki odżywcze z glonów, które połykają podczas polowania na małą zdobycz.
Przy długości 10 metrów i wadze 13 ton można by pomyśleć, że największy na świecie rekin jest dzikim drapieżnikiem.
Ale nowe badanie wykazało, że rekiny wielorybie nie są mięsożercami i faktycznie pobierają składniki odżywcze z alg, które połykają podczas polowania na małą zdobycz.
„To zmusza nas do ponownego przemyślenia wszystkiego, o czym myśleliśmy, że wiemy o tym, co jedzą rekiny wielorybie” – powiedział biolog ryb z Australijskiego Instytutu Nauk o Morzu, dr Mark Meekan.
Odkrycie sprawia, że rekiny wielorybie są największymi zwierzętami wszystkożernymi na świecie.
Czytaj: Islandia zaprzestanie polowań na wieloroby w 2024 roku
Wszystkożerny (omnivore) to organizm, który zjada rośliny i zwierzęta.
Termin ten wywodzi się od łacińskich słów omnis, co oznacza „wszystko” oraz vorare, co oznacza „pożerać lub jeść”.
Wszystkożerne odgrywają ważną rolę w łańcuchu pokarmowym – sekwencji organizmów, które produkują energię i składniki odżywcze dla innych organizmów.
„Na lądzie wszystkie największe zwierzęta zawsze były roślinożercami” – powiedział dr Meekan.
„W morzu zawsze myśleliśmy, że zwierzęta, które stały się naprawdę duże, takie jak wieloryby i rekiny wielorybie, żywili się o jeden stopień w górę łańcucha pokarmowego zwierzętami podobnymi do krewetek i małymi rybami.”
„Okazuje się, że być może system ewolucji na lądzie i w wodzie wcale się nie różni”.
Czytaj: Darmowa nauka strzelania we Wrocławiu. Nie przegap tego!
W ramach badań zespół zebrał próbki możliwych źródeł żywności z rafy Ningaloo w Australii Zachodniej, w tym maleńkiego planktonu i dużych wodorostów.
Następnie porównali aminokwasy i kwasy tłuszczowe w żywności z rekinami wielorybimi.
Ich analiza wykazała, że tkanka rekina wielorybiego zawierała związki znalezione w gronorostach– rodzaju brunatnych wodorostów, które odrywają się od rafy i unoszą się na powierzchni.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
„Uważamy, że na przestrzeni ewolucji rekiny wielorybie wyewoluowały zdolność do trawienia części gronorostów, które trafiają do ich wnętrzności” – mówi dr Meekan.
„Tak więc wizja rekinów wielorybich przybywających do Ningaloo tylko po to, by delektować się małymi krylami, to tylko połowa historii. W rzeczywistości też jedzą spore ilości glonów.”
Badając izotopy w tkankach rekinów, naukowcy byli również w stanie zbadać, jakie zwierzęta wykorzystują do wytwarzania energii i wzrostu.
„Coś takiego jak rekin wielorybi, który pływa w wodzie z otwartym pyskiem, będzie połykać wiele różnych rzeczy” – powiedział biogeochemik organiczny z CSIRO Oceans and Atmosphere, dr Andy Revill.
„Ale nie wiesz, ile z tego zostało zużyte przez zwierzę, a ile po prostu wychodzi z drugiego końca”.
Analiza odchodów wielorybów wykazała, że podczas spożywania kryla nie metabolizowały go zbyt wiele.
Odkrycia oznaczają, że rekiny wielorybie oficjalnie zdetronizowały niedźwiedzia Kodiaka jako największego na świecie wszystkożernego.