Największy rekin świata nie jest mięsożercą!

0
300
Rekiny wielorybie (Rhincodon typus) są największymi rekinami i rzeczywiście największymi ze wszystkich żyjących obecnie ryb. Źródło: Twitter

Największy rekin świata nie jest mięsożercą! Badania pokazują, że rekiny wielorybie wydobywają składniki odżywcze z glonów, które połykają podczas polowania na małą zdobycz.

Przy długości 10 metrów i wadze 13 ton można by pomyśleć, że największy na świecie rekin jest dzikim drapieżnikiem.

Ale nowe badanie wykazało, że rekiny wielorybie nie są mięsożercami i faktycznie pobierają składniki odżywcze z alg, które połykają podczas polowania na małą zdobycz.

„To zmusza nas do ponownego przemyślenia wszystkiego, o czym myśleliśmy, że wiemy o tym, co jedzą rekiny wielorybie” – powiedział biolog ryb z Australijskiego Instytutu Nauk o Morzu, dr Mark Meekan.

Odkrycie sprawia, że rekiny wielorybie są największymi zwierzętami wszystkożernymi na świecie.

Czytaj: Islandia zaprzestanie polowań na wieloroby w 2024 roku

Źródło: Twitter

Wszystkożerny (omnivore) to organizm, który zjada rośliny i zwierzęta.

Termin ten wywodzi się od łacińskich słów omnis, co oznacza „wszystko” oraz vorare, co oznacza „pożerać lub jeść”.

Wszystkożerne odgrywają ważną rolę w łańcuchu pokarmowym – sekwencji organizmów, które produkują energię i składniki odżywcze dla innych organizmów.

„Na lądzie wszystkie największe zwierzęta zawsze były roślinożercami” – powiedział dr Meekan.

„W morzu zawsze myśleliśmy, że zwierzęta, które stały się naprawdę duże, takie jak wieloryby i rekiny wielorybie, żywili się o jeden stopień w górę łańcucha pokarmowego zwierzętami podobnymi do krewetek i małymi rybami.”

„Okazuje się, że być może system ewolucji na lądzie i w wodzie wcale się nie różni”.

Czytaj: Darmowa nauka strzelania we Wrocławiu. Nie przegap tego!

W ramach badań zespół zebrał próbki możliwych źródeł żywności z rafy Ningaloo w Australii Zachodniej, w tym maleńkiego planktonu i dużych wodorostów.

Następnie porównali aminokwasy i kwasy tłuszczowe w żywności z rekinami wielorybimi.

Ich analiza wykazała, że tkanka rekina wielorybiego zawierała związki znalezione w gronorostach– rodzaju brunatnych wodorostów, które odrywają się od rafy i unoszą się na powierzchni.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Źródło: Twitter

„Uważamy, że na przestrzeni ewolucji rekiny wielorybie wyewoluowały zdolność do trawienia części gronorostów, które trafiają do ich wnętrzności” – mówi dr Meekan.

„Tak więc wizja rekinów wielorybich przybywających do Ningaloo tylko po to, by delektować się małymi krylami, to tylko połowa historii. W rzeczywistości też jedzą spore ilości glonów.”

Badając izotopy w tkankach rekinów, naukowcy byli również w stanie zbadać, jakie zwierzęta wykorzystują do wytwarzania energii i wzrostu.

„Coś takiego jak rekin wielorybi, który pływa w wodzie z otwartym pyskiem, będzie połykać wiele różnych rzeczy” – powiedział biogeochemik organiczny z CSIRO Oceans and Atmosphere, dr Andy Revill.

„Ale nie wiesz, ile z tego zostało zużyte przez zwierzę, a ile po prostu wychodzi z drugiego końca”.

Analiza odchodów wielorybów wykazała, że ​​podczas spożywania kryla nie metabolizowały go zbyt wiele.

Odkrycia oznaczają, że rekiny wielorybie oficjalnie zdetronizowały niedźwiedzia Kodiaka jako największego na świecie wszystkożernego.