Największy samolot świata właśnie ustanowił nowy rekord

0
191
Największy samolot świata rozpoczął nowy rekordowy lot nad pustynią Mojave.

To może być rok, w którym firma może zacząć oferować klientom testy hipersoniczne.

Napędzany sześcioma silnikami, największy samolot świata, The Roc, wystartował w piątek rano z Mojave Air and Space Port w południowo-wschodniej Kalifornii, ustanawiając kolejny rekord lotu dla samolotu tej wielkości, lecąc przez sześć godzin prosto przed lądowaniem w tym samym miejscu, donosi Space.com.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Zbudowany przez Stratolaunch, The Roc to samolot transportowy o rozpiętości skrzydeł większej niż boisko piłkarskie. Jednak samolot nie jest podnośnikiem ciężkich ładunków, ale jest testowany, aby zrobić coś zupełnie innego – służyć jako platforma do testowania ładunków hipersonicznych.

Czytaj: Wrocławskie lotnisko czeka duża przebudowa za 350 mln zł

To dziewiąty lot testowy dla firmy, ale był to dopiero drugi lot testowy, podczas którego wyniesiono w górę hipersoniczny pojazd testowy Talon-A, ważny element planów rozpoczęcia testów hipersonicznych jeszcze w tym roku.

The Stratolaunch Roc. Zdjęcie: Twitter

Co to Talon-A?

Talon-A to pojazd testowy wielokrotnego użytku napędzany rakietą, który ma 8,5 m długości i 3,4 m rozpiętości skrzydeł. Pojazd testowy znajduje się na pylonie pod środkowym skrzydłem The Roc, które ma kadłub i trzy silniki odrzutowe po obu stronach środkowego skrzydła i całkowitą rozpiętość skrzydeł 117 m.

Talon-A może być wyposażony w różne ładunki badawcze, które można następnie wystrzelić, aby podróżować z prędkością od 5 do 10 Mach, podczas gdy The Roc krąży na wysokości 10 000 m. Pojazd testowy ma również własne podwozie, które można odzyskać na dowolnym konwencjonalnym pasie startowym i ponownie wykorzystać. Co ciekawe, duża przestrzeń środkowego skrzydła oznacza, że The Roc może przenosić jednocześnie do trzech Talon-As.

Czytaj: Najwyższa kobieta na świecie po raz pierwszy leciała samolotem

Niedawno ukończony lot był testem „przenoszenia na uwięzi”, w którym Talon-A został wzniesiony w przestworza jako część prac przygotowawczych do zrzucenia z The Roc w przyszłych lotach.

Chociaż samolot wzniósł się tylko do wysokości 6860 m, leciał przez sześć godzin, i był to jak dotąd najdłuższy lot. Jest to ogromna poprawa w stosunku do ostatniego lotu The Roc z Talonem-A, który musiał zostać przerwany tuż po 90 minutach.

Hypersonic uruchamia się jako usługa

Niedawny sukces lotu toruje Stratolaunchowi drogę do realizacji kolejnego planu, bezpiecznego oddzielenia lotu hipersonicznego. Firma, którą założył współzałożyciel Microsoftu, Paul Allen, zaprojektowała The Roc, aby móc wystrzelić satelity na niską orbitę okołoziemską, podobnie jak Virgin Orbit, po dotarciu samolotu do Stratosfery.

Jednak przyszłość firmy stanęła pod znakiem zapytania po jej pierwszym locie, kiedy zmarł Allen. Następnie firma została przejęta przez Cerberus Capital Management, który zaczął koncentrować się na wykorzystaniu go jako pojazdu startowego do testów hipersonicznych.

Stratolaunch został zakontraktowany przez Departament Obrony (DoD) na usługi lotów hipersonicznych za pośrednictwem Agencji Obrony Przeciwrakietowej (MDA). Zgodnie z umową Stratolaunch dostarczy MDA cele naśladujące zagrożenia hipersoniczne, które posłużą do ulepszania i rozwijania systemów obrony powietrznej.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Stratolaunch przetestuje Talon-A w celu świadczenia usług jeszcze w tym roku.