Najwolniejszy wzrost populacji od dziesięcioleci

0
497
Zdjęcie: pixabay.com

Spis ludności w Chinach: dane pokazują najwolniejszy wzrost populacji od dziesięcioleci.

Według danych rządowych opublikowanych we wtorek, populacja Chin rosła w najwolniejszym tempie od dziesięcioleci.

W ciągu 10 lat populacja Chin zwiększyła się tylko o 0,53%, w porównaniu z 0,57% w latach 2000–2010, co oznacza wzrost liczby ludności do 1,41 mld.

Wyniki zwiększają presję na Pekin, aby zintensyfikował działania dla par, aby ci mieli więcej dzieci i zapobiec spadkowi populacji.

Wyniki zostały ogłoszone w spisie powszechnym raz na dekadę, który pierwotnie miał zostać opublikowany w kwietniu.

Spis został przeprowadzony pod koniec 2020 r., kiedy około siedmiu milionów osób przeprowadzających spis chodziło od drzwi do drzwi, aby zebrać informacje z chińskich gospodarstw domowych.

Biorąc pod uwagę samą liczbę ankietowanych osób, spis ten jest uważany za najbardziej wszechstronne źródło informacji na temat populacji Chin, co jest ważne dla przyszłego planowania.

Co wiemy o wskaźniku urodzeń w Chinach?

Ning Jizhe, szef Krajowego Biura Statystyki ujawnił, że w zeszłym roku urodziło się 12 milionów dzieci – to znaczący spadek w porównaniu z 18 milionami noworodków w 2016 roku. Dodał jednak, że jest to „wciąż znaczna liczba”.

Pan Ning dodał, że niższy współczynnik dzietności jest naturalnym wynikiem rozwoju społecznego i gospodarczego Chin.

W miarę jak kraje stają się bardziej rozwinięte, wskaźniki urodzeń zwykle spadają z powodu edukacji lub innych priorytetów, takich jak kariera.

Czytaj: Pekin otwiera nowe lotnisko z największym na świecie terminalem, dachem o wielkości 25 boisk piłkarskich

Na przykład w sąsiednich krajach, Japonii i Korei Południowej, wskaźniki urodzeń spadły do rekordowo niskiego poziomu w ostatnich latach, pomimo różnych rządowych zachęt dla par, aby mieć więcej dzieci.

W zeszłym roku w Korei Południowej po raz pierwszy w historii odnotowano więcej zgonów niż urodzeń, budząc nowy alarm w kraju, który ma już najniższy wskaźnik urodzeń na świecie.

Zmniejszające się populacje są problematyczne ze względu na odwróconą strukturę wieku, w której jest więcej osób starszych niż młodych.

Kiedy tak się stanie, w przyszłości nie będzie wystarczającej liczby pracowników, aby wspierać osoby starsze i może wzrosnąć zapotrzebowanie na opiekę zdrowotną i społeczną.

Czy Chiny już nie próbowały tego poprawić?

Tak. W 2016 roku rząd zakończył kontrowersyjną politykę jednego dziecka i zezwolił parom na posiadanie dwojga dzieci.

Jednak reforma nie zdołała odwrócić spadającego wskaźnika urodzeń w kraju, pomimo dwuletniego wzrostu, który nastąpił bezpośrednio po tym okresie.

Pani Yue Su, główna ekonomistka z The Economist Intelligence Unit, powiedziała: „Chociaż polityka dotycząca drugiego dziecka miała pozytywny wpływ na przyrost naturalny, okazała się krótkoterminowa”.

Spodziewano się, że Chiny mogą całkowicie zrezygnować z polityki planowania rodziny wraz z wynikami nowego spisu ludności, ale tak się nie stało.

W raporcie Financial Times na początku kwietnia br. również cytowano osoby zaznajomione z tą sprawą, twierdząc, że spis ludności ujawni spadek liczby ludności.

Tak się nie stało w przypadku raportu z 2020 r., ale eksperci powiedzieli różnym mediom, że może się to wydarzyć w ciągu najbliższych kilku lat.

„To będzie w 2021 lub 2022 roku, albo już niedługo” – powiedział Huang Wenzhang, ekspert ds. Demografii z Centrum Chin i Globalizacji w wywiadzie dla Reuters.

Starzejące się Chiny mogą oznaczać, że w przyszłości nie będzie wystarczającej liczby pracowników, którzy mogliby wesprzeć osoby starsze. Zdjęcie: pixabay.com

Trendy demograficzne Chin przez lata były w dużej mierze kształtowane przez politykę jednego dziecka, która została wprowadzona w 1979 roku w celu spowolnienia wzrostu populacji.

Rodziny, które naruszyły te zasady, były narażone na grzywny, utratę pracy, a czasem przymusowe aborcje.

Czytaj: Uwaga! Pomyśl dwa razy, zanim zjesz te produkty z Chin

Czego jeszcze się nauczyliśmy?

Ludność Chin w wieku produkcyjnym – którą definiuje się jako osoby w wieku od 16 do 59 lat – również zmniejszyła się o 40 milionów w porównaniu z ostatnim spisem powszechnym w 2010 roku. Jednak główny metodolog Zeng Yuping powiedział, że całkowita liczba ludności „pozostaje duża” i wynosi 880 milionów.

„Nadal mamy dużą siłę roboczą” – powiedział.

Jednak ekonomistka Yue ostrzegła, że w przyszłości dalsze spadki siły roboczej „ograniczą potencjalny wzrost gospodarczy Chin”.

Dodała: „Dywidenda demograficzna, która napędzała wzrost gospodarczy kraju w ostatnich dziesięcioleciach, szybko zniknie”.

Państwowe media już mówią o spadku liczby ludności w przyszłym roku.

Nie jest to zmiana demograficzna występująca wyłącznie w Chinach, ale przy największej populacji na świecie i gospodarce, która stara się w większym stopniu polegać na krajowej konsumpcji, jest to szczególnie istotna kwestia.

Komunistyczni przywódcy Chin już powiedzieli, że wiek emerytalny będzie musiał zostać podniesiony, aby poradzić sobie z tymi żądaniami i kosztami. Może to oznaczać więcej pracy dla pracowników w tym kraju.

Eksperci ostrzegają, że jakikolwiek wpływ na populację Chin, taki jak spadek, może mieć ogromny wpływ na inne części świata.

Dr Yi Fuxian, naukowiec z Uniwersytetu Wisconsin-Madison, powiedział: „Gospodarka Chin rozwijała się bardzo szybko, a wiele gałęzi przemysłu na świecie jest zależnych od Chin. Skala skutków spadku populacji byłaby bardzo szeroka”.

johannesfloe.com – Art to remember